Накласти арешт на тимчасово вилучену вантажну техніку, як на речові докази у кримінальному провадженні за ч. 1 ст. 240 Кримінального кодексу України ("Порушення встановлених правил охорони надр, якщо це створило небезпеку для життя, здоров’я людей чи довкілля, а також незаконне видобування корисних копалин місцевого значення у значному розмірі").
Із таким клопотанням до суду звернулась старша слідча Косівського РВП ГУНП в Івано-Франківській області Ярослава Рубаняк за погодженням прокурора місцевої окружної прокуратури Сергія Матросова. А Косівський районний суд під головуванням судді Марії Крилюк 4 листопада це клопотання задовільнив. Таким чином, два вантажні самоскиди та екскаватор, які ТОВ "БАЧА" використовувало для проведення гідротехнічних робіт згідно з отриманим у Держгеонадра спецдозволом, опинились під арештом. А роботу кар'єру і, відповідно, заводу фактично було заблоковано.
За час вимушеного призупинення розвідувальних робіт на карʼєрі ТОВ "БАЧА" щоденно несе витрати на десятки тисяч гривень, а за шість робочих днів ця сума сягнула вже понад 124 тис. грн.
Про яку саме справу йдеться?
Наразі Косівським районним судом за результатами досудового ведеться кримінальна справа щодо законності видобутку гравію біля річки Черемош. Ідеться про ділянку Бача, яка адміністративно розташована на території Косівського району Прикарпаття, у кілометрі на схід від с. Слобідка. Тут містяться поклади корисних копалин – піску, гравію, піщано-галькового матеріалу тощо.
У травні цього року, відповідно до Постанови КМУ №1075 "Про затвердження Методики визначення вартості геологічної інформації, отриманої за рахунок коштів державного бюджету", Держгеонадра оголосили електронний аукціон на придбання спецдозволу на користування надрами на цій ділянці. Початкова вартість лоту склала 378,7 тис. грн. У торгах взяли участь чотири компанії, переможцем було визнано ТОВ "БАЧА", яке запропонувало найвищу ціну – 11 млн грн.
А вже 19 липня до Косівського райвідділу поліції начебто надійшло повідомлення про те, що "в руслі ріки Черемош невідома особа здійснює видобуток піщано-гравійної суміші". За даним фактом поліціанти розпочали кримінальне провадження, результатом якого і стало блокування законної діяльності підприємства.
Але наскільки це провадження й арешт техніки обґрунтовані?
У матеріалах справи і рішенні Косівського райсуду журналісти-розслідувачі виявили низку невідповідностей:
по-перше, як випливає з геодезичної мапи, зазначені роботи велись навіть не біля річки Черемош, а біля заплави. Як зафіксували журналісти при зйомці з дрону, дистанція до ріки складає близько 150 метрів. При цьому прокурор та слідчий стверджували, що роботи нібито велись буквально в руслі Черемоша;
по-друге, геодезисти, залучені правоохоронцями в ході слідства, здійснювали діяльність без присутності та участі сторони карʼєру/заводу. І це насправді дивно, оскільки карʼєр знаходиться безпосередньо. Відтак, наприклад, при замірах карʼєру не було жодних перепон для того, щоб покликати на місце когось з представників ТОВ "БАЧА";
по-третє, в клопотанні йдеться про ймовірний видобуток копалин, хоча насправді на території кар'єру здійснюється програма робіт з геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки корисних копалин з подальшим видобуванням, який і надали підприємству Держгеонадра.
Як коментують ситуацію представники сторін?
Як повідомили СтопКору працівники кар'єру, наразі у зв'язку з кримінальною справою жодних робіт на ділянці не проводиться. Відповідно стоїть і завод, таким чином фактично паралізовано роботу всього підприємства. Хоча ТОВ "БАЧА" отримало всі необхідні погодження, дозволи, ліцензії, за яким підприємство може на законних підставах проводити підготовчі роботи.
Водночас, прокурор та слідчий щось коментувати на камеру відмовились, посилаючись на "таємницю слідства".
Команда СтопКору також завітала до Кутської селищної ради (саме у її підпорядкуванні перебуває село Слобідка) та зуміла поспілкувались з місцевим головою Дмитром Павлюком. Останній переконує, що підприємцями нібито вже ведеться незаконний видобуток гравію на території річки Черемош. А у селищній раді вже навіть нарахували збитків на 7 млн грн, бо ділянка знаходиться на території їхньої громади. Спецдозвіл від Держгеонадра на проведення плану робіт Павлюк назвав "неправильним", оскільки інформація про цю ділянку в структурі нібито присутня лише за 1960-ті роки, коли там ще не було річки.
Однак, за словами адвоката Віктора Джосула, який представляє інтереси ТОВ "БАЧА", водні об'єкти не належать громаді, вони перебувають у власності держави. Відтак претензії селищної ради на підприємстві вважають безпідставними.
Виникає питання: кому насправді може бути вигідні ця кримінальна справа і блокування?
Згідно з інсайдерською інформацією каналу "Викривач", косівські полісмени вже вилучили техніку і відвезли її майже за 100 км від місця ОМП. Цікаво, хто оплатив роботу кранів і тралів для цього – бюджет чи, можливо, конкуренти з сусіднього родовища? І чи в курсі цих подій начальник районного відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області – Павло Федій, начальник ГУНП області Сергій Безпалько та його заступник – начальник слідчого управління Ігор Максимів?
Ми продовжимо ретельно стежити за цією справою. І вже готуємо до випуску масштабне журналістське розслідування.