Єванґеліон - аніме, котрому приписують жанр психологічної драми є насправді хоч досить і не типовим, але все ж представником шьонену. В цій статті я постараюсь це довести.
УВАГА: можливі спойлери
Якщо прислухатися до того, що говорить нам Вікіпедія, то:
1.Шьонен — жанр аніме і манґи, основною цільовою аудиторією якого є підлітки та юнаки у віці від 12 до 18 років.
І вже на цьому моменті з’являються питання.
Люди, що хоча б приблизно знають сюжет аніме можуть посперечатися й сказати, що Єванґеліон це далеко не дитяча історія. І вони будуть частково праві.
Вся річ у тому, що хоч світ Єванґеліону та сюжет в цілому є досить складними для розуміння й орієнтуються на більш дорослу аудиторію, все ж головний акцент робиться саме на моральний стан головного героя аніме - хлопця Шінджі Ікарі та його боротьбу з самим з собою, в той час, як секрети NERV та складність натури янголів відходять на другий план.
Пошуки себе в цьому світі та намагання знайти ціль свого існування - те, що цікавить Шінджі протягом всього аніме найбільше. Погодьтесь, внутрішня криза та боротьба з самим собою є близькою темою для більшості підлітків, що тільки починають розуміти всю складність світу, що їх оточує.
2.Основними ознаками жанру служать протагоніст чоловічої статі, швидкий розвиток і динамічність сюжету.
Як ми вже розібрали, головним протагоністом є хлопець, що в свою чергу є основною та невіддільною складовою Шьонена.
До речі, варто зазначити, що Анно мав підлаштувати канон всесвіту під обмеження жанру, саме тому вік пілотів, котрі можуть пілотувати Єву не перевищує 14-ть років. Можу також припустити, що в ребілдах Хідеакі був змушений придумати “прокляття єви” не лише для звичнішого вигляду персонажів, але й для того, аби аніме не виходило за рамки жанру, й головним героєм все ж таки залишався підліток.
Швидкий розвиток подій теж присутні. Хоча спочатку серії є досить однотипними і являють собою структуру:
“З’явився новий янгол - Роздуми як його подолати - Перемога протагоністів“, згодом аніме набирає обертів, і на світ являється справжня подоба Єванґеліону (але сьогодні не про неї).
Динамічність же проявляється в логічній послідовності подій та живих образах персонажів.
3.Твори в жанрі шьонен, зазвичай, містять більше гумористичних сцен, концентруються на темах чоловічої дружби, товариства, суперництва в житті, спорті або на бойових діях.
На початку аніме більше схоже на жанр “Рутина“, через яку автор нам показує взаємодії персонажів між собою, їх ставлення одне до одного. Це своєю чергою дає краще зрозуміти, що вони з себе представляють. Саме через цю частину Анно дає нам призвичаїтись до персонажів за якими ми споглядаємо, а в перспективі й прив’язатися. Також, завдяки звичайним взаємодіям персонажів, ми можемо споглядати розкриття тем:
1. Дружби - налагодження спілкування Шінджі як з однокласниками, так і з іншими пілотами Єванґеліонів.
2. Довіри та командної роботи під час пілотування.
3. Суперництва пілотів між собою за для отримання кращих результатів та похвали.
4.Персонажі жіночої статі, що нерідко зображаються перебільшено красивими і сексуальними, слугують як стимул для прояву мужності головних героїв, часто використовуються елементи еччі і фансервісу.
Анно постарався, тому жіночих персонажок насправді дуже багато. Всі вони досить сильно відрізняються одна від одної, й хоча б одна з них точно підійде кожному окремому глядачеві до смаку. Саме тому й досі, вже майже після 30-ти років після виходу оригінального серіалу між фанатами точаться дискусії яка з вайфу найпривабливіша та найкраща в цілому.
Створення такої кількості персонажів було обумовлено декількома факторами, а саме:
Того потребував сюжет. Якщо викинути одного з персонажів, то сюжет вже не буде таким, яким він є. (Окрім Марі, хоча якщо говорити об’єктивно, то Марі все ж є важливою частиною для сюжету, бо уособлює собою ментально здорову людину, але про це поговоримо окремо).
Шьонен має в собі мати достатньо осіб протилежної статі, аби привабити глядача чоловічої статі. В доказ до того, можу сказати, що чоловічих персонажів-підлітків в тайтлі на пальцях рук перерахувати можна. Всі вони не дуже виділяються, а більша частина й ролі важливої не грають в сюжеті. (я про однокласників Шінджі)
Фінансова складова - продавати фігурки милих дівчаток набагато вигідніше ніж серйозних чоловічих персонажів. Але якщо говорити об’єктивно, то на цьому і базується весь жанр шьонену в цілому.
Також, ми можемо спостерігати, що не рідко саме жіночі персонажі примушують Шінджі до дій. Чого варта Місато, що не один десяток разів повертала Шінджяя додому, в рідну бухту)
Говорячи про фансервіс, згадаю лише Ребілди. На мою думку, там з цим дуже таки перебільшили, й фан сервіс прямо таки давить на тебе з кожної дірочки. Але тут ми не зібралися аби давати йому оцінку. Лише візьмемо до уваги його присутність, що своєю чергою є ще одним доказом того, що Єванґеліон - шьонен.
Висновок: Єванґеліон - шьонен?
На мою думку, я надав достатьно аргументів, що аніме Єванґеліон є представником саме цього жанру.
Тепер, коли ми вирішили це питання, я б хотів трішки зупинитися на питанні, чому ж Єванґеліон є не звичайним представником жанру.
Чому Єванґеліон - це не типовий представник жанру?
Шьонен - це жанр, в більшості історії якого головний персонаж має певну ціль й має перепону для досягнення цієї цілі. Впродовж всієї історії персонаж росте ментально і в кінці, після подолання перешкод стає новою людиною, кращою версією себе. А чи є таким Єванґеліон? Чи йде він за цим шляхом?
На мою думку - не зовсім. Хоча вся історія і побудована таким чином, що персонаж шукає себе, він не лише росте, але й часто повертається до точки, з якої він починав. Ось Шінджі робить крок вперед, весь переповнений в своїй впевненості, так одразу робить два кроки назад, через свою невдачу й знову закривається в собі. Він є досить закритою в собі людиною, і головною перепоною для прийняття себе (що є головною ціллю персонажа) є, як не дивно, він сам.
До того ж ми можемо споглядати як ближче до кінця історії через травматичні події персонаж повністю втрачає силу боротися й здається. Це теж не є звичайним для цього жанру. Через цього персонажа автор показує самого себе, й згубні наслідки самокопання та страху рухатися далі.
В кінці твору персонаж дає другий шанс не тільки людству в цілому, але й самому собі. Шінджі не стає кращою версією себе. Він стає самим собою. Це і є основною ціллю цього персонажа на все аніме. Пошуки себе стають ключем всього тайтлу.
А ще, це є основною відмінністю Євангеліону від всього жанру шьонена в цілому.