Ритейл: що це таке і які тренди існують

Зміст

Роздрібною торгівлею може називатися будь-який процес, під час якого продавець продає товари або послуги покупцю.

Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram. 

Основна відмінність ритейлу від роздрібної торгівлі — наявність великого асортименту на одній торговій площі. Перевагою для покупців є можливість придбати все необхідне в одному місці, а для продавців — більше продати завдяки наявності супутніх товарів. 

Окрім того, ритейл вирізняють за допомогою методів організації торгового простору та збуту товарів:

  1. Локація. У ритейлі ретельно обирають місце розташування торгової точки. Для цього використовують теплові карти місцевості (зосередженість ЦА на різних на геолокаціях), опитування, інтерв’ю та інші методи маркетингового дослідження. 

  2. Розташування товарів. Для легкого пошуку товар розміщують за категоріями, сортують за брендами, призначенням, цінами. 

  3. Використання торгового обладнання. Спеціальне устаткування поєднує зазвичай відразу дві функції — зберігає товар та слугує вітриною, де покупець може самостійно вибрати товар. Наприклад, холодильні вітрини використовують для зберігання м’яса та молочних продуктів, шафи з підігрівом — для збуту готових страв. 

  4. Застосування інструментів маркетингу. Акції та знижки, різноманітні POS-матеріали, методи нейромаркетингу, зокрема спеціальні аромати та кольори, стимулюють покупки та збільшують продажі. 

  5. Самообслуговування. Ця можливість з’явилася внаслідок перерахованих вище методів. Завдяки цьому покупці заощаджують час, а ритейлери — ресурси, які потрібні на обслуговування великої кількості покупців.

  6. Автоматизація обліку товарів, покупок, витрат на маркетинг тощо. Завдяки комп’ютерним програмам ритейлери оптимізують бізнес-процеси. 

Види ритейлу

Існують декілька видів ритейлу: 

  • Продуктовий — food-retail — це продаж харчових продуктів та напоїв на великій площі, наприклад, у супермаркетах. Харчі — це товари першої потреби, які потрібні покупцям завжди. Саме тому продуктовий ритейл вважається найстабільнішим видом, об’єкти якого продовжують працювати під час криз та надзвичайних ситуацій.

  • Стрит — street-retail — це ринки та невеликі продуктові маркети, що розташовані на перших поверхах будинків вздовж жвавих вулиць. Такі об’єкти конкурують з великими ритейлерами рахунком близькості до покупців, а також наявністю унікального асортименту.

  • Непродуктовий — магазини з косметикою, побутовою хімією, будівельними товарами, канцелярією, одягом (fashion-retail) тощо. . 

  • Мережевий — мережі магазинів, які мають спільний брендинг, асортимент та підходи до організації процесу. Часто вони об’єднані спільними складами, логістикою та системою закупівель.  

  • Онлайн — інтернет-магазини з великим асортиментом, зручною структурою, різними варіантами оплати та доставки. На цьому виді зупинимося детальніше. 

Онлайн-ритейл 

33% населення світу робить покупки в інтернеті, користуючись послугами онлайн-ритейлерів. Це: 

  • супермаркети з онлайн-доставкою;

  • компанії, що надають послуги в інтернеті, наприклад, консалтинг, юридичні та бухгалтерські послуги тощо;

  • інтернет-магазини;

  • маркетплейси товарів або послуг. 

Онлайн-ритейл має свої переваги:

  1. Відсутність територіальних обмежень завдяки можливості доставляти товари в інші міста та країни. Отримання онлайн-послуг переважно взагалі не залежить від місця розташування клієнта та продавця. 

  2. Співробітництво з маркетплейсами та агрегаторами навіть без наявності власного вебсайту. 

  3. Менше витрат на старті, порівняно з фізичними магазинами, яке зумовлено відсутністю потреби у торговому приміщенні, великій кількості персоналу, спеціальному торговому обладнанні для демонстрації продукції тощо. 

  4. Масштабування шляхом розширення асортименту та експорту. 

  5. Використання інструментів диджитал-маркетингу для збільшення продажів, таких як органічне просування в пошукових системах, SMM, контекстна та медійна реклама тощо. 

Помилково вважати, що онлайн-ритейл не потребує витрат, окрім закупівлі товару. Кошти необхідні на логістику, представленість у різних маркетингових каналах, обслуговування сайту та систем обліку товару тощо. Онлайн-ритейлерам також варто зважати на високу конкуренцію та маркетингові тренди. 

Тренди ритейлу 2025 в Україні та світі 

Стрімкий розвиток інновацій впливає на ритейл, як і на всю економіку в цілому. Змінюються підходи до маркетингу та очікування споживачів, з’являються нові платформи для реалізації товарів, а з ними й конкуренти. Розглянемо основні тенденції детальніше. 

Розширення асортименту українських брендів 

Вподобання українців проаналізував дослідницький центр Gradus Research. Для 62% відсотків користувачів походження бренду має важливе значення. При цьому 74% покупців надають перевагу саме українським продуктам. 

Раціоналізація споживання 

Тренд на економність у покупках українців підтверджують декілька досліджень, серед яких вже згадане вище від Gradus Research. На фактор економії коштів зважають 45% покупців. 

Про обмеженість ресурсів споживачів говорить і Kantar Ukraine:

  • 63% бажають, щоб бренди вводили нові, доступніші лінійки;

  • 70% очікують знижки або акції на товари та послуги. 

Для ритейлерів це означає розширення асортименту недорогих базових продуктів. 

Персоналізація 

Насамперед персоналізація у ритейлі допомагає підвищувати залученість клієнтів, зміцнювати їхню лояльність, підвищувати LTV та оптимізувати CAC. Простими словами, завдяки персоналізованим пропозиціям бізнеси отримують більше прибутків з кожного клієнта впродовж тривалішого часу при зниженні витрат. 

Як покращити взаємодію бізнесу з клієнтом завдяки персоналізації, можна почитати в окремій статті. У retail найчастіше використовують: 

  • Бонусні програми та системи лояльності, які можуть включати персональні знижки на товари, індивідуальні пропозиції кешбеку, вітальні бонуси на честь особистих та професійних свят, накопичувальні бали за покупки, які потім обмінюють на реальні гроші чи подарунки. 

  • Персоналізовану рекламу в e-commerce, яка налаштовується під різні категорії клієнтів. 

  • Автоматизовані рекомендації щодо покупок на основі попередніх транзакцій. Наприклад, ШІ-асистент для покупок у фізичному магазині.

  • Унікальні промокоди на наступні покупки. 

  • Нагадування купити улюблені продукти тощо. 

Швидка та зручна доставка

Легкість та оперативність в отриманні товару стає визначальним фактором при виборі магазину. Бізнес-платформа Oberlo зазначає, що 53,2% покупців придбали товар внаслідок безплатної доставки. Invesp стверджує, що доставка день у день підвищує ймовірність замовлення для 49% клієнтів.  

Цифровізація маркетингу

57% опитаних галузевих маркетологів вважають, що традиційна роль магазину продовжує зазнавати суттєвих змін. Можна виділити декілька трендових аспектів цифровізації на найближчий рік. 

Омніканальний маркетинг

Сьогодні бізнеси намагаються взаємодіяти зі споживачами у всіх доступних каналах, насамперед у диджитал. Фізичні магазини стають центром багатофункціональних продажів – видача замовлень, підбір товару та консультація, традиційна покупка тощо. Центр аналізу даних ECDB зазначає, що 83% покупців дізнаються про товар онлайн перед відвідуванням фізичного магазину, а 72% – використовують смартфон для дослідження безпосередньо під час відвідування магазину. 

Шляхи клієнта до покупки, згідно з цим же дослідженням, починаються у різних каналах:

  • 44% – пошукова система;

  • 41% – інтернет-магазин;

  • 36% – фізичний магазин;

  • 31% – перегляд застосунку або сайту;

  • 24% – агрегатор або маркетплейс;

  • 18% – розмова з друзями або родиною;

  • 14% – соціальні мережі;

  • 7% – фізичні носії реклами.

Саме тому ритейлери мають розвивати мобільні застосунки, співпрацювати з сервісами доставок продуктів, активно вести соцмережі, використовувати органічне SEO-просування, пошукову та медійну реклами, створювати різноманітні промо тощо. 

Продажі у Метавсесвіті 

Цифрові технології інтегруються у щоденне життя. Ще декілька років тому VR/AR (віртуальна та доповнена реальності) асоціювалися переважно з іграми. Сьогодні ритейлери використовують Метавсесвіт як додатковий майданчик продажів та для забезпечення унікального користувацького досвіду, наприклад, онлайн-примірка речей, проєкція меблів в інтер’єрі квартири, покупка справжніх речей в онлайн-грі. 

Всесвітньо відомий ритейлер Walmart впродовж 2023-2024 років активно розвиває свою інтеграцію з Roblox. Walmart Discovered – це роздрібний продавець у межах Всесвіту Roblox, де гравці можуть придбати реальні товари, не покидаючи межі гри.

Соціальна відповідальність 

Очікування від бізнесів сьогодні доволі високі у всьому світі. Sprout Social підтверджує цю тезу: 76% покупців кажуть, що будуть купувати у тих брендів/магазинів, з якими відчувають зв’язок.

Важливою частиною споживацької поведінки українців  залишається громадянська позиція. Вона проявляється у підтримці національних брендів та бойкоті тих, що не вийшли з ринку агресора (70%). 

Благодійні ініціативи, участь у важливих громадських заходах, чітке висловлення власної позиції сьогодні є обов’язковими для кожного бізнесу в Україні. 

Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Український Бізнесмен
Український Бізнесмен@ukr_businessman

16.8KПрочитань
1Автори
50Читачі
На Друкарні з 17 травня

Більше від автора

  • Особистий бренд: що це, як створити і розвивати

    Особистий бренд — це образ, який сформований навколо навичок, досвіду та особистісних якостей людини. Впізнаваний імідж може формуватися навколо професійних досягнень, життєвих цінностей, хобі або будь-якої іншої царини, у якій ви добре обізнані.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес
  • Як відкрити хостингову компанію

    Перед тим як відкрити хостингову компанію, важливо ретельно проаналізувати ринок, зрозуміти, як працюють конкуренти, і на основі цього створити унікальну пропозицію. Ринок хостингу в Україні зростає, але він ще не досяг насиченості, що відкриває можливості для нових гравців.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес
  • Історія бізнес-протистояння Pepsi та Coca-Cola

    Як PepsiCo та Coca-Cola змінювалися під тиском інновацій, чого їх навчив ребрендинг та як повномасштабне вторгнення вплинуло на їхню комунікацію?

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається