Спілкування- невід’ємна річ в нашому житті, але, на жаль, багато людей не можуть толерантно і якісно спілкуватися. Тож, якщо Ви відчуваєте бажання покращити свої розмовні навички або дізнатися про найдієвіший спосіб комунікації- Вам сюди, до асертивності.
Асертивна комунікація- структура розмови, в якій Ви вільно і впевнено висловлюєте свою думку без образи для інших, спокійно реагуєте на слова інших учасників діалогу.
Як то кажуть: “Без чорної смуги ми б не відчули білу”, тому давайте розберемо інші види комунікації!
|Агресивна. Ми висловлюємо свої негативні емоції, думки у грубій формі, ніби вони мають більше значення ніж у інших. Такий тип має ознаки ігнорування, зневажання, погроз тощо.
❌“Куди Ви йдете? Не бачите, ми тут стоїмо? Ми в черзі довше, дайте нам першим можливість.”
✅Перепрошую, давайте кожен буде стояти в порядку черги.”
|Пасивна. Ми не висловлюємо свою точку зору, а підкоряємося іншим. Ставимо їх думку, емоції в пріоритет, а не себе. З ознак притаманні: невпевненість, підкорення.
❌“ Добре, вибач, роби як ти знаєш”
✅Я не розділяю твій підхід, давай разом знайдемо золоту середину”
|Пасивно-агресивна. Ми напряму не показуємо своїх емоцій, але непрямим способом проявляємо незадоволення, злість тощо. Для цього ми часто обираємо сарказм. Ознаками є суміш двох попередніх видів.
❌“Ти що, в рот води набрав? Скажи щось.”
✅ “Чому ти не можеш висловити свою думку?”
|Асертивна. Ми відстоюємо свою позицію й емоції враховуючи і поважаючи інших. В такій комунікації використовується «Я-твердження». Варто казати: “Я ображений”, а не “Ти мене образила”; “Я- злий”, а не “Ти мене розізлив”.
Людина, яка так комунікує :
Знає, як слухати.
Не переливає з пустого в порожнє, коли говорить.
Висловлює свої потреби та емоції.
Надає конструктивну критику.
Робить компліменти та хвалить інших.
Бере на себе відповідальність за свої слова та дії.
Вибачається, якщо необхідно.
Може контролювати свої негативні емоції.
Не уникає зорового контакту.
Тон її голосу та ставлення відповідають ситуації.
В асертивності існує свій ряд правил. Давайте з ними познайомимось.
• 8 базових прав: право ставити цілі, право казати ні, право просити те, що Вам потрібно, право на помилку, право оцінювати власну поведінку, право передумати.
• 7 ні/4 так: Ні
пліткам, осуду, негативу, пиху (надмірна думка про себе), виправданням, перебільшенням, догматизму (сліпа віра у все, відсутність критичного мислення). Так
сенсу, автентичності, щирості, любові.
• прийняття: спокійна і доречна реакція на компліменти та критику.
Нам, українцям, особливо під час війни і внутрішніх конфліктів, важливо зберігати такий тип спілкування! Тож давайте намагатися, щоб наша нація була толерантною і асертивною.