До місяця Гордості було опубліковано багато важливих і освітніх текстів. Особливе захоплення у мене викликає формат відповідей на різні коментарі та питання, і з дозволу авторки я публікую пости Rina Dahlia саме цього формату.
Ознайомитися з оригіналами текстів можна на сторінці https://www.instagram.com/maroondahlia/
Про космічні кораблі
Знайома спитала: "Ріно, чому ти постійно говориш про #асексуальність ? Навіщо зосереджуватися на тому, чого в тебе немає? Це все одно, що постійно казати «У мене немає космічного корабля!»"
Корабель так корабель. Уявіть, у вас немає космічного корабля. І вам із цим абсолютно ок, не треба і не хочеться. І при цьому:
— Весь медіапростір заполонили космічні кораблі. Пісні, фільми, книги. Ви постійно натикаєтеся на них випадково, без попередження. Кораблі описані максимально гидко, хочеться піти помити очі і вуха з милом.
— Вам постійно кажуть, що ви просто недостатньо привабливі, аби хтось продав вам космічний корабель, хоча охочі були.
— Вам кажуть, що хотіти космічний корабель — це природне, людське. А якщо у вас не так, то треба лікуватися.
— До слова про лікування. Гінеколог відмовляється виписувати вам препарати при явних проблемах у цій сфері, бо "це можна вилікувати хорошим і регулярним катанням на космічному кораблі. От якби він був, проблем би не було!"
— Психолог, до якого ви рік не могли наважитися піти з тяжкою депресією, каже, що єдина ваша проблема — відсутність космічного корабля.
— Ви закохуєтеся, але вам кажуть, що це не справжнє кохання, бо вам так і не захотілося мати космічний корабель (про це, до речі, у моєму творі зі збірки #ПоТойБікРайдуги).
— Родичі кажуть: "Ми не проти того, що ти не маєш космічного корабля, але не кажи про це нікому, бо подумають, що ти ненормальна". Або ще епічніше: "Тебе не можна підпускати до дітей!", хоча дітям так чи інакше ще зарано знати про космічні кораблі взагалі.
Чи захотілося б вам у таких випадках заговорити про те, що ви не маєте космічного корабля, і це, хай йому грець, АБСОЛЮТНО НОРМАЛЬНО?
"Кохана людина — це друг, якого ти хочеш." © одна з моїх кращих подруг.
Для більшості людей це і справді працює схожим чином. Але я — асексуал. Для мене це звучить як "Борщ — це торт з оселедцем". #асексуали як правило мають розщеплену модель потягу, тобто різні види потягу не переплітаються. Що ж за звірі такі ці різні види потягу, як вони працюють, і до чого тут асексуальність ?
🤍 Естетичний потяг — я вважаю це красивим. Я це відчуваю до більшості світу, в тому числі до неживих предметів.
💙 Платонічний потяг — я люблю це, я дружу з цим. Прив'язаність. Я відчуваю це до друзів і родичів, також до деяких уЛЮблених артистів (iykyk).
У межах #аспек є люди, для яких на цьому виді потягу все закінчується. Вони називаються асексуалами-аромантиками або ароасами. Я до них не належу, тож ідемо далі.
💜 Романтичний потяг — я кохаю це. Кожен вкладає своє у це поняття. Що вкладаю я — дивіться у творі зі збірки #ПоТойБікРайдуги — електронний примірник може стати вашим за донат на ЗСУ. Деталі — в особисті повідомлення. Я це відчуваю до протилежної статі, тож я — гетероромантик.
💖 Чуттєвий потяг — я хочу обіймати, цілувати, торкатися цього. Я не відчуваю цього. Дотики мені неприємні, а через мій основний діагноз часто завдають болю. Так, обіймів я теж не люблю. Так, навіть від близьких людей. Ні, це не означає, що я не люблю цих людей, бо про "люблю" у нас синій пункт, ага?))
❤️ Сексуальний потяг — я хочу це. Думаю, всі тут розуміють, що я цього не відчуваю, не відчувала ніколи і навряд чи відчую. Не в усіх асексувлів це працює так. Є ті, у кого цей вид потягу обмежено, але проявляється. Є також люди, що відчувають сексуальний потяг, але не відчувають романтичного чи платонічного потягу.
Тобто, принцип "друг, якого ти хочеш" не завжди працює, особливо в межах асексуального спектру.
асексуальність vs. фригідність, сексуальний потяг vs. лібідо, і кому насправді тут потрібно лікуватися.
Я не читатиму вам тут лекції про гормони і фази циклу, я не ендокринолог. Можете почитати про це спеціальну літературу, якщо цікаво. У цьому контексті вам достатньо знати, що лібідо — це потреба тіла у самі-знаєте-чому. Фізичний фактор, як голод чи недосип.
Сексуальний потяг же зароджується у мозку, коли ми дивимося на когось і думаємо "Хочу". Так само, як вигляд тортика на вітрині кондитерської викликає апетит.
Фригідність — фізична нездатність досягти, скажімо так, кульмінації у процесі. Потяг є, лібідо є (але у деяких випадках може бути низьким, і це псує людям життя), а от заради чого це все діло затівалося — не ясно. Це для більшості людей є проблемою, з якою звертаються до лікарів (неврологів, сексологів або ендокринологів, залежно від природи проблеми).
Асексуальність — відсутність або обмежений прояв сексуального потягу. Тобто, це не про тіло, це про мозок. Це неможливо вилікувати. І не треба.
Аргументи на кшталт "Ти фригідна" (не знаю, не перевіряла і не буду) і "У тебе просто гормональний збій" (от гормональний збій таки є, але (сюрприз!) не в той бік! Мені гінекологиня навіть намагалася прописати "корективний секс", за що я її послала прямісінько до місця її роботи 😁) не валідні для асексуалів!
Чому асексуали — квір?
Не збрешу, коли мене покликали долучитися до проєкту “По той бік райдуги”, я відчула себе самозванкою. Що я можу сказати? Я цис-жінка, мене приваблюють чоловіки. Я одружуся з ким захочу, і ніхто не поставить під сумнів мою гендерну ідентичність (крім кондукторок у маршрутках, що зверталися до мене "хлопче" через коротке волосся 😁).
У мене ніколи не було конфлікту з собою чи важкого coming out'у, через який я ризикувала би втратити друзів чи сім'ю. Хоча з кращою подругою я спершу посварилася.
Однак, як #асексуал, я не підпадаю під цисгетеронормативне бачення світу. У цій парадигмі цис-чоловіки відчувають потяг лише до цис-жінок і навпаки. Потяг цей не розщеплений, тобто цисгетеро люди легко ставлять знак рівності між "приваблювати ззовні", "любити", "кохати", і "хотіти".
Для мене, як я казала раніше, це звучить як "Борщ — це торт з оселедцем". Я не підпадаю під цисгетеро норму, і тому я квір, хоч і цис, хоч і гетероромантик.
Чому ж низький або нульовий потяг вважається квір, а надто високий — ні? Тому що:
а) надто високий потяг підпадає під цисгетеро норму. Асексуальність — ні.
б) надто високий потяг можна кваліфікувати як залежність. Не в усіх випадках, але буває так, що цей стан можна і треба коригувати медично. Асексуальність корекції не потребує.

Говорити — важливо. Підвищувати обізнаність — важливо. Це потрібно не спільноті (ми здебільшого і так в курсі). Це потрібно тим, хто поза нею.
Rina Dahlia