У світі технологій 2023 рік, можливо, запам’ятається роком, коли генеративний ШІ став мейнстрімом.
Від комп’ютерного коду до творів мистецтва та есе — генеративні системи штучного інтелекту можуть швидко створювати низку контенту, який, хоча й не є досконалим, став важливим інструментом у деяких галузях і професіях.
За підтримки Microsoft ChatGPT лідирував із запуском наприкінці 2022 року, і з того часу з’явилися конкуренти.
Цей місяць приніс один із найважливіших кроків, коли компанія Alphabet, власник Google, представила Gemini – штучний інтелект, який буде інтегрований у продукти Google, включаючи його чат-бота та пошукову систему.
Alphabet стверджує, що Gemini перевершує поточну версію ChatGPT.
Але творець ChatGPT, OpenAI, каже, що він не стоїть на місці. Він обіцяє більш потужну версію свого програмного забезпечення наступного року.
У листопаді на конференції для розробників програмного забезпечення виконавчий директор OpenAI Сем Альтман сказав: «Те, що ми запустили сьогодні, виглядатиме дуже дивно порівняно з тим, що ми зараз зайняті створенням для вас».
Тим часом інвестори вливають гроші в галузь, сподіваючись підтримати наступного великого гравця.
За даними PitchBook , компанії венчурного капіталу в усьому світі влили 21,4 мільярда доларів (17,5 мільярда фунтів стерлінгів) у генеративні стартапи зі штучним інтелектом, і це лише до кінця вересня.
Для порівняння, за весь 2022 рік було інвестовано лише $5,1 млрд.
Але дехто застерігає, що нам не слід занадто захоплюватися. Бен Вуд, головний аналітик CCS Insight, каже, що у 2024 році генеративний ШІ матиме «холодний душ».
«Ажіотаж проігнорував, як ми вважаємо, кілька перешкод, які просто трохи уповільнять його в короткостроковій перспективі», — каже він.
Він зазначає, що розробити та запустити генеративну систему штучного інтелекту дуже дорого. Це потребує великої обчислювальної потужності та дорогих комп’ютерних чіпів, яких не вистачає.
Щоб зменшити ці витрати, він передбачає, що деякі ШІ перемістяться на гібридні системи, де частина обробки виконується локально – на вашому ноутбуці чи телефоні.
Пан Вуд також каже, що регулювання та судові баталії можуть охолодити нинішню манію генеративного ШІ.
«Компанії можуть опинитися в ситуації, коли вони інвестують купу грошей у сервіс на базі штучного інтелекту, а потім мають повернути частину цього назад, щоб відповідати нормам».
Ураження електричним струмом
а даними Schmidt Automotive Research, у першому кварталі наступного року дорогами Великобританії вирушить мільйонний повністю електричний автомобіль. Це зробить Великобританію другим ринком після Німеччини, який досяг цієї віхи.
Незважаючи на це, очікується, що 2024 рік буде ще одним важким роком для виробників електромобілів (EV).
Наприкінці 2023 року Ford, GM і Tesla призупинили плани щодо розширення виробництва електромобілів. У жовтні Mercedes-Benz описав ринок електромобілів як «жорстокий», звинувативши в цьому війну цін і проблеми з ланцюгом поставок.
Аналітики не очікують, що ситуація значно полегшиться.
Маттіас Шмідт, аналітик автомобільного ринку, прогнозує стагнацію продажів електромобілів у Європі в 2024 році. На традиційно сильних ринках, таких як Німеччина та Норвегія, він майже не бачить зростання.
Однак Велика Британія може стати яскравою плямою через запровадження мандату на транспортні засоби з нульовим рівнем викидів (ZEV) . З січня трохи більше п’ятої частини проданих автомобілів повинні бути електричними, а до 2030 року планується досягти 80%.
Усе це може бути чудовою новиною для тих, хто має гроші на покупку електромобіля.
«Це буде загальний ринок для покупців, особливо коли справа доходить до електромобілів, оскільки виробники поспішають досягти цілей мандата ZEV», — каже пан Шмідт.
«Однак скорочення будуть приховані через фінансові угоди та вищі рівні комплектації без додаткових витрат, оскільки виробники не будуть надто відвертими щодо зниження цін», — додає він.
Гуманоїдні роботи
Гуманоїдні роботи можуть почати виглядати більш корисними наступного року. Інженери Tesla працюють над Optimus – людиноподібним роботом, який, як вони сподіваються, незабаром виконуватиме основні роботи на заводі.
Відео, опубліковане на початку цього місяця, показало останню версію Optimus — легшу за попередню машину, з новими руками та новими двигунами.
У липні пан Маск заявив, що Optimus зможе працювати на заводі Tesla у 2024 році.
«З точки зору того, коли він зможе робити якісь корисні речі, ми спочатку спробуємо це на наших власних заводах, щоб підтвердити його корисність. Але я думаю, що ми зможемо змусити його робити щось корисне на наших заводах. десь наступного року. Я цілком у цьому впевнений».
Tesla має велику конкуренцію в галузі гуманоїдних роботів. Інші фірми вже мають завдання навчання роботів у робочих налаштуваннях.
Amazon випробовує гуманоїдного робота на своїх складах. Робот під назвою Digit може пересувати, хапати та поводитися з предметами так само, як і людина.
Він був розроблений компанією Agility Robotics, яка сподівається поставити роботів Digit іншим клієнтам наступного року.
Тим часом у Канаді Sanctuary AI навчає свого робота під назвою Phoenix виконувати певні завдання, як-от пакування сумок. У 2024 році планується розширити спектр завдань, які може виконувати Phoenix.
Гонка на схуднення
У світі фармацевтики один препарат продається настільки швидко, що його виробнику важко задовольнити попит.
Препарат для схуднення семаглутид, що продається під торговою маркою Wegovy, мав величезний успіх, зробивши його власника Novo Nordisk, одним словом, найдорожчою компанією Європи .
Щоб задовольнити попит, данська фірма інвестує мільярди євро у розширення виробничих потужностей .
На даний момент Wegovy вводять у вигляді щотижневої ін’єкції, але майже готова таблетована версія. Novo Nordisk не повідомляє, коли вона очікує, що це з’явиться на ринку.
Датська фірма може очікувати зростання конкуренції наступного року.
Препарат Mounjaro від Eli Lilly нещодавно отримав схвалення як засіб для схуднення в США та Великобританії, і, ймовірно, найближчим часом його буде схвалено в Європейському Союзі.
Тим часом Pfizer шукає схвалення своєї таблетки для схуднення.
За матеріалами Dr. Kostiantyn Kryvopust