Про «повісточку» і толерантність у фільмах і серіалах

Часто чую, як люди обурюються щодо «повісточки» у сучасних фільмах і серіалах. Мовляв, збільшення кількості жіночих та ЛГБТ-ролей, або ж зміна етнічності персонажів «псує крутих героїв». Тому я вирішив перевірити це на фактах.

Кількість жіночих ролей

Згідно з дослідженням Dr. Martha M. Lauzen, у 100 найкасовіших фільмах 2023 року тільки третина персонажів, які говорять у кадрі, — це жінки. Цей показник був майже однаковий протягом останніх 20 років: 28% у 2002 році, 35% у 2018 і 2023 роках.

Серед головних героїв ситуація інша: у 2002 році жінки були головними героями лише у 16% фільмів, у 2019 — 40%, у 2023 — 28%. І це нормально: більшість глядачів — жінки, які хочуть бачити фільми про себе. Думаю, цей тренд продовжиться. 

Кількість ЛГБТ-персонажів

Згідно з аналізом GLAAD (некомерційна організація, що підтримує ЛГБТ), у 2006 році в топ-350 фільмах було лише 1,3% ЛГБТ-персонажів. У 2019 році їх кількість виросла до 10,2%, а у 2023 році — до 10,6%. Також варто відзначити, що в серіалах кількість ЛГБТ-ролей значно більша, ніж у повнометражних фільмах. Це логічно, оскільки більше екранного часу дозволяє включати більше різноманітних персонажів.

Кількість темношкірих персонажів

Хоча я не знайшов статистики щодо кількості темношкірих головних героїв, проте є дані про кількість меншин серед головних ролей у найкасовіших фільмах: 10,5% у 2011 році, 13,9% у 2016 році, 27,6% у 2019 році, 21,6% у 2022 році. У серіалах кожен третій головний герой — це темношкірий, латиноамериканець, азіат чи араб.

Варто також зазначити, що кількість фільмів з білими головними героями не зменшилася. Навпаки, їх стало більше. Приріст «не білих» героїв відбувається за рахунок збільшення загальної кількості фільмів → збільшення загальної кількості ролей на великих і малих екранах.

Перетворення» білих ролей на темношкірих

Статистичних даних про це немає, але відомо, що такі зміни відбуваються і реакція на них залежить від аудиторії. Наприклад, коли білу рудоволосу дівчину у «Відьмаку» чи «Русалоньці» змінили на темношкіру, це викликало обурення, особливо в рунеті. Водночас, коли це ж зробили з Чані у «Дюні», ніхто не помітив значних обурень, хоча фантів у Дюни значно більше, ніж у Відьмака чи Русалоньки. 

(суб’єктивні) Висновки

Кількість ЛГБТ- та жіночих ГГ у фільмах справді збільшилася, але вони не перевищили кількість білих персонажів. І складно сперечатись з тим, що тут є цілеспрямоване зусилля щодо збільшення різноманітності акторського складу, але причина цього — не прагнення зробити білих людей «другим сортом» чи щось таке, а банальний маркетинг: глядачі схильні дивитися фільми про таких, як вони, за гендером, кольором шкіри, віком, національністю чи релігією.

Джерела:
https://glaad.org/whereweareontv22

https://womenintvfilm.sdsu.edu/wp-content/uploads/2024/02/2023-Its-a-Mans-Celluloid-World-Report.pdf

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Сергій
Сергій@ifFIShoQ0bpzE0g

16Прочитань
0Автори
0Читачі
На Друкарні з 19 червня

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається