Пасивним доходом називають вид заробітку, для якого потрібні мінімальні вкладення часу і сил. Але відразу ж варто розвіяти головну хибну думку: пасивний дохід не означає, що потрібно сидіти і чекати поповнення рахунку, нічого при цьому не роблячи. Майже кожен вид пасивного заробітку вимагає певної праці та вкладень, особливо на старті. Після цього він приноситиме дохід, не вимагаючи вашої активності.
У статті розберемо 12 ідей для пасивного заробітку. Тут не буде пропозицій про купівлю цінних паперів, криптовалюти і торги на біржі. Усі ідеї доступні для реалізації, вони підходять для підприємців-початківців і не вимагають специфічних знань.
1. Автомобіль як джерело пасивного доходу
Ви можете здавати свій автомобіль в оренду службам таксі або в прокат. Але варто розуміти, що просто віддати машину і чекати доходу не вийде. Доведеться все контролювати. По-перше, потрібно розібратися в юридичній стороні питання. По-друге, грамотного підібрати орендаря (приватні особи, транспортні компанії, місцеві таксопарки, агрегатори) і визначити умови співпраці з ними. По-третє, варто заздалегідь скласти план доходів і витрат проекту, щоб визначити, наскільки це вигідно у вашому конкретному випадку.
Зазвичай у місті-мільйоннику переданий в оренду автомобіль може приносити 500-1,5 тис. гривень на день, а на місяць 20-30 тис. гривень. Але слід враховувати знос автомобіля, можливий ремонт, витрати на обслуговування, страховку тощо.
Ця ідея підійде тим, хто добре розбирається в тонкощах роботи таксопарків і транспортних компаній.
Тож у теорії - це високорентабельний бізнес, але, як показує практика, процес дуже ризикований і клопіткий. Наприклад, щоб знизити ризик, можна здавати автомобіль не як таксі, а для особистого користування - часто компанії орендують машини для своїх співробітників. Або вибрати інший спосіб пасивного заробітку на автомобілі.
Простіший і безпечніший варіант - використовувати машину як рекламний носій. Усе, що вам потрібно, - розмістити на своєму автомобілі рекламу. Щоб знайти клієнтів, можна звернутися до рекламних агентств, розмістити оголошення на ОЛХ, або зазирнути на спеціалізовані сервіси.
Розмір доходу залежатиме від рекламної площі: що вона більша, то вищий дохід. Наприклад, на вантажівці можна розмістити великий банер - завдяки такій рекламі можна заробляти близько 10 тис. гривень на місяць. Лайтбокс, розміщений на даху автомобіля, приносить 3-6 тис. гривень на місяць.
2. Здача в оренду свого майна
Здавати в оренду можна не тільки транспорт, а й інше майно: різне обладнання, меблі, техніку, спецінструмент, одяг для фотосесій, фотозону тощо.
3. Розробка ігор та мобільних додатків
Актуальна та прибуткова ідея. Ринок мобільних додатків стабільно зростає щодня. З'являється безліч нових продуктів, які генерують чималий дохід. План дій такий: ви розробляєте застосунок, завантажуєте його в магазин застосунків або на власний сайт, а потім починаєте отримувати пасивний дохід. Це може бути оплата самого застосунку або частини контенту; або оплата за покази реклами в застосунку.
Варто мати на увазі: щоб створити застосунок, потрібні певні навички, а для їхнього продажу - вкладення в рекламу.
4. Продаж фотографій або авторських ілюстрацій на стоках
Фотографи, художники та ілюстратори можуть заробляти на своїй творчості онлайн. Для цього існує величезна кількість фотостоків, бірж та інших сервісів, що дають змогу продавати зображення.
Загальна схема заробітку виглядає так:
Вибираєте сервіс, реєструєтеся на ньому
Завантажуєте свої роботи (фото/ілюстрації)
Проходите іспит від сервісу, отримуєте допуск до продажу
Обираєте умови продажу, від яких залежить обсяг авторських відрахувань
Отримуєте дохід за скачування свого контенту.
Розміщувати свої роботи можна на фотостоках - спеціальних сайтах, де автор отримує гроші з кожного продажу роботи. Найпопулярніші фотостоки: Shutterstock, Depositphotos. Їх величезна кількість, тому можна підібрати для себе відповідний варіант. Для продажу ілюстрацій підійдуть платформи Beehance, Dribbble.
Але для того щоб вийти на високий дохід, доведеться для початку попрацювати і створити велике портфоліо. Що більше буде контенту, - то більше скачувань і, відповідно, грошей. На фотостоках цілком можна заробляти 40 тис. гривень на місяць і більше. Але для цього і портфоліо має складатися з 1-3 тис. фотографій.
5. Гаражі та машино-місця
Здача нерухомості в оренду - стандартний спосіб пасивного доходу. Але якщо для купівлі житла потрібні істотні грошові вкладення, то вартість гаража або машиномісця спрощує вхід на орендний ринок. Тож це підходящий варіант для новачків, чий стартовий капітал обмежений.
У невеликому місті гараж можна придбати за 50-100 тис. гривень. У великих містах доведеться заплатити близько 100-250 тис. гривень.
Орендна плата за гаражі становить у середньому 2-5 тис. гривень, залежно від регіону. Окремо розташовану будову біля дороги можна здати дорожче - вона підійде для малого бізнесу: СТО, шиномонтаж та інше. Рентабельність оренди гаража значно вища, ніж в оренди квартир: у середньому, це прибутковість у 20%, тоді як оренда житла приносить близько 10% прибутку.
Оренда машино-місця так само актуальна. Проблема з парковками посилюється зі зростанням кількості автовласників. Щорічно кількість машин збільшується, земля забудовується багатоповерхівками, а для паркування залишається зовсім небагато місця. Ці умови і формують попит на парковки.
Вигідно купувати машино-місця до здачі нового будинку, тому що вартість паркінгу після здачі проєкту підвищується на 40-50%. Це означає, що навіть якщо ви передумаєте займатися орендою і захочете продати машино-місце, то вже на цій угоді зможете заробити. Загалом рентабельність оренди паркінгу становить 15-20%.
А ще можна відкрити свій бізнес у самому гаражі! Це вже буде, звісно, не пасивний заробіток, але можна підібрати бізнес до душі, який приноситиме дохід і не забиратиме багато часу.
6. Створення та продаж інфопродуктів
Якщо ви експерт у якійсь галузі, то можете заробляти на інфопродуктах: продавати курси, навчальні матеріали, вебінари, гайди тощо. Незважаючи на те, що тема вже давно на слуху й активно використовується багатьма, вона досі актуальна. Головне, створити якісний продукт, а не халтуру.
Суть ідеї така: ви створюєте 1 інфопродукт, а потім багаторазово продаєте його. Механізм продажів може працювати автоматично, якщо налаштувати всі інструменти.
7. Заробіток на соцмережах
Ви можете створити свій блог, канал, паблік - і підключати до нього різні способи заробітку: починаючи від розміщення реклами, продажу своєї продукції та закінчуючи донатами (винагородами від вдячних підписників). Схем заробітку дуже багато. Наприклад, ви можете створити канал на будь-якому сервісі і зробити підписку на ваш акаунт платною. А можете заробляти на стрімах і переглядах відеоконтенту.
Якщо ж ви не хочете створювати свій блог з нуля, то можна купити вже готовий проєкт і заробляти на ньому. Власники успішних пабліків і каналів часто продають свій ресурс, на якому вже зібрана певна аудиторія. Приклади таких пропозицій можна вивчити на біржах.
8. Партнерські програми
Партнерська програма - це взаємодія між рекламодавцем і його партнером, який займається продажем.
Заробляти в такий спосіб може будь-яка людина - власник спільноти, власник акаунта і навіть той, хто не зареєстрований у соцмережах.
Схема виглядає наступним чином:
ви розміщуєте на своїй сторінці інформацію про спеціальні продукти, товари і послуги, підключені до партнерських програм,
люди переходять за вашим посиланням і здійснюють продажі,
з кожного продажу ви отримуєте свій відсоток.
Ваш заробіток складається з відсотка від продажів рекламодавців або фіксованої суми. Багато на цьому не заробиш, але ідею цілком можна розглядати як джерело додаткового доходу.
9. Купівля сайтів із доходом
Останнім часом популярності набуває таке джерело пасивного доходу як купівля готового сайту. Є збиткові та прибуткові проєкти, тому сайти постійно продають і купують.
Де можна купити сайт? Існують різні сервіси, які дають змогу купити або продати сайт і забезпечують безпеку угод. Сервіси виступають посередником і отримують свій відсоток від угоди.
Як правило, ціна сайту розраховується, виходячи з окупності проекту. Але все залежить від способу монетизації: сайти з пасивним доходом коштують дорожче.
Таким чином, купівля сайту - це вигідне вкладення, здатне швидко окупитися і приносити прибуток. Головне в цій справі - вміти правильно аналізувати пропозиції і купувати перспективні сайти.
10. Продаж старих речей і мотлоху
В умовах кризи та обмежених ресурсів ці напрямки можуть стати вигідними. Є багато успішних напрямків для реалізації ідеї заробітку на старих речах. Ось, наприклад, кілька таких ідей:
Букіністична крамниця
Здача в оренду декору у вінтажному та ретро стилі
Музей старих речей
Пункт прийому вторсировини
Секонд-хенди та комісійні магазини.
11. Оренда рекламних щитів
Зовнішня реклама завжди актуальна і має великий попит у замовників. Тому можна заробляти чималі гроші, здаючи в оренду рекламні площі. Наприклад, щити-ролери. Такі конструкції встановлюють на жвавих вулицях міста і не займають багато місця. Багато щитів оснащені механізмом прокрутки - це дає змогу показувати до чотирьох рекламних звернень від різних замовників.
Один рекламний щит може приносити близько 15 тис. гривень на місяць. А на його установку йде близько 70 тис. гривень. Це означає, що за кілька місяців можна окупити початкові вкладення.
Головна проблема в цій справі - отримати дозвіл на встановлення щита в потрібному місці.
Також варто згадати й інші прибуткові ідеї пасивного заробітку, які пов'язані з розміщенням реклами: реклама в ліфтах, на вуличних екранах, відео-стійках тощо. Скрізь принцип один і той самий - встановлюємо рекламну площу, здаємо її в оренду і отримуємо дохід.
12. Вендинг
Вендинг підходить для тих, хто хоче отримувати максимум прибутку за мінімуму зусиль. Почати такий бізнес досить просто і швидко, зі стартовим капіталом у 100 тис. гривень. На ці гроші ви купуєте вендинговий апарат під певний товар, встановлюєте його в багатолюдному місці і починаєте заробляти. Ваша участь у бізнесі мінімальна: достатньо 2-3 рази на тиждень приїжджати, щоб поповнити товар або витратні матеріали і забирати виручку.
Найпопулярніші вендингові автомати варять каву і видають снеки. Але сьогодні вендинговий формат актуальний для найрізноманітніших товарів і послуг. Автомат із продажу біжутерії, лінз, квітів, аксесуарів для смартфонів, автомат із друку фотографій із соцмереж і фотокабінки - все це можна віднести до вендингового бізнесу.
Суть такого формату - можливість швидкого старту з невеликими вкладеннями і мінімальною участю в бізнесі.
Як створити пасивний дохід з нуля
Наостанок кілька порад для тих, хто прагне створити пасивний дохід:
Не прагніть охопити кілька напрямків одразу, виберіть одну сферу, на якій найбільше розумієтеся
Не вибирайте для пасивного заробітку ті бізнес-ідеї, які вимагатимуть від вас постійних грошових вкладень
Пам'ятайте, що заробіток без праці та вкладень - це міф. Щоб дохід з'явився, у будь-якому разі необхідно затратити певні ресурси: ваш час, зусилля, початковий капітал.