ПРОВАЛИ РИНКУ: ЕКСТЕРНАЛІЇ

Ще однією причиною провалу ринку є наявність ЗОВНІШНІХ ЕФЕКТІВ, які часом називають ЕКСТЕРНАЛІЯМИ. Ті, хто вивчає, чи вже володіє англійською мовою знають, що екстерналії це слово іншомовного походження (externality), яке у перекладі означає ті самі зовнішні ефекти.

А тепер повернемось до основ економіки і спробуємо розібратись, як ЕКСТЕРНАЛІЇ можуть отруювати повсякденне життя. Це історія про те, як наше споживання товару впливає на третіх, не залучених до цього процесу осіб.

Мабуть для вас не буде новиною те, що тютюнові вироби генерують високі зовнішні витрати для суспільства вцілому. Чому так відбувається? Бо існує пасивне куріння, яке значно підвищує витрати на охорону здоров’я через захворювання, що пов'язані з тим самим курінням. Щоб вирішити цю проблему уряд може змусити тютюнові компанії виробляти менше або повністю заборонити їх діяльність (нормативний підхід), але замість цього, як правило, запроваджується оподаткування виробництва цигарок (ринковий підхід). Податок підвищує ціну товару, споживачі купують менше тютюнових виробів, і це усуває негативні зовнішні ефекти. Тут важливо зупинитись, – і відмітити ключову перевагу ринкового підходу

замість того, щоб витрачати гроші на дотримання встановлених для тютюнових компаній правил, уряд отримує податкові надходження, які можна використати на певні цільові програми накшталт підтримки кампаній проти куріння чи щось інше, що матиме суспільну вигоду.

Чи можуть екстерналії бути позитивними? Так. У якості прикладу пропоную розглянути освіту. У більшості країн світу, у тому числі і в Україні, освіта є обов’язковою для громадян. Тобто уряд здійснює фінансування шкіл, використовуючи раніше сплачені бізнесом податки. Якби уряд не втручався, уся освіта надавалася б приватними школами за певну плату. Не виключено, що такі школи могли б бути не доступними для усіх охочих до навчання дітей, що створювало б негативні зовнішні ефекти для держави вцілому. Уряд фінансує освіту через наявні зовнішні вигоди, оскільки грамотні, поінформовані, ерудовані громадяни – це чудово для всіх. З освітою ви, швидше за все, станете позитивним і продуктивним членом суспільства. Ймовірно, ви отримаєте більше доходу, а може це зробить вас цікавішим співрозмовником. І якщо ви таки отримаєте більший дохід, це забезпечить більше податкових надходжень для держави. Тобто, виходить, що у цій ситуації суспільні вигоди вищі за індивідуальні.

#простопроекономіку

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Ольга Піжук
Ольга Піжук@Olha_Pizhuk

Пишу просто про економіку))

819Прочитань
6Автори
44Читачі
Підтримати
На Друкарні з 11 травня

Більше від автора

  • Ціна рішень: як дії уряду формують наше майбутнє

    У цьому дописі мова йтиме про політику, яку обирає уряд для контролю інфляції. Нам важливо зрозуміти, які дії уряду сприяють стабільному та передбачуваному майбутньому, а які, навпаки, змушують громадян виживати в надскладних умовах.

    Теми цього довгочиту:

    Інфляція
  • Що важливіше — результативність чи ефективність?

    Цей допис про два важливі поняття, які часто використовуються в управлінні, економіці, державному регулюванні та інших сферах. Вони мають різні значення, і розуміння різниці між ними є ключовим для оцінки будь-якого успіху.

    Теми цього довгочиту:

    Державне Регулювання
  • Державне регулювання: хороше, погане та потворне

    Цей довгочит покликаний пояснити різницю між хорошим, поганим та потворним державним регулюванням на прикладі конкретних рішень української влади за останні кільканадцять років.

    Теми цього довгочиту:

    Державне Регулювання

Вам також сподобається

  • Сексизм в освіті

    Ми продовжуємо говорити про різні сфери, де присутня гендерна дискримінація, і сьогодні аналізуємо освітню систему та сексизм у ній. Чому він там виник та де проявляється – розказуємо тут

    Теми цього довгочиту:

    Фемінізм

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається

  • Сексизм в освіті

    Ми продовжуємо говорити про різні сфери, де присутня гендерна дискримінація, і сьогодні аналізуємо освітню систему та сексизм у ній. Чому він там виник та де проявляється – розказуємо тут

    Теми цього довгочиту:

    Фемінізм