Заробляти на маркетплейсі можна як із початковими капіталовкладеннями, так і без них, а успіх підприємства багато в чому залежить саме від продавця. Так, успіх може залежати від слідування трендам (наприклад, участі у розпродажах на кшталт Чорної п'ятниці), правильного заповнення карток товару, роботи з відгуками, цінової політики та інших факторів. Активні продавці, які дотримуються цих правил, розвивають бізнес швидше та успішніше. Тобто, принцип дуже простий — чим активніше працюєш, тим більше заробляєш. Далі поговоримо докладніше, що потрібно робити для гарного заробітку на маркетплейс.
Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.
Заробіток на маркетплейсах: ефективні способи
Маркетплейс є інтернет-майданчиком, на якому товари та послуги пропонують різні продавці. При цьому сам майданчик може не продавати власні товари, надаючи лише вітрину та підтримку для бізнесу. Але часто маркетплейс і сам є продавцем.
Для магазинів із невеликим асортиментом товарів використання маркетплейсу набагато зручніше та вигідніше, ніж просування власного сайту, оскільки з обмеженим бюджетом складно конкурувати з великими майданчиками. Тому вигідніше продавати на маркетплейсі, а гроші спрямовувати на збільшення обігу товару, а не на розкручування та рекламу в інтернеті. Отримувати замовлення продавець буде за рахунок популярності бренду маркетплейсу та його функціональності — зручного пошуку по сайту, фільтрів і категорій товарів та інших переваг великого майданчика.
Далі розглянемо всі види заробітку на маркетплейс, які допоможуть отримати дохід партнерам.
Перепродаж товарів
Перепродаж товару — найпростіша схема: ви купили партію товару (за кордоном чи в Україні) та продаєте на маркетплейсі.
Тут потрібно спочатку вивчити його затребуваність, дізнатися ціни на аналогічну продукцію в інших продавців, спрогнозувати, як товар продаватиметься протягом тривалого часу. І лише після цього починати продаж, щоб бізнес був у плюсі.
Продаж товарів власного виробництва
Часто буває так, що виробник хоче торгувати без посередників у вигляді роздрібних торгових мереж або компаній-реселерів. У такому разі маркетплейс — правильний вибір, оскільки розвиток власного інтернет-магазину з нуля на старті бізнесу може виявитися нерентабельним.
Виробник, продаючи товар безпосередньо, може запропонувати кінцевому покупцю вигіднішу ціну, виграючи таким чином у тих, хто перепродає товари аналогічної категорії. А наявність власної торгової марки зробить продукт впізнаваним та популярним.
Продаючи товари власного виробництва, подбайте про те, щоб вони були відмінної якості, тому що ви, по-перше, спілкуватиметеся з покупцями безпосередньо, а, по-друге, зможете таким чином створити собі гарну репутацію, що позитивно позначиться на вашому бізнесі зараз і в майбутньому, коли, можливо, ви захочете розширити свою присутність на маркетплейсах і у торгових мережах.
Реселинг
Ще один із варіантів, як заробляти на маркетплейс, — стати реселером. Тут все просто: ви отримуєте замовлення, переадресовуєте його виробнику, чекаєте на виробництво та/або поставку товару, доставляєте його замовнику і отримуєте прибуток за рахунок різниці в ціні.
Тут також потрібно попередньо вивчити попит, проаналізувати ринок та конкурентів, а також мати контакти кількох виробників. За такою схемою часто працюють, наприклад, продавці меблів.
Продаж послуг
Багато майданчиків надають можливість продавцям не лише продавати товари, а й пропонувати власні послуги на майданчику. Це може бути прибирання приміщень, налаштування та ремонт побутової техніки та безліч інших варіантів. Такий підхід допоможе стати більш помітним для своєї цільової аудиторії та швидше отримати вигідні замовлення.
Продажі без вкладень
Усі вищеописані методи заробітку на маркетплейсі передбачають ті чи інші капіталовкладення. Але заробіток на маркетплейсі можливий і без них, щоправда, для цього потрібно бути дуже активним продавцем і вміти домовлятися з партнерами. Що мається на увазі?
Є безліч виробників, магазинів та оптових майданчиків, які з тих чи інших причин працюють виключно в офлайні. Причин може бути багато — вони не хочуть розбиратися в роботі маркетплейсів, не бачать перспектив у такого виду продажу тощо. Ваше завдання — знайти таких продавців і домовитися про реалізацію їхнього товару на маркетплейс через власний магазин із невеликою націнкою. У виграші таким чином залишаються всі — початковий продавець отримає додаткові замовлення та збільшить свій прибуток, а ви отримаєте заробіток у вигляді власної націнки на маркетплейсі.
5 лайфхаків, як заробляти на маркетплейсах більше, ніж конкуренти
Для будь-якого виду бізнесу важливо враховувати особливості ефективного продажу на маркетплейсах. Ось кілька лайфхаків, які дозволять завжди підтримувати ефективність продажів на високому рівні та добре заробляти завдяки цьому.
Слідкуйте за трендами
Тут є кілька варіантів. Найпростіший — заздалегідь готуватися до певних дат та періодів. Продавати ялинкові іграшки у липні великого сенсу немає, а ось близько середини грудня товар стає ходовим. Тому подбайте, щоб необхідний запас товару був хоча б за кілька тижнів до передбачуваного початку підвищеного попиту, тоді ви зможете задовольнити попит, що збільшився до свят, і заробити.
Також деякі товари мають аномальні сплески популярності, які передбачити практично неможливо. Згадайте спінери або йо-йо, які свого часу на кілька місяців ставали головним трендом на ринку. З такими трендами потрібно бути обережним. Так, на піку на них можна добре заробити, розпродавши цілі партії з великою націнкою. Але мода на подібні речі теж швидко минає, тож, замовивши чергову партію, можна не продати потім жодного екземпляра. Тому з такими речами потрібно бути дуже акуратним і точно не ризикувати, закуповуючи партію товару на останні гроші.
Зробіть ваш товар унікальним
Будемо відверті, на маркетплейс є безліч однакових товарів від різних продавців. Щоб гарантовано заробити на своєму товарі, потрібно, щоб він відрізнявся від пропозицій конкурентів. Наприклад, зробіть йому красиву упаковку. Багато покупок здійснюються на подарунок, і це буде добрим бонусом, який виділить ваш товар серед подібних. Або запропонуйте до основного товару невеликий подарунок — це також зверне на нього увагу покупців. Як наслідок, ваш товар почнуть купувати частіше, завдяки чому він підвищиться в рейтингу на маркетплейсі й стане частіше потрапляти на очі новим покупцям.
Обережно демпінгуйте
Якщо всі довкола продають товар за 1000 грн, то чому б не звернути на себе увагу, продаючи трохи дешевше? Невеликий демпінг дозволить вам швидше продати товар: нехай ви отримаєте менший прибуток, зате збільшите обіг і швидше отримаєте живі гроші.
Але демпінгувати треба з розумом. Маркетплейси не люблять, коли окремі продавці сильно занижують ціни: такі товари можуть бути зняті з продажу, а продавці — оштрафовані й навіть забанені на маркетплейсі. Тому, якщо ви хочете трохи знизити ціну на свій товар, постарайтеся, щоб знижка не перевищувала 5-10% вартості товару у конкурентів.
Повністю заповнюйте картки товару
У картці товару ви надаєте продавцеві всю необхідну інформацію. І що більше її буде, то легше покупцеві зробити вибір. Маркетплейси також заохочують до повного заповнення карток, оскільки турбуються про зручність покупців. Тому, чим докладніше вона заповнена, тим вище товар відображатиметься у пошуку (включаючи потрапляння до розділу ТОП-товарів), а отже — більше покупців його побачать.
Працюйте з відгуками
Багато покупців пишуть відгуки про придбані товари. І вони не завжди приємні — накладки можуть траплятися й у найсумлінніших продавців. Негативні відгуки не можна ігнорувати в жодному разі. Вам потрібно показати, що ви шкодуєте про проблему, та постаратися максимально допомогти покупцеві. Якщо він купив неякісний товар, підкажіть найзручніші способи його повернення чи обміну. Дайте номери сервісних центрів, де можна полагодити товар. Пообіцяйте бонус або знижку на наступну покупку як компенсацію.
Реагувати слід і на позитивні відгуки. Якщо ваш товар похвалили, подякуйте людині за покупку та побажайте приємного користування річчю. Все це покаже, що ви зацікавлені у задоволеності ваших покупців, а це важливий фактор при виборі продавця на маркетплейсі.
Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.