Бездіяльність Заходу щодо України загрожує небезпечними висновками для Москви

Авторка: Дара Массікот для Carnegie Endowment for International Peace 

Оригінальний допис був опублікований 18 грудня 2023 року

Якщо США і ЄС допустять припинення фінансування, наслідки можуть поставити під загрозу основну місію НАТО.

Україна та її партнери нервово спостерігають за дебатами в США та ЄС щодо продовження допомоги у сфері безпеки. У Вашингтоні Конгрес не прийняв рішення щодо запиту президента США Джо Байдена про виділення 61 мільярда доларів допомоги, що було заблоковано вимогами республіканців щодо фінансування безпеки американо-мексиканського кордону. В ЄС президент Угорщини Віктор Орбан наклав вето на пакет підтримки у розмірі 50 мільярдів євро.

Здатність України захистити себе від триваючих російських атак висить на волосині. Якщо фінансування з боку США припиниться, європейські союзники не зможуть компенсувати різницю в системах озброєння і боєприпасах для потреб України. Українські війська вже нормують боєприпаси і намагаються впоратися зі сплеском [застосування] російської артилерії, безпілотників і баражуючих боєприпасів. Як сказав один солдат в інтерв'ю ВВС у грудні: «Без боєприпасів ця [американська гаубиця] буде просто металобрухтом. Це гарна машина - ми можемо їздити на ній, але ми не зможемо нею воювати».

Президент росії Владімір Путін знає, що здатність України захистити себе від постійних російських нападів залежить від допомоги Заходу. Тенденції не є обнадійливими. Залишки американської безпекової допомоги Україні, ймовірно, будуть вичерпані на початку 2024 року. Оборонно-промислова база США відстає від здатності росії виробляти вкрай необхідне озброєння і техніку. І Кремль поповнив свої запаси за рахунок імпорту з Північної Кореї та Ірану.

Під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у Білому домі у вівторок Байден сказав: «Ми бачили, що відбувається, коли диктатори не платять ціну за шкоду, смерть і руйнування, які вони спричиняють, і вони продовжують діяти, коли не платять ціну». Дійсно, росія, яка вважає, що вона перемогла Україну і має підтримку Заходу, буде ставати все більш зухвалою і небезпечною в найближчі роки. Якщо Путін переконається, що західна підтримка України вичерпується, світ незабаром матиме справу з побитою, самовпевненою і мстивою росією, яка вважає, що вона перетерпіла волю Заходу. Такий результат може мати серйозні наслідки для основної місії НАТО - стримування майбутньої російської агресії - місії, яка досі не дозволяла Кремлю поширювати свій військовий авантюризм за межі України.

Шампанське в Москві

Офіційні вимоги росії щодо припинення війни не змінилися, принаймні публічно. Кремль вже починає зловтішатися, що він перемагає колективний Захід в Україні. Через кілька днів після того, як Путін розпивав шампанське з лідерами російської оборонної промисловості в Москві, він повторив під час своєї щорічної телеконференції, що посія не припинить воювати, поки Україна не буде «демілітаризована», «денацифікована» і «нейтральна». «Або ми домовляємося. . або ми вирішимо це силою», - сказав він. Це слова лідера, який впевнений, що він має перевагу.

Наразі ситуація складається на користь росії. Росія подвоїла свій оборонний бюджет, щоб підтримати війну і відновити частину втраченої бойової потужності. Мобілізована оборонно-промислова база росії випереджає Захід у ключових сферах, незважаючи на її неефективність, проблеми з контролем якості, нестачу робочої сили та санкції проти неї. Якщо Кремль дійде висновку, що він може «перемогти» в Україні, що він зламав політичну волю Заходу і що він перевершив оборонно-промислові бази Сполучених Штатів і Європи, російські лідери можуть стати надмірно самовпевненими у своїх можливостях у найближчі роки. 

Прецеденти такої поведінки вже є. Під керівництвом Путіна щоразу, коли російський уряд вважав, що «виграв» конфлікт - у Грузії в 2008 році, в Україні в 2014 році, в Сирії в 2015 році і в Україні в 2022 році - Путін робив висновки про Сполучені Штати і Захід: де знаходяться червоні лінії, до яких дій вони готові вдатися, і наскільки надійними є зобов'язання в галузі безпеки, які вони готові або не готові взяти на себе. З кожним конфліктом російські лідери набували впевненості у своїх силах і в тому, що вони краще розуміють своїх ворогів. За кілька років після початку одного конфлікту вони розпочали все більш масштабні і сміливі операції. До 2022 року вони відчули себе достатньо впевнено, щоб задіяти всі професійні сухопутні війська своєї країни для вторгнення в Україну, зазнавши величезних втрат у тому, що стало помилкою історичних масштабів.

Російські війська в Україні сьогодні, пошкоджені і позбавлені основних сил і засобів, після цілого року часткової мобілізації дещо відновили свої позиції. Вони продовжують застосовувати повторювані і дорогі наземні штурми і артилерійські обстріли. Вони перевершують Україну і весь Захід за інтенсивністю вогню і тривалістю атак на Україну. Вони скоротили свої цикли адаптації та інновацій, що зменшило важливі переваги, які Україна раніше мала на полі бою, такі як використання нових систем озброєнь, таких як FPV-дрони.

Загроза небезпечних висновків

Наслідки відмови Заходу від Києва вийдуть за межі України. Зростає ризик того, що Кремль може незабаром дійти висновку, що він «пережив» Україну і побачив обмеженість політичної волі і бажання Заходу підтримувати затяжну війну. Якщо це станеться, Путін може зробити висновок, що об'єднана розвідка, військове планування, озброєння, тактика і оборонне виробництво Заходу пройшли випробування - і в підсумку не змогли переломити хід війни.

Якщо Кремль вважає, що його методи грубої сили, здатність поглинати приголомшливі втрати техніки і особового складу, а також оборонно-промислової бази можуть перевершити західну допомогу і політичну волю в Україні, то такий результат буде небезпечним для розвитку НАТО, і цього не можна допустити. Це могло б значно послабити, якщо не скасувати, стримування.

Для Кремля це був би хибний висновок, тому що росія не воює з НАТО. Проте Захід мало контролює те, які уроки Москва винесе з цього та інших конфліктів. Захід має багато технологічних, економічних і фінансових переваг над російською армією за більшістю показників, якщо він повністю визначить пріоритети і активує ці можливості. Самі російські стратеги і планувальники були одними з тих, хто найбільше вірив в економічну, політичну і військову перевагу НАТО до вторгнення в Україну в 2022 році. Російські оцінки ґрунтувались на складному наборі показників і припущень з відповідними числовими балами для вимірювання і порівняння державної могутності. Оцінки ґрунтувалися на таких показниках, як військове співвідношення сил та інших проявах могутності, таких як політична згуртованість і здатність оборонних компаній збільшувати виробництво для підтримки війни. Станом на 2016 рік, за однією з російських оцінок, звичайні військові переваги США над росією становили 4:1, політичні переваги - 5:1 (показники авторитету держави, згуртованості та інші фактори, що дозволяють уряду здійснювати політику), а економічні переваги - 6:1 (ВВП і матеріальні та фінансові активи).

Якщо росії вдасться вирвати перемогу, виснаживши і випередивши Україну і Захід, російські стратеги, швидше за все, знизять свої оцінки потужності НАТО в майбутньому на основі політичної згуртованості, волі до боротьби і виробничого потенціалу оборонної промисловості. У той же час російські стратеги і чиновники можуть підвищити власні оцінки в деяких сферах, розглядаючи російські оперативні дії в Україні, незважаючи на серйозні недоліки і обмеження, які були виявлені в ході війни.

Наскільки сильно зміняться ці порівняльні оцінки і чи вплинуть вони на російське сприйняття сили стримування НАТО, буде залежати від вибору, який зараз зробить Захід. НАТО все ще має - і буде мати - численні військові переваги над росією, але у неї є сфери, в яких вона повинна зміцнити свої позиції. 

«Ми хочемо позиціонувати Україну до кінця наступного року таким чином, щоб змусити росію вирішити, чи сідати за стіл переговорів на умовах, прийнятних для України, чи зіткнутися з сильнішою Україною», - сказав заступник радника президента США з національної безпеки Джон Файнер, описуючи мету США на 2024 рік. Путін піде на це лише в тому випадку, якщо зрозуміє, що Київ і його партнери політично і матеріально віддані своїй справі і що тенденції будуть не на користь росії. 

Найважливішою причиною продовження фінансування безпекової допомоги Україні є бажання України жити вільною від кремлівського поневолення і жорстокості. Збройні сили України важко борються, і вони не просять нікого воювати за них. За останні два роки вони вже знищили більшу частину професійної російської армії станом на 2022 рік.

Заклики американських законодавців щодо перегляду стратегії для України та теорії перемоги з наявними ресурсами є слушними. У 2024 році в України є можливості ставити умови на полі бою, продовжувати накладати на росію високі витрати і розбудовувати військову силу, здатну стримувати майбутню російську агресію. В інтересах Заходу продовжувати підтримувати Україну, в тому числі з урахуванням оновленої стратегії.

Росія, ймовірно, буде небезпечною незалежно від того, зазнає вона поразки в Україні чи ні. Захід не може випускати з поля зору довгострокові проблеми безпеки, які створить росія, коли вона оговтається від війни, відновить свою військову міць і - цілком ймовірно - прагнутиме реваншу. Захід перебуває на критичному етапі. Сполучені Штати і Європа повинні бути готовими до війни високої інтенсивності у світі з багатьма ворожими акторами. Продовження фінансування України є ключовим елементом цієї місії.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Mortis Æterna
Mortis Æterna@mortisaeterna

293.6KПрочитань
24Автори
698Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається