Українська благодійність у цифрах: зростання, ефективність та роль криптовалют

Оригінал статті належить медіа ForkLog та опубліковане за посиланням.

У сучасному світі благодійність стає важливим елементом життя суспільства, і її роль постійно зростає, особливо в Україні. За даними World Giving Index, наша країна протягом останніх трьох років входить до десятки найщедріших країн світу, зокрема, цього року вона посіла 7 місце. Як свідчать дані організації Charities Aid Foundation, яка формує список, 77% українців допомагають незнайомим людям, 67% - здійснюють донати, а 27% - жертвують свій вільний час. Серед найбільш помітних змін останніх років - використання криптовалют для донатів, що відкрило нові можливості для благодійності. Сьогоднішня стаття розглядає рейтинг 50 найбільших благодійних фондів країни за версією Forbes та аналізує роль криптовалюти у благодійності. 

Благодійність в Україні: від рекордних зборів до ефективних ініціатив

Нещодавно Forbes Ukraine презентував перший рейтинг благодійних фондів України, підкресливши значний розвиток сектору з початку повномасштабного вторгнення. Зокрема, у 2023 році українські благодійні фонди зібрали $1 млрд, а кількість організацій в Україні зросла з 20 498 на початку 2022 року до 31 122 станом на 1 липня 2024 року. До того ж станом на липень 2024 року в Україні було зареєстровано понад 31 000 благодійних організацій - тобто значно більше, ніж на початку повномасштабного вторгнення. 

У ренкінг Forbes Ukraine увійшли 50 найбільших фондів, які разом зібрали $1 млрд (36,6 млрд грн), з яких $130 млн належить найбільшому військовому фонду «Повернись живим», і гуманітарному «Карітас України», який зібрав $83 млн. Всі ці кошти трансформуються в реальні дії: Save Ukraine повернула додому 454 українських дітей, викрадених Росією; Фонд Олени Зеленської побудував 14 будинків для багатодітних прийомних сімей; лише у вересні 2023 року корпорація Monster придбала 581 дрон; а RAZOM доставив на передову портативні УЗД-апарати та навчив ними користуватися 500 лікарів. Forbes зазначає, що близько 63% зборів йдуть на гуманітарну допомогу, а решта - на підтримку ВІЛ-позитивних людей (100% життя), освіту (SavED), протезування (Superhumans) та юридичну допомогу жертвам війни (Право на захист). 

В ренкінгу окрему увагу приділяється важливому аспекту - ефективності благодійників. Зокрема, аналізується, яка частка зібраних коштів спрямовується на забезпечення їх діяльності. У світовій практиці цей показник часто використовують як критерій ефективності NGO. Українські благодійники демонструють високий рівень ефективності, витрачаючи на організаційні потреби лише 6% від загальної суми зборів. Водночас як зазначає Forbes, в Україні ще триває розвиток культури звітності, що, ймовірно, стане наступним етапом для більш детальної та прозорої благодійної діяльності.

Особливу увагу необхідно виділити бізнесу, який вносить значну частину фінансування та допомоги. За словами Олександра Комарова президента «Київстар», роль великих компаній подавати приклад та будувати культуру відповідальності. 

У квітні 2024 року видання NV оприлюднило рейтинг найбільших донаторів від початку повномасштабного вторгнення. До списку увійшли бізнес-групи, найбільші приватні компанії країни та лідери галузей. Загальна сума внесків, здійснена цими донаторами, склала 58,5 млрд гривень. Однак це лише “верхівка айсберга”, адже вищезгаданий рейтинг охоплює лише 57 представників приватного сектору країни. Серед них - такі відомі компанії, як Kernel, Епіцентр, АТБ, Райффайзен банк, Монобанк та багато інших. 

Зокрема, окрім прямої допомоги, компанії активно організовують разом з благодійними організаціями різноманітні акції для збору коштів. Наприклад, торік JYSK спільно з фондом «Повернись живим» організували акцію з гномами, що допомагають розміновувати країну. Завдяки любові українців до цих гномів, компанії та благодійному фонду вдалося зібрати 7,5 мільйонів гривень на гуманітарне розмінування. 

“Ці благодійні акції — в тому числі й спосіб комунікації із покупцями, існуючими та потенційними співробітниками та всіма, хто так чи інакше має справу із JYSK. Ми розкриваємо тему та підкреслюємо важливість спільного внеску у вирішення тієї чи іншої проблеми, актуального питання чи збору.” - вважає Катерина Веремєєва, PR&Communications Manager JYSK Україна. 

Окремої уваги вартує ініціатива «Day4Defenders». Вже третій рік поспіль 1 жовтня, IT-сектор обʼєднується, щоб підтримати Збройні Сили України. Ідея проєкту проста: у День Захисників та Захисниць компанії продовжують працювати, а весь зароблений у цей день прибуток спрямовують на допомогу військовим. Цього року до акції долучилося понад десять ІТ-компаній, серед яких Sombra, TechMagic, InVerita, OpenVPN, Ralabs тощо. Партнерами стали благодійні фонди «1991» та «Там, де живе надія», які займались закупівлею та ремонтом автомобілів для ЗСУ. Проєкт було започатковано восени 2022 року з ініціативи компанії «TechMagic», яка виступила співзасновником. У перший рік вдалось зібрати близько 2,4 мільйона гривень, а у 2023-му році ця сума зросла до понад 3,9 мільйона гривень. 

Роль крипти у благодійності: підтримка глобальних та українських ініціатив

За останні роки криптовалюта стала невідʼємною частиною багатьох сфер нашого життя, і благодійність - не виняток. Сьогодні організації по всьому світу, такі як Electronic Freedom Foundation, UNICEF, Greenpeace тощо, активно приймають пожертви в крипті. І на це є вагомі причини. Криптовалюти можуть значно підвищити прозорість процесу завдяки таким характеристикам, як довіра, підзвітність і можливість відстежувати транзакції. Крім цього, криптовалютні платежі вирізняються високою швидкістю.

Розмір криптовалютних благодійних внесків постійно зростають. До прикладу, декілька років тому завдяки фонду Ripple середні школи США отримали підтримку у розмірі $29 млн. Pineapple Fund зібрав $55 млн для різних ініціатив, а фонд COVID-Crypto Relief, який займається ліквідацією наслідків пандемії в Індії, отримав понад 50 трлн токенів Shiba Inu (SHIB) та понад 500 Ethereum від засновника Віталіка Бутеріна.

Криптоспільнота стала потужною підтримкою для України з початку повномасштабного вторгнення. Відзначились як значні донати від відомих особистостей, так і дрібні перекази від звичайних громадян. Уже в перші дні великої війни завдяки заклику уряду було зібрано $63,8 млн, зокрема $5,77 млн від засновника Polkadot Гевіна Вуда та NFT CryptoPunk вартістю понад $200,000.

У травні за ініціативи Президента України Володимира Зеленського створили офіційну фандрейзингову платформу України UNITED24, яка спрямовує допомогу на 3 ключові напрямки: оборона та розмінування, медична допомога і відновлення України. Сама платформа приймає пожертвування як у фіатних грошах, так і у крипті. Так, вже через тиждень після запуску проєкту через платіжне рішення Whitepay надійшло ~ $362 тис. у криптовалюті.

Більшість великих благодійних фондів також приймають криптовалюту. Фонд «Повернись Живим», який почав приймати пожертви в крипті ще у 2018 році, повідомив, що у лютому-березні 2022 року суми донатів в криптовалюті сягали 7-значних чисел. Так, 25 лютого фонд отримав анонімний внесок у розмірі 80 BTC.

Фонд Сергія Притули також звертався до криптоспільноти за допомогою. У березні 2022 року на їх Ethereum-гаманець надійшло 894 ETH ($1,5 млн), а на біткоїн-адресу — 14,5 BTC ($360 тис.).

Один із засновників Ethereum, Віталік Бутерін, також підтримав Україну, пожертвувавши 1500 ETH у квітні 2022 року. Ці кошти були спрямовані до фонду Мінцифри та Unchain Ukrainian. У жовтні 2024 року Бутерін зробив ще один внесок — 400 ETH (понад $1 млн на той момент) для чотирьох українських благодійних організацій.

Підсумок

Благодійність в Україні виходить на новий рівень, демонструючи стійкість та неймовірну готовність допомагати в умовах війни. Рекордні суми зборів, стрімке зростання кількості фондів і ініціатив, а також активне залучення бізнесу та сучасних технологій, зокрема криптовалют, відкривають нову епоху у сфері благодійності. Рейтинг благодійних фондів від Forbes і внесок компаній у фінансування проєктів підкреслюють системний підхід і високу ефективність цього руху. Спільні зусилля громадянського суспільства, бізнесу та інновацій, таких як криптоплатежі, створюють унікальну модель благодійності, здатну вирішувати найскладніші виклики сучасності. Україна сьогодні демонструє всьому світу, як у найтяжчих умовах можна не лише вижити, але й розвивати культуру взаємодопомоги, довіри та відповідальності.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Владислав Гринів
Владислав Гринів@hryniv_vlad

Digital-журналіст

1.3KПрочитань
3Автори
10Читачі
На Друкарні з 8 лютого

Більше від автора

  • Як блокчейн змінює ігрову індустрію: Інтерв'ю з експертом GameFi arcaze.bnb

    Світ ігор постійно розвивається, і на горизонті з'явився новий етап, що поєднує технологію блокчейн та інтерактивні розваги - Web3 та GameFi.

    Теми цього довгочиту:

    Блокчейн
  • Феномен Tap-to-Earn: Як тапалки змінюють криптогеймінг

    Світ криптовалют вже давно змінив наше уявлення про цифрові активи й навіть про розваги. Одним з найцікавіших напрямків у цій сфері є Web3-ігри, засновані на технології блокчейн. Вони відкривають нові можливості для геймерів по всьому світу, дозволяючи заробляти криптовалюту

    Теми цього довгочиту:

    Криптовалюта

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається