3 першочергові дії після вашого затримання

У матеріалі використані спрощення для полегшення розуміння пересічним читачем/пересічною читачкою. Разом з тим, сподіваюсь, що інформація буде корисною і досвідченим правникам. Також інформація є моєю особистою позицією. Також при застосуванні порад додатково перевіряйте поточне законодавство.

Раніше я писав про магічні фрази у спілкуванні з поліцією. Вони діють у більшості випадків, але не завжди.

Уявіть, що ви затримані! Самий час подзвонити своєму адвокату. Його немає? Ви вже ризикуєте ефективністю свого захисту, бо треба завчасно “обрати”, а краще мати список з декількох, бо в потрібний момент в силу різних причин адвокат може бути недоступний. Крім того, з ним ще треба укласти договір, а це теж потребує певного часу. Звісно є законні підстави для обраного адвоката почати вчиняти цей договір усно з наступним укладанням протягом трьох днів, але я б на місці адвоката ще декілька разів подумав би перед такими діями. Як і сам договір можна укласти, як з вами безпосередньо, так і з будь-якою третьою особою в ваших інтересах з отриманням подальшої від вас письмової згоди. У всякому разі може бути втрачений цінний час на ранній стадії! Про це буде окремий матеріал.

Ст. 209 Кримінального процесуального кодексу визначає момент затримання. Особа є затриманою з моменту, коли вона силою або через підкорення наказу змушена залишатися поряд з уповноваженою службовою особою чи в приміщенні, визначеному уповноваженою службовою особою.

Перевірити своє затримання

Часто визначити, чи ви затримані, чи ні реально не так просто! З’ясувати реальний статус у ваших інтересах. Часто поліція чи інші правоохоронні органи будуть запевняти, що вам “просто треба проїхати з ними”, “дати пояснення” і тому подібне маскуючи ваше затримання для спрощення своєї роботи. Ризик катування та жорстокого поводження в цей час чи не найбільший. Часто повідомляють, що саме в цей час з ними проводили процесуальні дії, допитували, відбирали пояснення, завдавали ударів, морально та фізично тиснули, обіцяли, що вони “підуть свідками” тощо. Процесуальні строки не йдуть, “затриманого” немає, запобіжники майже не діють, адвокат, гарантований державою не приїде. А затриманий не розуміє, що він може відмовитися від цих дій і на користь вони йому точно не йдуть.

Тому можливою тактикою на даному етапі є оцінка ризику, якщо є підстави вважати, що “щось тут не так”, є ознаки, що можуть звинуватити у правопорушенні вас, є сенс відмовитися від будь-якої співпраці й заявити про свій намір піти додому/у справах і т.п.

Мовчати, нічого не підписувати та дочекатися свого адвоката

Якщо це не виходить, необхідно наполягати на зустрічі з адвокатом, це право, яке гарантується державою. У будь-якому разі протягом найближчих годин або вас відпустять, або приїде адвокат (до 2 годин з затримання, але можуть бути виключення, про що буде окремий матеріал). Мовчати, до конфіденційної зустрічі з адвокатом, це найкращий подарунок як собі, так і адвокату!

Запам’ятати, що з моменту вашого затримання єдиний ваш можливий союзник поруч — це адвокат, всі інші — будуть налаштовані проти вас, так чи інакше. Зближення з оточуючими людьми та вебральна комунікація може нашкодити, бо ви самі себе обмежуєте в можливих діях для свого захисту (в тому числі несвідомо). Втім до інших учасників ставитися з повагою не тільки правильно, але й ефективно!

На цьому етапі люди часто думають, що органи мають розібратися і їх відпустять і до думки, що найближчі роки вони можуть провести в ув’язненні вони морально не готові. Звісно це найгірші сценарії, до яких треба готуватися, втім вийти може значно краще, і у великій кількості випадків запобіжний захід буде застосований інший, ніж тримання під вартою (ув’язнення).

Однією з можливих стратегій на цьому етапі може бути взяття паузи на 2–3 дні, протягом яких теж мовчати й нічого не підписувати без погодження з адвокатом. За цей час у людини в середньому проходить шоковий стан. Але на бездіяльність часу вже немає! Бо протягом 72 годин з моменту затримання має бути обраний судом запобіжний захід. Разом з тим протягом 24 годин від затримання має бути вручена підозра й у вас з адвокатом буде також ряд додаткових документів (протокол затримання, витяг з ЄРДР, інші документи). Тож можна виробити разом з адвокатом попередню правову позицію, спираючись на інформацію у підозрі.

Виробити правову позицію та почати контратакувати

На цьому етапі події розгортаються дуже швидко і вам з самого затримання треба:

  1. виробляти правову позицію

  2. збирати матеріали, які вас позитивно характеризують та спростовують можливі ризики

  3. збирати докази, які спростовують підозру

  4. реагувати на клопотання слідчого щодо обрання запобіжного заходу вчасним вивченням та письмовим запереченням

Як бачите, для умовних 72 годин, а часто це в середньому 24 години, чи навіть менше, роботи вкрай багато! Займатись цим самому — ходити по мінному полю та ще й без міношукача. Навіть для адвоката зібрати бодай якісь матеріали буває вкрай важко, бо на адвокатський запит можуть відповідати 5 діб, а в деяких випадках і значно довше.

Як бачите, кримінальний процес непростий, а в реальності все ще значно складніше! Хоч і в Конвенції, Конституції, КПК декларується презумпція невинуватості, в українських реаліях на кожне припущення обвинувачення треба бути готовим надати декілька серйозних доказів, які його спростують. А час, втрачений на цій стадії не зможе повернути жоден адвокат.

Правозахисник, Адвокат Ігор Кравець (м. Одеса).

Телеграм Twitter Facebook Instagram

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Ігор Кравець
Ігор Кравець@MrK1

185Прочитань
2Автори
3Читачі
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається