Минулого тижня Данія зробила те, чого бояться і уряди, і люди, які працюють, по всьому світу.
Данія офіційно затвердила підвищення пенсійного віку до 70 років - рекорд серед розвинених країн.
Процес розтягнуто до 2040 року, але сигнал подано чітко: епоха ранньої пенсії закінчується.
Примітно, що данці пов'язали пенсійний вік із тривалістю життя ще 2006 року. Логіка залізна: живемо довше - працюємо довше.
Хоча, навіть прем'єр-міністр Данії визнала, що має існувати якась межа: «Не можна нескінченно змушувати людей працювати на рік довше».
Математика, яку не обдуриш
За красивими фразами про демографію і тривалість життя ховається жорстока арифметична нерівність.
У розвинених країнах на одного пенсіонера припадає дедалі менше працюючих. У 1960-му в США це співвідношення було 5:1, сьогодні - 2,8:1.
Пенсійні системи тріщать по швах. Європа, Америка, навіть благополучна Скандинавія - ніхто не застрахований.
Наступними в черзі стоять Німеччина, Франція і, ймовірно, США.
Нова реальність для ваших грошей
І ось тут починається найцікавіше. Якщо раніше інвестиції були способом примножити капітал для невеликої групи стратегічно мислячих людей, то вже зовсім скоро інвестиції стануть єдиним способом зберегти гідну старість.
Уявіть: уже зовсім скоро, навіть у добре розвинених країнах, замість 40 років трудового стажу та подальшого комфортного життя на цілком достойну пенсію, усім людям, які працюють, запропонують попрацювати 45-50 років, щоб потім залишок життя фактично доживати на власні накопичення.
Жахливий факт. На горизонті 15-20 років практично жодна держава світу не зможе гарантувати вам комфортну старість - тільки базове виживання (дожиття).