Що слухали в Європі 27 січня – 2 лютого
Щодня і щоночі у світі пишеться маса цікавої музики, яка майже ніколи не потрапляє в ефіри поза межами своїх країн. Нерідко там трапляються абсолютно хітові речі, талановито й мистецьки зроблені. Кожного тижня будемо відбирати по 10 таких оригінальних новинок у наш плейлист, мандруючи чартами Європи та її околиць.
Польща. Трясця, в Олі Полякової з’явився польський клон. Звати її Cleo. І понти у неї такі ж великогабаритні. Гляньте тільки на це грандіозне паті на хаті, куди запросили весь місцевий бомонд. Приїхали Viki Gabor, Wac Toja, Golec u Orkiestra, Donatan, а також їхні підручні і підкаблучні. Столи аж вгиналися від їдла, якого вистачило б на полк гренадерів. Градусів теж не бракувало. А поївши-попивши, можна й поспівати.
Німеччина. Сильний дебютний альбом «Перли на шиї» видала наприкінці січня Julia Meladin. Фішкою є те, що він вийшов і в цифровому форматі, і в лімітованому рожевому вінілі. Але хай цей макіяж не вводить в оману. Перед нами не підліткові соплі, а цілком зріла робота. Юлії 21 і вона явно подорослішала. Майже всі треки з альбому зроблені настільки добротно, що важко й вибрати. Abgrund (Безодня) – один з найкращих. Зачіпає проблему юнацького алкоголізму, доведеного до максималізму. Коли видається, що краще вмерти, ніж відмовитися від ще однієї чарки чи затяжки.
Іспанія. Полум’яні баски, але з тих, що співають іспанською,– Kaotiko Їх творчий стиль можна описати як хаос і галас. І нічого. Гурт живе з цим уже 25 років. На честь чого видав у січні ювілейний альбом XXV. У ньому – все бест: 25 кращих пісень гурту за всю їхню кар’єру за їхніми ж уподобаннями. Проте в оновленій версії. Rico Deprimido (Багатій у депресії) – один з найбільших хітів Kaotiko. А в багатих свої таргани. Що б не робив барига – щодня змінював орієнтацію, кохався з королевою кабаре, споживав яйця тигра на тарілці зі слонової кістки – все одно, йому н-у-д-н-о.
Латвія. Раймонд Паулс вічно живий. Для тих, хто в танку: це релікт радянської естради, у черзі до якого по пісні чемно стояли Алла Пугачова чи Лайма Вайкуле, не кажучи вже про іншу дрібноту. І вже, певне, зовсім ніхто не пам’ятає, шо часто першим виконавцем композицій Паулса був Žoržs Siksna. Такий собі пілот-випробувач. І робив він це по-латиськи, а не по-російськи. Саме так було і з піснею Pasaulīte (Маленький світ). 40 років опісля прем’єри Жорж спільно з фанк-гуртом Very Cool People та репером Ozols зробили повний апгрейд відомого шлягера.
Молдова-Румунія. У сусідів знову злука. На цей раз скооперувалися молдавський гурт Alternosfera і румунська співачка Delia. Аж підморожує від їхньої роботи під назвою Frig De Mor (Холодно до смерті). Але й відірватися складно. Гіпнотичний звук не відпускає. Бо таке враження: от-от щось має трапитися.
Португалія. Солодкоголосий бойзбенд Os Quatro e Meia має розвинуте почуття гумору. Про це свідчить хоч би назва – Чотири з половиною. Бо чотири засновники гурту видалися парубками високими, а п’ятий – коротун. Відтак і в їхніх текстах постійно наражаєшся на шпильки й іронію. Але переважно не злу, доброзичливу. Є вона (іронія) і в пісні Terraplanismo, де ліричний герой підсміюється зі своєї коханої, яка схильна вірити у пласку землю та інші теорії змови. Але при цьому він не перестає її любити.
Італія. Не плутати з ніндзя. LA NIÑA – псевдо, яке взяла собі Карола Моччія, з неаполітанського діалекту перекладається просто: дівчина. Карола каже, що народилася в Неаполі двічі – у 1991-му й у 2019-му. Вдруге – коли вирішила перейти на неаполітанську говірку, загортаючи традиційні, знані з дитинства мотиви у футуристичний декор. Перед тим вона пробувала творити й літературною італійською, і навіть англійською. Але справжній успіх пролився на неї лише зараз. Така ось магія вінтажу. Це ніби випорпала у шафі стару бабцину сукню, і всі модистки кусають губи від заздрощів.
Сербія. Насамперед аранжувальник, а вже потім співак Marko Louis – людина двох культур. Він народився у Німеччині, але виховувався у сербському середовищі. І ця накладка пішла йому на користь. Бо у Марковій музиці хоч і домінує балканська школа, але західноєвропейська традиція трохи розсуває її шаблони. Що в підсумку додає оригінальності. Ну, а про його партнерку на ім’я Tiadora поки що мало чого можна сказати. Дівчина тільки починає пробивати свій шлях у шоубізі. Марко ж трохи веде її за руку.
Франція. Із гурту Boulevard des Airs пішов вокаліст. Воно, може, й не так помітно, бо все одно лишилося аж 8 учасників. Але, напевне, відчутно. Бо першою піснею, яку музиканти випустили без нього, стала доволі філософська і депресивна Seul ici (Самотній). Хоч по картинці зовсім і не скажеш, що все так тоскно. Вирішили собі люди поєднати квартирник і пікнік. Чілять на природі, скільки б їх там не було. Дихають озоном. Топчуть ряст. Чарівно.
Швеція. Меланхолійні картинки з життя драгдилерів чи інших темних типів постають у синглі молодого шведського виконавця LaStreet. Ми такого не схвалюємо та все ж цікаво, наскільки він знає цю «кухню» зісередини? Не просто ж так його удома називають «репером у масці». Щось він під нею приховує. Чи обличчя. Чи минуле. Чи прищі. Зрештою, все без сенсу. Всі уже знають, що звати його Йонас Салех Ганнома. Він наполовину палестинець та алжирець за походженням. Але швед за паспортом, котрий виріс у Фролунді – не наймилішому районі Гетеборга.