“А я купляла дешевше!” - демпінг як явище в економіці, причини, наслідки і варіанти рішень

Ринок товарів та послуг переповнений, до цього призвели полегшені умови для реєстрації ФОП і ПП, легкий доступ до платформ для здійснення продажів, великий попит на різноманітні послуги та товари. В такому темпі життя з'являється конкуренція, яка неминуча для будь-якого бізнесу.

Кожен бореться як може: хтось робить ставку на унікальність продукта, хтось спирається на силу маркетингу і реклами, а хтось намагається виділитись серед інших, прибігаючи до заниження цін. Про останнє ми і поговоримо.

Де́мпінг — продаж товарів за цінами, нижчими від контрактних на міжнародних товарних ринках, за умови, що низький рівень ціни не зумовлюється відповідним рівнем витрат на виробництво цього товару.

©Вікіпедія

Простими словами — це явище в економіці, при якому на товари і послуги стоїть настільки низька ціна, що вона навіть не дотягує до мінімума середньої вартості на ринку. Продавці часто прибігають до штучного зниження цін, щоб привернути увагу потенційних покупців на фоні конкурентів.

Погодьтесь, ви точно не зможете встояти перед товаром, який з невідомих причин коштує набагато дешевше, ніж в інших магазинах.

Ви можете подумати: “Мабуть така низька ціна обумовлена неякісною сировиною”. Частково ви будете праві.

Однак доволі часто підприємці-початківці прибігають до заниження цінника навіть на товар, який по якості нічим не гірший за такі ж самі товари в інших магазинах.

Річ у тім, що сумніваючись у своїх навичках продажів, продавці не вигадують нічого кращого, як заманити клієнтів “халявою”.

Які можуть бути причини того, що молоді бізнесмени і бізнесвумен прибігають до таких “незаконних” методів?

По-перше, банальна відсутність досвіду і страх, невпевненість у своїх навичках, боязнь осуду за те, що ти “новачок” у своїй справі і т.д.

По-друге, не досліджуючи нішу і середню вартість товару/послуги, деякі виставляють ціни навмання.

Третя причина — невпевненість якраз таки в самому продукті, а саме в його якості та актуальності.

Також доволі часто підприємці-початківці стикаються з проблемою неправильного розрахунку собівартості, а в результаті виходить і неправильна ціна.

Це є проблема, адже від таких маніпуляцій з цінами страждає не тільки один підприємець, який заробляє набагато менше, ніж хотілося б, а страждає вся ніша.

Пояснення:

Існує певний продукт N, який коштує від 300 до 700 умовних одиниць, це його середня вартість на ринку. Звісно, оскільки ринок різноманітний, то і продукт N може виходити за рамки діапазону середньої ціни — десь він буде коштувати 200, а хтось продаватиме за 800+.

З'являється підприємець, який продає той самий N-продукт такої самої якості, але набагато дешевше — всього лиш 100 у.о.

Звісно це приваблює клієнтів, а чим більше клієнтів, тим більше людей вважають, що така низька ціна — не виключення, а норма.

Раніше

Зараз

- Я от бачила такий же самий, але за 50…

- Не може бути! Це занадто дешево, тут точно є нюанс. Усюди продають мінімум за 200…

- Я придбала це за 200 у.о

- Це шахрайство! Це надто дорого, усюди продають по 50.

В результаті середня ціна на ринку падає, хоча це не є нормальним — через інфляцію ціни повинні поступово зростати. Сама сутність N-продукта втрачає не тільки ціну, а й цінність. Товар обезцінюється, в результаті чого перестає бути актуальним, в етозі — перестає бути потрібним. Оскільки N втратив свою значимість, то і потреби в розвитку його виробництва абсолютно немає.

Підприємцям, що надавали продукт N за середніми цінами, доводиться знижувати їх, адже покупці не вважають за потрібне “переплачувати, коли є дешевше”. 

Таке явище часто можна спостерігати в ком’юніті митців, в основному художників та фотографів, майстрів різноманітних послуг, а також серед деяких магазинів та виробництв.

Рішення є!

  1. Припинити продавати низькоякісний товар/надавати неякісну послугу. Якщо я знаю, що мій товар неякісний і не заслуговує на високу ціну, чи варто загалом його продавати? Таке запитання до себе потенційно вбереже вас від маленького доходу і клієнтських розчарувань.

  2. Провести дослідження ніші, діапазону цін і від чого він залежить. В чому різниця бюджету і люксу? Чи справа в якості, чи в позиціонуванні, чи в самій ніші? Як зробити так, щоб підняти ціну на свій товар? Правда така, що більшість речей виготовляються з однакових матеріалів, на одних і тих самих виробництвах, надаються тими ж постачальниками, але продаються в різних магазинах з різними цінниками. Порівнявши різні магазини, які продають однаковий товар, або ж різних майстрів, що надають схожі послуги, є можливість побачити закономірності, які так чи інакше впливають на ціноутворення і кількість продажів. З'являється можливість обрати приклад для наслідування, за допомогою якого буде легше зрозуміти в якому напрямку рухатись.

  1. Розрахунок цін з урахуванням собівартості та регулярних витрат. Детальніше про розрахунок цін я розкажу в іншому довгочиті. Загалом варто взяти до уваги не тільки основні витрати, а й побічні, які не стосуються товару напряму (упаковка, розхідники, подарунки і т.д.)

  1. Заявити про поповнення портфоліо. Якщо початківець хоче знайти клієнтів і зібрати портфоліо, але не хоче ставити ціни на свою послугу, як на повноцінний продукт, варто зробити набір моделей: робота по бартеру, на певних умовах, або за символічну вартість. Така ціна не має бути постійною, це найголовніша умова. Різниця в тому, що клієнт очікує від вас однакових цін протягом довгого періоду часу, тоді як моделі приходять, щоб отримати послугу одноразово, тим самим закриваючи свої і ваші потреби. Наприклад, для фотографа є варіант запустити рекламу і об’явити про 10 безкоштовних фотосесій від вас, в обмін на вільне використання фотографій для свого портфоліо, на рекомендації і рекламу від клієнта.

Загалом можна сказати, що демпінг — це глобальне для економіки явище, але призводять до нього дії одиниць, які згодом набирають масову тенденцію. Для будь-якого підприємця важливо усвідомлювати цінність свого товару або ж послуги і вміти правильно її продати, щоб не прибігати до заниження цін.

Діліться вашими думками в коментарях <3

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Дарина Кириченко
Дарина Кириченко@kyrynchan

73Прочитань
4Автори
8Читачі
На Друкарні з 17 квітня

Вам також сподобається

Коментарі (4)

Вітаю! Вашу роботу опубліковано в Twitter та на Facebook Друкарні.

🔸https://www.facebook.com/drukarniaua

🔸https://twitter.com/drukarniaua

Ваш довгочит дуже цікавий! 🫶

Вам також сподобається