Картини за номерами – одночасно товар для творчості, елемент декору та незвичайний подарунок. У статті розберемося, скільки коштуватиме відкриття невеликої торгової точки в ТЦ.
В останні роки інтерес людей до творчості та декору, створеного своїми руками, значно зріс. Напевно, ви вже стикалися з таким видом товару для творчості як картини за номерами.
Картини за номерами - це спеціальні набори зі справжніми полотнами, на яких нанесені зображення з номерами. Виходить щось на кшталт картини-розмальовки. До складу набору входять пронумеровані тюбики з акриловою фарбою різних кольорів.
Завдання художника – розфарбувати всі елементи на полотні відповідно до номерів фарби, а в результаті отримати картину, яку важко відрізнити від справжньої. Готову картину можна використовувати як елемент декору. Також і в готовому, і "у сирому" вигляді картини за номерами можуть стати чудовим подарунком.
Сьогодні картини-розмальовки можна придбати практично на будь-яку тему, купити їх в онлайн та в офлайн. Клієнт може замовити у виробника картину для розфарбовування, створену на індивідуальне замовлення, тобто за будь-якою своєю фотографією або портретом. Але сьогодні ми зупинимося на такому варіанті міні-бізнесу, як продаж готових картин за номерами у форматі острівця у торговому центрі. Чи має такий формат сенс сьогодні та скільки можна на цьому заробити?
Плюси та мінуси бізнесу
Отже, дано: продаж картин на острівці кілька квадратів у торговому центрі. Що це означає?
Плюси:
Простота бізнес-процесів. Ви купуєте готові картини за номерами у постачальника і перепродаєте – жодних особливих тонкощів не потрібно. За вами залишається найменший – продати.
Мінімум персоналу. З такою роботою спочатку можна впоратися вдвох, поєднуючи організаторські функції з роботою продавця і підключивши змінника.
Мінімум площі та обладнання. Вам цілком вистачить і 5-10 квадратів, а крім самої конструкції острівця з основного знадобиться ноутбук та касова техніка. Формат ТЦ не має на увазі й витрат на ремонт.
Торгова точка сама себе рекламує. Вам не потрібно постійно думати про рекламу, залежати лише від генерації рекламного контенту в соціальних мережах та пошуковій видачі. Ваш продукт сам своїм виглядом заявляє себе відвідувачам ТЦ.
Клієнти приходять за повторними покупками. На відміну від звичайних точок у ТЦ, розрахованих тільки на імпульсні покупки, 70% покупців повертаються до вас ще раз, адже процес малювання картин дуже цікавий і зазвичай перетворюється на хобі.
Швидкий старт. У ТЦ розрахунок йде скоріше на імпульсні продажі, тому набір клієнтської бази відіграє не таку суттєву роль. З'явилася точка – пішли перші продажі.
Невеликі вкладення. Почати свою справу можна із 200-300 тис. рублів.
Товар із позитивними емоціями. Як правило, ви працюєте з лише позитивними емоціями людей, які шукають нових хобі, натхнення, творчість, способи зняття стресу.
Товар можна оцінити особисто. Традиційна торгівля має одну незаперечну перевагу - товар завжди можна доторкнутися, порівняти з аналогами, вивчити комплектацію, та й отримати консультацію безпосередньо на місці покупки.
Мінуси:
Орендна плата. Оренда в ТЦ – головний видатковий пункт та ваша плата за потік клієнтів та вигідне місце. Знайти дійсно вигідне місце підприємцю-початківцю вкрай складно.
Стандартний асортимент. У подібних торгових точках зазвичай фігурує товар масового попиту та найпоширеніші сюжети картин від найвідоміших виробників.
Залежність від мінімальних обсягів оптової закупівлі. Постачальники встановлюють мінімальні обсяги оптової закупівлі. У результаті урізноманітнити асортимент продукцією кількох виробників стає невигідно.
Висока конкуренція. Реалії такі, що сьогодні традиційні офлайн-точки зі стандартним асортиментом конкурують із зростаючим онлайн-сегментом, який може запропонувати унікальний товар за нижчою ціною.
Ротація товару. Тренди на хобі-товари постійно змінюються, тому потрібно бути готовим до зміни не лише сюжетів картин, а й видів товарів. Не виключено, що через деякий час картини за номерами аудиторії набриднуть, як колись їм набридли резиночки для плетіння браслетів.
Реєстрація
Для оренди точки та роботи з постачальниками в рамках закону вам знадобиться статус юридичної особи (ТОВ) або ФОП. Найкраще зупиниться на другому варіанті. Сьогодні відкрити ФОП досить просто та швидко онлайн. Подати заяву можна через ДІЮ в електронному вигляді. Процедура стандартна – відкрити ФОП, розрахунковий рахунок, подати заяву про перехід на спрощену систему оподаткування. Податки ви сплачуватимете або у розмірі 5% від валового доходу, або 15% від різниці між вашими доходами та витратами.
Вибір місця у ТЦ
Саме розміщення у ТЦ не гарантує вам стабільно високий потік покупців. Самі торгові центри бувають різні, та й прохідність в окремих їх місцях теж може суттєво змінюватись. Тому в будь-якому випадку вам знадобиться провести невеликий аудит: оцінити контингент ТЦ на відповідність вашої цільової аудиторії, оцінити прохідність точки, сусідство з іншими конкурентами з суміжних видів торгівлі, близькість так званих якірних орендарів - великих магазинів, які є основними центрами тяжіння відвідувачів. Майте на увазі, що оцінювати привабливість точок потрібно самостійно, адже інформація про прохідність із презентацій орендодавців може зовсім не відповідати реальності.
Вдалі місця для точки в ТЦ це:
На шляху до великих якірних орендарів. Ними можуть бути, наприклад, продуктові гіпермаркети чи великі магазини побутової техніки.
По дорозі до дитячих розважальних зон та дозвільних центрів.
На шляху до дитячих та жіночих магазинів - іграшок, магазинів з дитячим та жіночим одягом, різних магазинів сімейного формату, а також до канцтоварів та книжкових.
На шляху до кінотеатрів та зон фудкорту.
Невдалі місця:
Будь-яке розташування далеко від основних потоків людей та їх поглядів – коридори у відгалуженні ТЦ, розташування в кутку або за рогом.
Не пов'язані за тематикою чоловічі магазини (інструменти, будівництво, чоловічий одяг та взуття).
Погана новина для вас, як для орендаря, полягає в тому, що найкращі місця під оренду в більш-менш успішних ТЦ зазвичай віддаються магазинам з ім'ям, а вам залишається працювати з тим, що залишилося.
Зазвичай, інформація про умови оренди в торгових центрах не викладається у відкритому доступі. Потенційні орендарі залишають заявку та зв'язуються з відділом оренди або брокерською компанією (іноді той самий брокер може курирувати площі з різних ТЦ). Не секрет, що великі торгові центри відсівають недосвідчених гравців ринку. Нерідко вам можуть запропонувати заповнити анкету, вказавши як специфіку своєї діяльності, а й досвід відкриття інших точок. І відповіді на цю анкету ви можете не дочекатися.
Що стосується умов оренди, то розкид цін на площу острівця навіть у 6 квадратів може бути величезним. У регіонах у нерозкручених ТЦ ви можете знайти оренду в 5-10 тис. гривень, а у великих ТРЦ міст-мільйонниках легко зустріти цифри в 30-50 тис. грн. Також ціна може в рази змінюватись і в межах одного і того ж ТЦ – роль відіграє зона та поверх. Стандартний термін дії договору оренди у ТЦ становить 12 місяців.
Підбір постачальників
Здійснювати пошук постачальників найпростіше за запитом "картини за номерами оптом". В ідеалі знайти саме виробника картин за номерами, інакше доведеться переплачувати за зайву ланку в ланцюзі.
Оптові ціни можуть бути вказані на сайті постачальника або надсилатися на запит. Щоб отримати оптові прайс-листи вам потрібно буде заповнити анкету і залогінитись як оптовий покупець. Іноді постачальники вимагають для цього чинного статусу ФОП та наявності інтернет-магазину або офлайн-точки.
На що звертати увагу при виборі:
Кількість і якість сюжетів у каталозі - сюжетів картин має бути багато, вони мають бути різними, невбитими та оновлюваними, щоб вам було де розвернутися. Краще, якщо ви вже будете знайомі з компанією-виробником та її продукцією.
Найбільш цінуються у досвідчених художників картини фірми Schipper (Німеччина), а також американські Plaid та Dimensions. Менш якісними виходять китайські картини, проте деякі китайські марки на кшталт Hobbart та Menglei також мають безліч позитивних відгуків. Також є і відомі вітчизняні виробники (ТМ ІДЕЙКА).
Упаковка товару - Пам'ятайте про те, що ваша точка повинна привертати увагу і чіпляти погляди, тому упаковка повинна бути яскравою. Бажано, в повний розмір ілюструвати готову картину, яка вийде в результаті після розфарбовування.
Ціни, оптові знижки та мінімальні обсяги закупівлі товару – одні з основних параметрів, які визначають практично всю фінансову складову бізнесу.
Умови доставки - якою є швидкість складання доставки в годинах або добах та її вартість. Буває, що безкоштовна доставка є по всій Україні, а буває обмежена лише конкретним регіоном.
Наявність трекінгу - ви, як підприємець почуватиметеся набагато спокійніше, володіючи інформацією про статус замовлення: коли товар завантажився, у скільки залишив склад, у скільки очікується прибуття. Сьогодні ви навіть можете впізнавати номер автомобіля кур'єра.
Наявність можливості бронювання товарів.
Наявність товарів інших категорій - на випадок зміни асортименту, непогано, якщо у партнера будуть й інші хобі-товари (наприклад, алмазні мозаїки, вишивка, пазли та інше)
Найрозумніша поведінка при виборі постачальників – це отримати доступ до каталогів та прайс-листів відразу кількох компаній і на калькуляторі порахувати, з ким із них вигідніше співпрацювати. Швидше за все, розмір вашої торгової точки навряд чи дозволить вам співпрацювати з кількома постачальниками - через невеликі обсяги закупівель це буде просто невигідно, оскільки оптові ціни ви втратите.
При порівнянні постачальників насамперед слід оцінювати асортимент і ціни, а за рівних варіантах розглядати додаткові вигоди. Хороший виробник та постачальник зацікавлений у розширенні ринків збуту. Тому багато постачальників намагаються запропонувати не лише свої товари оптом за вигідною ціною, а й супроводжують цю пропозицію додатковими бонусами, послугами або навіть пакетами послуг, нерідко поєднуючи їх у франшизу.
Що це може бути:
покроковий план відкриття точки чи бізнес-план;
право використання торгової марки;
брендбук;
рекламні матеріали та дизайн-макети для оформлення торгової точки;
каталоги товарів;
маркетинговий план;
ексклюзивні права на місто/район/регіон;
CRM/ERP система управління товарними залишками, клієнтами та співробітниками;
дизайн проект;
переговори з орендодавцем та підбір ТЦ;
консультації з юридичних питань запуску бізнесу;
навчання продавців;
підключення та налаштування каси;
супровід менеджера;
акція при відкритті магазину.
У разі вибору франшизи або партнерства, подібного до франчайзингу, ретельно зважуйте тягар такого партнерства. Великий ризик переплатити зайвого у вигляді паушального внеску або щомісячних роялті. Багато "інгредієнтів" з пакета франшизи на практиці можуть виявитися надмірними. Також не забувайте, що крім покупки франшизи можна розглянути варіант придбання готового бізнесу через дошки оголошень типу ОЛХ.
Обладнання та оформлення для точки в ТЦ
Для оснащення торгової точки, що реалізує картини за номерами, вам знадобляться:
- Власна острівна конструкція - в даному випадку це закільцьовані, як правило, не засклені стелажі з великими полицями, з яких клієнти зможуть брати картини та розглядати їх. Таке обладнання найдешевше купуватиме не в готовому вигляді у спеціалізованої компанії, а зробити на замовлення або придбати б/в варіант у власників колишніх острівців зі суміжним асортиментом - 20 000 гривень.
- Ноутбук або нетбук з відповідним ПЗ, необхідним для обліку товарів і продажів - 15 000 гривень.
- Касове обладнання – 10 000 гривень;
- Роутер для підключення до інтернету – 1 000 гривень.
- Камера - 3 000 гривень;
- Одяг для співробітників (фірмові футболки) – 1000 гривень
- Мольберт - найчастіше використовується для презентації картин у готовому вигляді - 1000 гривень.
- Сейф – 1500 гривень.
Разом, обладнати точку цілком реально на суму 50-80 тис. грн.
Що стосується оформлення точки, то воно має одночасно відповідати правилам оформлення вітрин самого торгового центру (якщо такі є) і бути на їхньому рівні, але водночас має виділятися та привертати увагу покупців. Якщо ви працюватимете в партнерстві з конкретним постачальником або по франшизі, дизайн буде запропонований вам головною компанією. Втім, для такого товару, як картини за номерами, особливих вишукувань зазвичай не потрібно. Товар сам по собі служить чудовою рекламою та орієнтиром для покупців.
Персонал
Найкращі співробітники для острівної точки - це товариські та чуйні люди, які зуміють не тільки цікаво розповісти про будь-який товар, а й зможуть поділитися особистим досвідом створення картин за номерами. Для торгового острівця вам цілком вистачить 2 продавців-консультантів, які також працюють з касою. Причому, спочатку можливо заощадити і частково поєднувати обов'язки продавця і організатора бізнесу.
Оплата продавців формується з окладної частини + відсоток продажу. Крім виконання своїх основних обов'язків, добре, якщо співробітник у вільний час вестиме соціальні мережі, або демонструватиме товар обличчям - тобто, малювати картину за номерами безпосередньо в точці продажів. Так ви зможете привернути увагу потенційних покупців та спонукати їх на здійснення покупки.
Асортимент торгової точки
Одна з проблем на старті – це формування асортименту. Так як у вас немає досвіду, ви не знаєте, які картини будуть продаватися краще, а які гірші, в якому співвідношенні купувати дорогі картини, а в якому доступніші, які розміри найбільш популярні. З цими питаннями необхідно обов'язково звернутися до постачальників. Саме вони мають ту саму статистику замовлень і можуть підказати вам, чим саме варто закупитися в першу чергу. Також можна оцінити асортимент торгових точок, що вже є у вашому місті.
Популярні розміри та сюжети картин зі статистики
Найпопулярніші розміри картин за номерами - 40 на 50 см і 40 на 40 см, потім йдуть інші - 50 на 50 см, 100 на 100 см, 30 на 30 см. на популярні та улюблені сюжети, то найпростіше їх зрозуміти за допомогою сервісу Google Ads Keyword Planner. Завдяки йому ви зможете з'ясувати найпопулярніші тематики картин на даний момент часу і більш точно підгадати свій стартовий асортимент.
Також врахуйте, що тренди постійно змінюються, а значить, ротація товару повинна йти постійно. Тому спостерігайте за новинками, трендами в соціальних мережах, на каналах відомих блогерів і просто любителів подібної творчості.
Цифри бізнесу
Приблизно порахуємо цифри у цьому бізнесі та визначимо рівень обсягу продажу, який дозволить нам розраховувати на високий прибуток.
Стартові витрати. Для формування стартового товарного запасу вам знадобиться близько 50-100 тис. грн. Також включимо витрати на два місяці оренди (з розрахунку 3 тис. грн за кв. метр або 18 тис. грн. на місяць). З урахуванням наведеного вище обладнання та ПЗ (52,5 тис) гривень, підсумкові вкладення в острівець складуть від 120 тис. грн.
Обороти. Доходи варіюються через безліч параметрів - у тому числі через сезонність попиту. Піки продажів картин за номерами фіксуються у ґендерні свята і перед Новим роком, коли покупці шукають товари у подарунок. У такі періоди виручка може зростати у 2-3 рази проти рядових місяцясів. Припустимо, що вам вдалося знайти картини за оптовою ціною в середньому за 200 грн, а реалізовувати ви їх будете в середньому по 800 грн, продаючи по буднях близько 7 картин, а у вихідні - 12. У такому разі місячні обороти становитимуть близько 190 тис. грн.
Витрати. До витрат відносимо оренду (15 тис. грн), зарплату двох продавців з урахуванням продажів, наприклад, оклад + 5% виручки – (тобто мінімум мінус 40 тис грн. за двох), поповнення товарного асортименту – (ще 40 тис грн. як змінних витрат), та й податки (при 5% з наведеного обороту - це буде близько 9 тис. грн) та бухгалтерія (3 тис. грн). Разом витрат на 107 тис. грн.
Чистий прибуток та окупність. Якщо відняти витрати, залишиться 83 тис. гривень прибутку. Теоретично стартові вкладення окупляться на третій місяць роботи, але практично термін може розтягнутися до 8-10 місяців. Щоб термін окупності був меншим, найкраще підгадувати відкриття точки до великих свят.
Способи збільшення прибутковості
Масштабування. Під цим словом можна мати на увазі як збільшення офлайн-точок у своєму регіоні, так і активнішу рекламу в онлайн, де географічне місцезнаходження магазину не має значення, розкрутку соціальних мереж та створення сайту. Чим більшим буде обсяг оптової закупівлі, тим більшими будуть знижки від постачальників, а значить, підвищиться і ваша маржа.
Самостійне виробництво. Налагодивши самостійне виробництво, ви зможете створювати картини на індивідуальні замовлення і будете не настільки обмежені в націнці на свої товари. Для покупки обладнання (комп'ютер, плотер, спеціальні плоскогубці для натягування полотна, будівельний степлер і т.д.) і закупівлі комплектуючих на перший час цілком вистачить 60 тис. грн, також потрібно найняти дизайнера.
Розширення асортименту з допомогою суміжних товарів. Це може бути алмазна мозаїка, вишивка за номерами, картини з паєток, пазли, дерев'яні конструктори. Нерідко постачальники в цих товарів ті ж, що й у картин, тому складнощів із підбором товарів виникнути не повинно.