Про ESR та Current Leakage - міні допис

В процесі ремонту двох старих VHS програвачів, а за автентичною назвою, рекордерів (на фото один з них, красавєц, ЖАПАААН, але фото не моє), наткнувся на незвичайну проблему - раніше невідомий для мене параметр конденсаторів.

На початку я взагалі не здогадувався в чому справа, але загугливши симптоми натрапив на форум де описувалась така ж болячка - вмикається, касету приймає, починає читати її, і вимикається. Знаюча людина написала про те що справа скоріше за все в старих конденсаторах в блоку живлення, через які він не справляється зі своєю роботою, і вимикається через спрацьовування захисту по перенавантаженню. Ба більше - було зазначено, що після довгого зберігання без використання, такий пристрій можна увімкнути і він навіть буде працювати, але це лише на кілька разів\годин. І моя ситуація була такою самою - в суботу він увімкнувся, в неділю я робив перехідник зі SCART(EURO) на Cinch (тюльпани), і тоді він і проявив свої вищеописані симптоми, відмовляючись співпрацювати з ремонтництвом.

Але коли я по черзі випаяв, перевірив, і вставив назад все кондери, і ємність і ESR виявились в межах нормальних відхилень, імпостора я не знайшов.

Тут я вже втратив надію щось зрозуміти, але такий чіткий збіг описаних симптомів і небажання кидати все і залишати відік мертвим, (бо вони потрібні для різних майбутніх проектів) я вирішив спробувати взяти його лінивим штурмом. Тобто тупо знову випаяти всі кондери, і замінити їх новішими - новішими, а не новими, бо замінники я черпав з бомжвейних комор, тобто з плат іншої робочої і не дуже електроніки. Оскільки VHS на років 20 старіше за все інше що у мене є, тому я подумав що можливо мені повезе з замінниками.

І таки повезло - я перевірив всі нові кондери, десь вставив трошки більші заради вредності та експерименту, всюди де міг дав більший вольтаж, повернув БЖ на місце, і вуаля, рекордер захавав касету, витягнув стрічку, розкрутив барабан і почав читати кіношку.

...І успішно читав поки я возився з перехідником і видобував зі скарту звук, щоб затестити хоч щось, граббер для аналогового відео мені ще не приїхав, ні тоді ні зараз.

І в цей же час я намагався зрозуміти, що ж було не так з попередніми конденсаторами - загадкою було те що тестер їх визначив як придатних до служби. У мене з'явилось дві теорії - або тестер зрадив вимірувальну доброчесність, або ж є параметр, який він виміряти не може. Друга версія таки виправдалась, і ось до чого ця історія - затравка до того, що можна було б вмістити в один пост.

У конденсаторів крім ємності та ESR є і третій важливий параметр - струм витоку, або leakage current, або ж про таких кажуть leaky capacitor.

Під натиском часу або агресивного використання на межі дозволеного, у двоногих безпір'яних бочечок просідають ці три характеристики - з ємністю все ясно, вона може падати, а от ESR росте, наприклад в конкретній ситуації висихання електролітичного конденсатору.

Три пукви розшифровуються як Equivalent Series Resistance, тобто схематично реальний конденсатор можна зобразити як ідеальний конденсатор (який в розрядженому стані є еквівалентом короткого замикання, тому струми заряду на перші долі секунди там можуть бути великими) та резистор підключений послідовно.

Коли кондеру приходить час, цей спротив починає рости, і це не стільки заважає його заряджанню, як спричиняє нагрівання цього спротиву, і в результаті підвищенню ESR, і в результаті більшому нагріванню, і так поки він не закипить і вибухне. Якщо ж ESR вже складає кілька кілоом, тоді феєрверків не буде, (😭) і як тестер так і схема за конденсатор його вже сприймати не буде.

А от внятної інформації про те якими є рамки пристойного ESR для конденсаторів я в інтернеті не знайшов, навпаки, юзери пишуть, що цей показник різниться не те що у різних виробників, а в різних лінійках продукту у різних виробників, тому тяжко, "треба орієнтуватись на власному досвіді".

Основне з того що треба знати - чим менше ESR тим краще, і високочастотна техніка (МГц-и і вище) особливо вибаглива до цього параметру, зі звуковими схемами простіше. Прикладу кілька таблиць, і посилання на відео де чувак розповідає про вимірювальні прибори для конденсаторів, і теж має свою таблицю, тож вона має бути нібито якось перевірена.

Але по більшій мірі таблиця потрібна щоб зрозуміти залежність між ESR, вольтажем експлуатації та ємністю

Пікча 1

Пікча 2 http://www.solidpost.com/doku.php?id=electronic:standard_capacitor_worst-case_electrolytic_esr_table
(друкарня не приймає http, лол)

Пікча 3

А і так, мультиметром на секції спротиву таке не поміряти, бо ЕSR вимірюється змінним струмом, тож або ваш мультиметр має окремий режим для конденсаторів, і при цьому міряє не тільки ємність, або потрібен спеціальний ESR тестер.

Так от, нарешті, головний герой історії - третій, найважче вимірюваний параметр кондиціонера, не плутати з одеколоном. Current leakage - це струм витоку конденсатора, через який протікає в етер (а точніше перетворюється в тепло) струм як при зарядженні конденсаторів, так і тоді коли вони мають тримати струм і не відпускати раніше часу. Схематично, як вже можна було здогадатись (який я вумний коли вже все прочитав і перерозповідаю) це можна зообразити як конденсатор з паралельно підключеним резистором.

Саме цей параметр не показував мені тестер, саме він псував всю погоду в обох блоках живлення.

Коротко - в ідеалі його не повинно бути взагалі, чим він менше тим краще, але старість не радість, і настигає він більшість типів конденсаторів, і особливо це може бути проблемою з технікою якій більше 25-30 років, але і не тільки

Вимірювання струму витоку конденсаторів може бути не всім доступною задачкою, в силу специфіки процесу. Новий дешевих пристроїв з таким призначенням я не знайшов, я підозрюю через те що не супер-професійному рівню вистачає амперметра та хорошого ЛБЖ, яким тим не менш не так просто розжитись.

Процес за те в міру простий - перевіряємо через амперметр скільки струму споживає конденсатор з підключеним змінним струмом від лабораторного блоку живлення на різних рівнях вольтажу, від самого низького до майже максимального.

На жаль точної інфи про норми протікання (танцюють протікають ВСІ, бо всі з реального світу а не ідеального, як і ми з вами :) ) я не знайшов, знову все на практиці і в порівнянні зі новенькими, але якщо струм більше 0.1 ампера, це вже привід для занепокоєння.

І тут є певна небезпека - бо деколи, наприклад як в моєму випадку потрібно перевірити конденсатор на 400V з первинної "половини" блоку живлення, і такого бадіка треба перевіряти на підвищений апетит на 20, 50, 100, 150, 200, 300, 350 вольтах - і небезпеку несуть не тільки щупи блоку живлення, а й заряджений конденсатор, як для оператора цього апаратора, так і для самого апаратора - бо коли ми знижуємо або вимикаємо ЛБЖ, і забуваємо від'єднати конденсатор, то він розрядиться якраз в того хто його зарядив, і різні прибори по-різному до такого неформального спілкування відносяться. А якщо ми не розряджаємо конденсатор об функцію розряду в ЛБЖ, треба не забути це зробити резистором, і краще цементним, можна і викруткою, але це не дуже здорово для об'єкта дослідження.

Звісно, якщо кондер на 50 вольт, то міряємо максимум сороковником, але вже і такі вольтажі починають кусатись. Такі вольтажі змінного струму - а він нам і потрібен в цій справі - постійний я на відчуття не перевіряв, але приємніше він навряд чи відчувається)

На ринку є професійні термінатори під такі справи, і також є старенькі спеціалізовані під такі задачі лампові в прямому сенси приспособи, які просто хочеться мати в арсеналі через їх зовнішній і внутрішній вигляд

Heathkit IT-11 (ITW-11)

Пікча 1

Пікча 2

І про їх існування я дізнався з суперових відосів оцих двох містерів-транзісторів, відео яке я вже згадував про різні вимірювальні прибори для кондерів, і окремий відос про те як вимірювати струм витоку амперметром та ЛБЖ на прикладі протікаючого прибору для вимірювання протікань

У мене наприклад достатньо точного амперметра та блоку живлення немає, тому у випадку ремонту другого VHS рекордера я просто куплю усі нові, бо другий раз мені не повезло підібрати всі потрібні кондери повністю здоровими. Один, на вигляд геть новий, навіть почав кипіти і димитись, не поб'юсь об заклад що в тому випадку уважно перевіряв ESR перед впаюванням.

Отака спонтанна невеличка стаття вийшла, і я сподіваюсь скоро будуть нові, на самі різні теми і з самим різним досвідом, тому, ви знаєте що робити щоб нічого не пропустити 😏, цілих вам конденсаторів і гарного, дніа.

Список джерел
  1. Which Capacitor Tester Should I Buy?
  2. What is capacitor leakage?
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
KK-OT
KK-OT@kkot

106Прочитань
2Автори
1Читачі
На Друкарні з 18 лютого

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається