
Або про перші систематичні кроки Північноатлантичного блоку в залученні передових морських систем задля забезпечення безпечного мореплавання у міжнародних водах
Впровадження високотехнологічних морських систем є наочним прикладом того, як НАТО перетворює інновації на перевагу, трансформуючи новітні технології у стратегічні спроможності. Результатом поєднання пілотованих безпілотних систем є зниження фінансових витрат, усунення прогалин у спостереженні над морськими просторами та забезпечення своєчасного ухвалення рішень у складних умовах.
Як повідомляє прес-реліз Об'єднаного командування з трансформації НАТО, спираючись на успіх національних програм, таких як Task Force 66 ВМС США, НАТО створило оперативну групу Task Force X на початку 2025 року, щоб прискорити інтеграцію автономних систем та штучного інтелекту в морські сфері.

В основі Task Force X лежить розробка та впровадження трьох основних типів безпілотних систем:
Безпілотні надводні апарати (USV) — розширюють морське охоплення НАТО, забезпечують спостереження в режимі реального часу та зменшують навантаження на екіпажі патрульних кораблів
Безпілотні підводні апарати (UUV) — безшумно патрулюють під водою, виявляють міни й підводні човни, а також захищають підводні кабелі та трубопроводи.
Безпілотні літальні апарати (UAV) — здійснюють безперервне спостереження з повітря, завчасно виявляють загрози та допомагають забезпечити безпеку портів, морських шляхів і критичної інфраструктури.
Як коментує Naval News, запущена Північноатлантичним блоком в перші тижні 2025 року підрозділ “Baltic Sentry” вже мобілізувала «невеликий флот морських дронів» для експериментальних цілей. Очікується, що Task Force X розшириться впродовж найближчих місяців і згодом набуде повної оперативної спроможності.
Baltic Sentry — це підрозділ, ініційований НАТО з метою підвищення здатності Альянсу реагувати на акти дестабілізації в Балтійському морі. Командування очолюють Об'єднане командування НАТО у Брюнссумі (JFCBS) та Морське командування НАТО (MARCOM). Попри основну функцію, підрозділ також виконує роль «лабораторії» з розгортання новітніх технологій, зокрема морських дронів

Task Force X було створено одночасно з запуском Baltic Sentry. Для початкової фази, за словами Верховного головнокомандувача з трансформації НАТО (SACT), французького адмірала П’єра Вандьє, «ми оголосили тендери в межах ACT на саміті в Гельсінкі 14 січня». Як результат, вже в березні перші чотири БЕК були обрані для початкових місій у Балтійському морі.
«Іншими словами, ми почали експлуатацію цих безпілотників за півтора місяця», — зазначив адмірал Вандьє під час брифінгу Паризького форуму оборони та безпеки. Перші випробування вже тривають. Наша мета — перевірити здатність систем отримувати потоки даних, обробляти їх у хмарному середовищі та інтегруватися з системами раннього попередження.
У другій фазі розвитку групи НАТО працює над приблизно двадцятьма платформами та додатковими рішеннями, щоб перевірити здатність обробляти зростаючі обсяги даних.

«Це викликало величезний інтерес, адже зараз я маю 70 виробників, які відгукнулися на запит ACT», — повідомив адмірал і додав: «Було інвестовано близько 15 мільйонів євро. Загалом 22 країни висловили готовність взяти участь у програмі. Ми спостерігаємо за цим, і вже можемо зафіксувати результат»