Виявлення БПЛА по акустичних сигналах

Зміст

Загальні особливості акустичних сигналів, що випромінюються БпЛА

Акустичний сигнал БпЛА складається з гармонік, частоти яких кратні частоті обертання ротора або колінвала двигуна внутрішнього згорання. Зазвичай, амплітуди гармонік зменшуються зі збільшенням частоти. У режимі рівномірного прямолінійного польоту амплітуда кожної наступної гармоніки зазвичай менша за амплітуду попередньої. Під час маневрів змінюється орієнтація БпЛА щодо точки спостереження, що впливає на інтенсивність акустичного сигналу через його спрямованість. Електричні двигуни генерують менше шуму порівняно з двигунами внутрішнього згорання. Рівень шуму від гвинтів збільшується зі зростанням їх розмірів та швидкості обертання. Шум гвинтів поділяється на шум обертання та широкосмуговий шум.

Акустичні сигнали БпЛА із двигуном внутрішнього згорання

Акустичні сигнали БпЛА з двигуном внутрішнього згорання здебільшого утворюються акустичними випромінюваннями вихлопу двигуна. Сумарний рівень шуму силової установки визначається переважно першими десятьма гармоніками шуму двигуна та першими п’ятьма гармоніками шуму обертання гвинта. У режимі малого газу інтенсивність випромінювання вихлопу двигуна і гвинта приблизно однакова. У крейсерському режимі інтенсивність гармонічних складових від вихлопу двигуна перевищує шум гвинта приблизно на 2–3 дБ. У режимі повного газу рівень гармонічного сигналу від вихлопу двигуна перевищує шум гвинта на 10–18 дБ.

Акустичні сигнали БпЛА з електричним двигуном (двигунами)

Акустичні сигнали БпЛА з електричним двигуном здебільшого утворюються шумами гвинта. У БпЛА з електричним двигуном мультироторного типу характерною є наявність більшої кількості гармонік, розташованих у спектральному портреті близько одна до одної, що може призводити до формування суцільного спектра.

Дальність виявлення БпЛА за його акустичними сигналами

Дальність виявлення БпЛА за акустичними сигналами залежить від трьох груп факторів:

  1. Чинники, зумовлені джерелом акустичних сигналів:
    Це динаміка польоту, режим роботи силової установки та орієнтація БпЛА щодо точки спостереження.

  2. Чинники, пов'язані з параметрами акустичного датчика:
    Вони включають чутливість мікрофонів, спрямованість акустичних антен та можливості апаратно-програмних засобів для реєстрації, розпізнавання та ідентифікації акустичних сигналів.

  3. Фізико-географічні чинники:
    Сюди належать особливості атмосфери, яка впливає на поширення акустичних хвиль, такі як вітер, вихори чи інші зустрічні потоки повітря.

Зменшення амплітуди акустичної хвилі в повітрі відбувається через втрати, пов’язані з сферичністю поширення та згасанням, а також через атмосферні турбулентності.

Акустичний сигнал БпЛА має просторову спрямованість. Для першої гармоніки рівень звукового тиску практично однаковий у всіх напрямках, що свідчить про джерело шуму, типове для двигунів внутрішнього згорання, які є точковими джерелами звуку. Шум повітряного гвинта, навпаки, має високу спрямованість випромінювання, що проявляється у зміні інтенсивності парних гармонік залежно від орієнтації БпЛА.

Інші корисні статті

Військові звання ЗСУ

https://drukarnia.com.ua/articles/viiskovi-zvannya-zsu-GM9kW

Визначення відстаней на місцевості https://drukarnia.com.ua/articles/viznachennya-vidstanei-na-miscevosti-M0ZuF

Загальні відомості про комплекс 9К38 «ІГЛА»

https://drukarnia.com.ua/articles/zagalni-vidomosti-pro-kompleks-9k38-igla-1oAEP

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Мобік Розумака
Мобік Розумака@mobikrozumaka

мілітарка, історія, цікаве

2.1KПрочитань
28Автори
12Читачі
На Друкарні з 23 вересня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається