"Грошей немає": Куба побоюється повного краху на тлі відключення електроенергії та фінансової кризи - Тhe Guardian

Неодноразові відключення електроенергії змушують мешканців турбуватися про їжу, водопостачання та майбутнє Куби

people cook outside in the dark and shine flashlights

Марії Елені Карденас 76 років і вона живе в муніципальному притулку на вулиці Амаргура в колоніальному старому місті Гавани. Будівля має елегантне минуле, але останні кілька днів Марія готує їжу на паличках, які знайшла на вулиці.

«Знаєте, ми, кубинці, викручуємося, як можемо», - каже вона.

Вона живе в притулку, тому що її будинок зруйнувався, що є звичайним явищем у найбідніших, найстаріших частинах цього прекрасного міста.

Уряд Куби останніми днями намагається відновити роботу національної електромережі після неодноразових відключень електроенергії по всьому острову. Без електрики в спеку стає важко спати, псується їжа і перебої з водопостачанням.

Частини комуністичної системи Куби досі функціонують: муніципалітет надсилає Марії їжу.

«Нас тут три сім'ї, - розповідає вона. - Я живу сама, жінка, яка живе по сусідству зі мною, теж, і ще двоє дітей, мати дітей, її тітка і літній чоловік».

Через тиждень після відключення електроенергії острів повернувся до колишнього статус-кво з регулярними відключеннями електроенергії до 20 годин на добу. Але криза залишила глибокий, меланхолійний страх перед майбутнім.

«Кубинці мають життєрадісну вдачу, - каже 52-річний Хуліо Сезар Родрігес. - Навіть коли все погано, ми сміємося. Але це дійсно погано».

Нинішня криза розпочалася 17 жовтня, коли було видано наказ усім неважливим державним службовцям розійтися по домівках.

Спроба заощадити електроенергію не врятувала систему, і через день острів поринув у темряву. Антоніо Гітерас, одна з головних електростанцій, вимкнулася, що призвело до відключення всіх інших великих генеруючих станцій в системі.

«Дуже важко перезапустити електростанцію, - сказав інженер-пенсіонер з Антоніо Гітерас, який побажав залишитися невідомим. - Потрібно виробити багато електроенергії, щоб просто запустити її».

Антоніо Гітерас був побудований у 1989 році, і зараз він є зношеним і застарілим.

«Правда в тому, що вона була побудована на гнилому місці», - сказав інженер.

Він розповів жахливі історії про роботу з пошкодженим захисним обладнанням, про політичне керівництво, яке зникало, коли виникали проблеми, і про систему, яка вже давно працювала на межі своїх можливостей.

«Існувала програма планового технічного обслуговування, але вона ніколи не виконувалася, - сказав він.
«Вимоги були занадто жорсткими. Нам казали: «Завод має працювати, тож залатайте його».

Уряд визнає жалюгідний стан своєї системи, звинувачуючи в цьому 62-річне торгове ембарго, запроваджене Сполученими Штатами. Президент Мігель Діас-Канель заявив, що «фінансові та енергетичні переслідування» ускладнюють «імпорт палива та інших необхідних ресурсів».

people gather in the street as a car has its headlights on

Більшу частину свого існування уряд Куби покладався на щедрість союзників - спочатку Росії, а потім Венесуели. Але ці країни, зіткнувшись із власними труднощами, суттєво скоротили постачання.

«Це все одно, що намагатися втримати на плаву потопаючий корабель за допомогою пробок», - сказав один європейський дипломат.

У телевізійному зверненні прем'єр-міністр Куби Мануель Марреро заявив, що приватному сектору, який розвивається, доведеться платити більше за електроенергію, в той час як уряд сподівається на поновлювані джерела енергії, щоб забезпечити свої майбутні енергетичні потреби.

Острів осяяний сонячним світлом, але численні спроби розпочати сонячні проєкти майже всі зазнали невдачі, оскільки компанії, що брали в них участь, не змогли отримати гроші.

«Уряд не дурний, - сказав один іноземний бізнесмен. - Але грошей немає».

Замість цього було укладено угоду з китайською фірмою про надання матеріалів для безлічі сонячних електростанцій в обмін на доступ до кубинських родовищ нікелю. Але з огляду на те, що за останні два роки понад 10% населення Куби втекло від економічної кризи на острові, існує скептицизм щодо того, чи залишилися на Кубі фахівці, здатні будувати такі системи.

Джо Байден заявив, що, хоча він «жорсткий» до кубинського уряду, він підтримує кубинський народ. Але Вашингтон міг би зробити набагато більше для допомоги Кубі, стверджує американський академік Вільям ЛеоГранде в останньому випуску журналу Foreign Policy.

«Прихильники зміни режиму повинні бути обережними у своїх бажаннях, - пише він. - Падіння режиму стане гуманітарною катастрофою, що спричинить еміграційне цунамі, набагато більше, ніж те, що ми бачили до цього часу. Порушення соціального порядку може призвести до сплеску кримінального насильства».

На відміну від попередніх відключень електроенергії, цього разу було дуже мало протестів, якщо не рахувати биття каструль і сковорідок. Люди виглядають виснаженими, а урядові міністри чітко дали зрозуміти, що уряд буде жорстко реагувати на будь-яку «непристойну» поведінку.

Останніми місяцями спостерігається новий виток залякувань журналістів, деякі з них були змушені покинути країну. У середу Amnesty International оголосила «в'язнями сумління» чотирьох осіб, які наразі перебувають у кубинських в'язницях - журналіста Фелікса Наварро та його доньку Сейлі Наварро, а також протестувальників Роберто Переса Фонсеку і Луїса Роблеса.

Тим часом, одна криза породжує іншу. Повідомляється про збої в не менш застарілій системі водопостачання. Шістсот тисяч людей не мають регулярної проточної води, але відключення електроенергії, схоже, збільшило це число, пошкодивши насоси і труби. Значна частина Гавани висохла.

Даріель Рамірес сидів на своєму ґанку в старому місті. У нього було небагато їжі, оскільки він поділився своїми запасами з іншими, перш ніж вони зіпсувалися.

На запитання, як він готується до повторення кризи влади, він показав на Музей Революції, де виставлений головний символ комуністичного правління: човен, на якому Фідель і Рауль Кастро прибули з Мексики в 1956 році.

«Якщо це трапиться знову, ми повинні підготувати яхту “Гранма”, - сказав він. - Щоб ми всі могли поплисти геть».

Джерело — Тhe Guardian

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

73.7KПрочитань
4Автори
278Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається