Як відкрити міні СММ агентство: digital-бізнес з нуля

Основною діяльністю SMM/SEO агентства є просування веб-ресурсів через соціальні мережі (Social Media Marketing) та шляхом оптимізації сайту під пошукові системи. Маркетинг через соціальні мережі – явище не нове, але якщо зайнятися справою всерйоз та розробити свою стратегію, то бізнес окупиться за рік.

Якщо коротко і по суті, то міні СММ агентство – це форма організації бізнесу, при якій ініціатор ідеї бере на себе обов’язки з пошуку клієнтів та весь маркетинг, а безпосередньо сама робота над проектами ведеться віддалено залученими ініціатором сммемщиками на фрілансі.

Можливий варіант, коли ініціатор на початках і шукає клієнтів, і сам безпосередньо працює над проектами. В такому випадку ініціатор повинен володіти усіма необхідними навичками smm-спеціаліста, постійно навчатись та вдосконалювати свої навички.

Хто такий SMM спеціаліст?

Робота з соціальними мережами впевнено вийшла з «зони легкого заробітку» в повноцінну спеціальність, в яку потрібно вкладатися повний робочий день, бути відповідальним і володіти цілим набором навичок. При цьому спеціальність досить творча і можна реалізувати будь-які креативні ідеї.

SMM спеціаліст займається просуванням бренду, компанії, заходу в соціальних мережах. Таке просування підходить будь-якому бізнесу, оскільки будь-які цільові аудиторії проводять в них більшу частину дня. У широкому сенсі сммщик повинен вибудувати комунікацію бренду з потенційними клієнтами і формувати позитивний імідж.

Приклад типової вакансії на посаду в блоці «вимоги»:

  • Просування груп в соцмережах (Facebook, Instagram і т.д.);

  • Налагодження та моніторинг ретаргетингу / таргетинг реклами;

  • Підготовка / публікація контенту і спеціальних пропозицій;

  • Ініціювання та проведення кампаній в соціальних мережах, акцій та конкурсів для залучення аудиторії;

  • Управління витрачанням бюджетів на SMM;

  • Аналіз статистики SMM просування;

  • Виконання поставлених KPI (залучення нових клієнтів, оформлення заявок).

Посадові обов’язки сммщика:

Перше завдання – це формування бренду та іміджу компанії. Ближче, ніж в соціальних мережах, компанії не будуть до клієнтів ніде (якщо звичайно, мова йде не про оффлайновий бізнесі).

Друге завдання – лідогенерації. Використовуючи різні інструменти і вміло підбираючи контент, необхідно сформувати базу лідів для компанії, яку можна перетворити в клієнтів за допомогою акції, e-mail-розсилки і т.д.

Залежно від компанії SMM фахівці мають різні обов’язки. Одні можуть просто наповнювати соцмережі контентом з основного сайту, або блогу, інші ж – продумувати цілу стратегію, запускати таргетовану рекламу і конкурси.

Організація роботи

Власне, при організації роботи міні smm агентства робочими будуть дві моделі, коли: 1) Ви все робите самі; 2)Ви наймаєте людей, за вами тільки маркетинг і продажі. Розглянемо кожну з моделей дещо детальніше.

Фактично для старту даного бізнесу вам потрібно мати ПК/ноутбук, хороший інтернет і навички роботи в соціальних мережах. А ще час, бажання навчатись і наполегливо працювати. У хорошого сммемщика має бути, в першу чергу, класно оформлена сторінка у соцмережах, просування у яких він пропонує свої послуги (персональний сайт – перспектива на майбутнє і доцільна тільки в контексті розширення бізнесу). Наступний крок – пошук перших клієнтів і підрахунок перших прибутків. Фріланс в чистому вигляді!

В другому випадку, вам прийдеться добрячи попрацювати, щоб організувати ефективну віддалену роботу з залучення і координації роботи підрядників. Але, знову ж таки, варто розпочати з свого власного візуального оформлення. Одягніть своє міні смм агентство в класний логотип, запустіть сторінки у соцмережах і т.д. Загалом пропрацюйте все те, що пропонуватимете клієнтам в якості своїх послуг. Далі можете приступати до пошуку перших клієнтів і підрядників. Поки підбиратимете і перевірятимете фрілансерів, перші замовлення для клієнтів можете робити самі (якщо маєте необхідні навички). 

Де шукати smm-спеціалістів? На біржах фрілансу (гляньте freelancehunt.com), в тих же соцмережах, через друзів і знайомих тощо.

Де шукати клієнтів? Читайте у цьому матеріалі нижче.

Заздалегіть продумайте формат комунікації з підрядниками: як передаватимете замовлення, як та у якій формі прийматиме поточний звіт тощо. Обов’язково проговоріть детально усі фінансові питання.

Найголовніше, що треба пам’ятати – 1. Оплата після виконання завдання і 2. В жодному разі не зводити підрядника з клієнтом напряму!

Після підбору і відбору відповідних спеціалістів, організації роботи з ними, ще раз приділіть увагу маркетингу і продажам. Проробіть детальний прайс комплексних робіт і послуг окремо. У роботі з клієнтами орієнтуйтесь на послугах, які входять в типову програму з просування у соціальних мережах. З часом зможете виробити свою власну програму і відповідний прайс.

Програма просування в соціальних мережах

SMM стратегія. На етапі розробки стратегії вивчіть поточну ситуацію, проведіть аналіз ринку, конкурентів, ЦА, визначте tone-of-voice; створіть контент-стратегію з рубриками та медіа-планом; продумайте механіки активацій аудиторії, зберіть лідерів думок і тематичні спільноти .

Візуальний контент. Якісний візуальний контент зробить спільноти ваших клієнтів привабливими. Тому пропонуйте клієнту розробити індивідуальний дизайн для його спільнот з урахуванням корпоративного стилю. Для створення «живого» профілю, пропонуйте додатково послуги фотографа: street зйомка, предметна зйомка, flatlay (попередньо домовтесь про інтеграцію з таким фотографом у вашому місті).

Ведення спільнот. За затвердженим медіа-планом створюється корисний і захоплюючий для ЦА клієнта контент. Додатково пропонуйте послугу ком’юніті-менеджменту: відстеження питання і налагодження комунікації з цільовою аудиторією. Щомісяця надавайте аналіз результатів та звіт.

Таргетована реклама. Таргетована реклама – відмінний інструмент для точкової взаємодії з цільовою аудиторією. Вона дозволяє в рази збільшити продажі, обізнаність та лояльність клієнтів. Запропонуйте клієнту знайти його ЦА відповідно до її соціо-демографічних характеристик, географії, інтересів і видів діяльності і запустіть рекламне оголошення саме їй.

Механіки активацій. Ефективні механіки активацій аудиторії (конкурси, розіграші, опитування, ігри, спеціальні проекти) дозволяють активізувати відвідувачів спільнот, залучити їх до діалогу, утримувати і збільшувати зацікавленість у вашому продукті / послузі. Пропонуйте механіки активацій, які будуть цікаві ЦА клієнта, і допоможіть клієнту їх реалізувати.

Залучення лідерів думок. Лідери думок – це люди з великою кількістю активних підписників у соціальних мережах. Аудиторія довіряє їхній думці більше, ніж рекламі. Тому робота з ними – це ефективний спосіб залучення клієнтів. Запропонуйте клієнту лідерів думок, у яких можна розмістити інформацію про його продукт / послугу, і домовтеся з ними про взаємовигідну співпрацю.

Пам’ятайте, що кожен з цих пунктів – це окремий розділ вашого прайсу! Дайте можливість клієнту обирати!

Пошук та відбір клієнтів

Як і в будь-якому іншому бізнесі, для реалізації ваших smm-послуг необхідні клієнти, які їх потребують. Є клієнти – є гроші, нема клієнтів – нема і не буде грошей. Проста істина, про яку дуже часто забувають підприємці-початківці. Тому не гайте час на всякі непотрібні речі: більш-менш прописали систему роботи – приступайте до пошуку перших клієнтів. Як для смм агентства знайти клієнтів? Розглянемо декілька практичних способів при ситуації нульових вкладень у рекламу і власну розкрутку.

Спосіб №1. Логічно, що якщо ви пропонуєте послуги для просування сторінок у соціальних мережах, то перших клієнтів варто починати шукати саме там. Візьмемо для прикладу соціальну мережу Facebook. Після того, як ви визначились в яких тематичних нішах ви будете працювати, шукаємо такі тематичні групи у Facebook. Заходимо в тематичну групу і переходимо в розділ «Учасники». Прогортаємо всіх учасників до самого кінця (чим нижче, тим краще), далі застосовуємо комбінацію клавіш Ctrl+F (пошук) і вписуємо в пошукове вікно «керівник, CEO, Founder, Executive Director…». Усіх відфільтрованих за цими запитами користувачів добавляємо в друзі і починаємо працювати по них як потенційних клієнтів через особисті повідомлення. Чому саме їх? Ви вже напевно здогадались – це люди, які скоріше всього приймають рішення в своїх компаніях стосовно реклами, smm і т.д. Тому саме з ними вам потрібно спілкуватись, домовлятись і налагоджувати співпрацю. Головна мета – призначити зустріч, або дзвінок.

Спосіб №2. Знову ж таки працюєте в соціальній мережі, в якій пропонуєте свої послуги. Цей спосіб можна вважати похідним від першого. Після того, як у вас назбиралось вже достатньо друзів «керівник, CEO, Founder, Executive Director…», починаєте ефективно використовувати свою стрічку новин (і не забуваєте про золоте правило: у smm-спеціаліста має бути класний акаунт). В цьому випадку готуєте класні пости, прописуєте всі вигоди та плюси співпраці з вами, додаєте якісь фішки, які є тільки у вас, прикріплюєте класну картинку (дуже добре спрацьовує GIF) і уважно слідкуєте за лайками і коментами під дописом. З тими, що зацікавились починаєте працювати через особисті повідомлення. З часом у вас набереться кілька успішних кейсів і деякі з них ви також можете використовувати у свої дописах. Головна мета – призначити зустріч, або дзвінок. П.с. Не соромтеся просити друзів про репост таких ваших дописів!

Спосіб №3. Моніторите акаунт клієнта, з яким би вам хотілось співпрацювати і готуєте короткий аудит його сторінки. Тут ви маєте зарекомендувати себе більше з позиції експерта. Пропишіть, що на вашу думку добре працює на сторінці клієнта, а що треба було б змінити чи вдосконалити, запропонуйте свої ідеї з оформлення, формату повідомлень і т.д. Чим більше деталей, тим більші шанси на потенційний успіх. Особливою ефективністю користуються відео-аудити: потенційному клієнту простіше подивитись 1-2 хв. відео, ніж читати тексти від невідомо кого (можна використовувати додатки Camtasia, LOOM, ZOOM). В будь-якому випадку, головна мета – призначити зустріч, або дзвінок!

Скільки можна заробити на smm послугах в Україні

Як ми уже з’ясували, для старту свого міні smm агентства вам знадобиться тільки ваш комп з набором типових графічних програм. На перших порах ваш комп = ваш офіс. При грамотній організації роботи працювати можна будь-де і будь-коли. Повна свобода пересування! Головне, щоб був якісний інтернет зв’язок.

Перші прибутки можна рахувати відразу ж після виконання замовлення від першого клієнта. Оплата праці smm спеціаліста в регіонах становить в середньому $300-400, в Києві – $600-700. Все залежить від величини компанії-замовника і поставлених завдань перед smm-спеціалістом, його компетентності та результатів роботи. Тобто, чим більше досвіду і успішних кейсів, тим ваш цінник як фахівця зростає. Щоб зрозуміти, що є куди рости і заради чого вдосконалюватись і здобувати нові знання, наведемо співвідношення рівнів компетентності спеціаліста з smm і суми оплати його праці на ринку України:

Junior – 20 000 грн./міс., Middle – 35 000 грн./міс., Senior – 50-60 000 грн./міс., Top – 100 000 грн./міс. 

Трансформуючи вказані цифри для нашої бізнес ідеї, отримуємо наступне. Маржинальність міні smm агентства 80-90% якщо ви все робите самі, і 50-60% якщо делегуєте замовлення залученим фрілансерам. Один спеціаліст на початках може спокійно одночасно вести 2-3 проекти, більш досвідчений – 5-7 проектів. При форматі роботи з делегування замовлень на підібраних фрілансерів при правильній організації контролю та перевірки якості можна одночасно вести 25-30 проектів.

В чистих цифрах отримаємо – $1200-1400 в міс. чистого прибутку якщо самостійно працювати на початках реалізації бізнес-ідеї, і $2500-3000 в міс. вже через півроку-рік.

Якщо ж реалізувати бізнес-ідею через систему фрілансерів, то ваші прибутки будуть значно більшими – від $7000 чистими в міс. при роботі над 20 проектами. В розхідну частину тут варто врахувати витрати на зв’язок, транспорт і зустрічі з клієнтами (кафе, ресторани тощо), програми «онлайн офіс» і таке інше. Загалом, погодьтеся – дуже і дуже перспективно!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Бізнес. Ідеї. Стартапи
Бізнес. Ідеї. Стартапи@businessidea

Підписуйтесь на Телеграм

904.1KПрочитань
11Автори
714Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається