"Ситуація критична": експерт про підготовку до опалювального сезону

Чим ближче до похолодань, тим гостріше постає питання наявності тепла та освітлення в українських домівках. Зважаючи на регулярні удари рф по енергетичній інфраструктурі й завдані руйнування, громадяни хвилюються, чого очікувати від зимового періоду та як узагалі до нього готуватися.

Голова наглядової ради  ГО "Центр стратегії сталого розвитку" Микола Коломийченко надав ексклюзивний коментар, відповівши на найголовніші питання: чого очікувати від зимового періоду 2024/25, які є основні поради щодо підготовки до нього, а також як ситуацію можна поліпшити завдяки вітровим електростанціям?

За словами колишнього радника Голови Держенергоефективності, наразі ми втратили понад 60% теплової енергетики країни та 40% гідроелектростанцій через російські атаки, тож ситуація — критична. Для стабілізації ситуації наші фахівці роблять усе можливе. Однак, експерт радить: варто вже більше локальними заходами максимально забезпечуватися засобами як накопичення, так і генерації енергії.


"Комунальні підприємства і об'єкти критичної інфраструктури більш-менш забезпечені. Максимально потрібно зараз на локальному рівні: домогосподарств, об'єктів промисловості, бізнесу, — турбуватися про те, щоб були резервні джерела живлення. Системи накопичення енергії і генерації", — зазначив пан Микола.

Як пояснив Коломийченко, оскільки українська енергосистема показала свою вразливість, на часі — децентралізація. Виробляти енергію на місцевому рівні, забезпечуючи населення стабільною її наявністю, можуть якраз вітрові електростанції.

Крім того, від початку повномасштабного вторгнення рф до нашої країни іноземних інвестицій в українську енергетику фактично немає. Так, перевагою як для населення, так і економіки є побудова та введення в експлуатацію ВЕС на Закарпатті.

Переваги вітрових електростанцій. Як ВЕС можуть сприяти стабілізації ситуації?

Микола Коломийченко брав участь у нараді технічних фахівців у Закарпаттяобленерго, де вони вивчали нещодавній початок будівництва ВЕС у регіоні. Експерти спільно зʼясували, що в тих локаціях, де стоять вітряки, населені пункти навколо будуть стабільно забезпечені електроенергією.

"Якщо навіть будуть блекаути в інших регіонах, там, де немає вітряків, то в локаціях саме вітрових електростанцій буде наявна електроенергія. Її не можна відключити навіть за командою диспетчерів. Тобто, безумовно, це стабільність. Це стале постачання електроенергії", — розповів він, наголосивши: таким чином більш-менш автономно надаватиметься електроенергія як населенню, так й об'єктам критичної інфраструктури.

Слід зауважити, що наразі на Закарпатті уже встановлена перша ВЕС, яка генерує електроенергію до загальної мережі. Водночас загально ситуацію можна поліпшити внаслідок розбудови мережі станцій.

Наскільки ВЕС на Закарпатті дозволять забезпечувати регіон електроенергією?

Голова наглядової ради  ГО "Центр стратегії сталого розвитку" ділиться: наразі споживання Закарпатської області перебуває на рівні 500 МВт, але, за даними Закарпаттяобленерго, найближчим часом прогнозується зростання — до 10%. Справа в тім, що до регіону переїжджають як громадяни, так і підприємства із прифронтових чи окупованих територій. Це впливає на збільшення споживання електроенергії. Однак, навіть поточні потреби краю дозволяють покривати потужностями ВЕС, зауважує Микола Коломийченко.

"Локальна електроенергія — це безумовний фактор розвитку. Треба ж розуміти, що є створення додаткової вартості на кожному кроці. Це, безумовно, вигідно. До того ж вони продають електроенергію на ринку, тобто там її так само купують для бюджетної сфери. Іде перехресне субсидування. Вони продали енергію, а далі там вже постачається по місцях", — пояснив експерт.

Відтак, підготовка до зимового періоду 2024/25 є критично важливою через втрати енергетичної інфраструктури. На думку експерта, саме децентралізація та використання локальних джерел, як-от вітрові електростанції, є необхідними для забезпечення стабільного енергопостачання. ВЕС на Закарпатті можуть значно покращити ситуацію, забезпечивши як громадян, так і критичну інфраструктуру надійною електроенергією навіть у разі блекаутів. Водночас перший вітряк у регіоні уже генерує електроенергію, а потужності ВЕС дозволяють покривати поточні потреби краю.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Press Service
Press Service@w-icqtlUN7OsRl_

27Прочитань
0Автори
0Читачі
На Друкарні з 30 вересня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається