Дикі речі в медицині

Наведу список деяких речей, які дуже далекі від медичної реальності. В якості педіатра та дитячого імунолога мав чималу кількість розмов із пацієнтами з приводу таких дивних справ. Наукові докази та факти кажуть нам, людям розумним (як виду Homo sapiens), що нижчевказані причуди не працюють.

🐉

Ігри з червами

Про глистні інвазії можна почути багато казкових дурниць. Це не дивно, на відміну від мікроорганізмів вони видимі, а ще гидкі та стрьомні.

🐛

Тривалі курси лікування глистів

Гельмінти лікуються одним препаратом чи 1 день, чи 3 дні, чи 5 днів, чи 14 днів. Все залежить від того (і тільки від того!), який саме був виявлений гельмінт. Додатково може призначатися якийсь симптоматичний препарат, але це нечасто. Детальніше писав досить давно у пості “Глисти всередині нас“.

Коли пацієнтам хтось розписує місячні-двохмісячні “курси” лікування гельмінтозів, скоріше всього пацієнтів розводять на гроші.

🏎️

Ганяти глисти

Приймати протиглистні з певною періодичністю про всяк випадок – це зло ще те. Не робіть так. Протиглистні ліки високотоксичні в порівнянні з більшістю препаратів. Батькам дітей дошкільного віку є сенс здавати стул дитини на яйця гельмінтів приблизно раз на рік.

І так само, коли хтось говорить про засоби проти гельмінтів перед вакцинацією (поширена маячня), то така бізнес-схема лише маніпулює страхами перед глистами і щепленнями.

Ще раз: протиглистні засоби – лише при виявленні повзучої штуки чи яєць якоїсь пакості.

І коли боїтеся незрозумілого, коли вас лякають і тягнуть гроші, то спочатку сядьте і розберіться, якщо вмієте. Або звертайтеся по адекватну допомогу.

🌜

Глисти і фази Місяця

Ну і завершимо про гельмінтози. Деякі так звані колеги призначають діагностику чи лікування глистних інвазій залежно від фаз Місяця. Тут мається на увазі Місяць, котрий супутник Землі. Це одна з найбільших дурниць “нашої” медицини. Якщо це когось образило, то так і треба – або перестаньте почуватися божеством із сакральними знаннями, або ідіть з медицини геть.

Не виносив окремо “скреготіння зубами уві сні при глистах” – це теж міф. Відсутність зв’язку гельмінтозів із бруксизмом (скреготінням зубами) була підтверджена лише на початку XXI століття. Тому, на жаль, бруксизм вже не є діагностичним критерієм підозри гельмінтозу. Ну от фази Місяця…

💊

Вітаміни для імунітету

Пацієнти, особливо на початку осені питають, як не хворіти застудою? Чи попити щось, може вітамінки? На жаль, це не працює.

Для того, щоб не хворіти поширеними респіраторними вірусними інфекціями, потрібно уникати людей. Від грипу є вакцинація, від всього іншого – хіба що вічний карантин чи життя на безлюдному острові. Як з Covid-2019. А от банальні застуди безпечні для життя, тому змиритися з ними і все ж відвідувати колективи, соціалізуватися – такий собі суспільний договір.

Діти ж, у свою чергу, хворіють частіше, бо для них менше незнайомих ще вірусів, ніж для дорослих. Недарма дітей певного віку називають шмаркачами.

З іншого боку, вітаміни справді потрібні тим, хто має симптоми хвороби гіповітамінозу, авітамінозу. Якщо ви не маєте такої хвороби, не притримуєтеся дивної дієти, якщо живете в Україні, а не в Гренландії, наприклад, чи Папуа-Новій Гвінеї, пити вітаміни вам не треба. Мабуть помічали, що у людей, які постійно п’ють вітаміни “для імунітету”, немає якихось особливих покращень. Супергероями вони не стають.

Ще з іншого боку, імунна система точно працює нормально. Хіба що маєте характерні повторні часті захворювання, описані тут: Імунологічний онлайн-тест. Мова про страшні захворювання, а не “у нас постійно соплі й кашель”. З постійними пневмоніями, гнійними хворобами різних ділянок тіла – пройти тест і до імунолога.

На рахунок вітаміну C щодо застуди – вже писав про двократного Нобелівського лауреата і логічну помилку авторитету. А логічних помилок досить багато в медицині. І помилки авторитету (“професор Преображенський каже, що…”), і помилок типу “після значить внаслідок” (насправді після чогось не доводить, що це внаслідок чогось), і помилок заміни контексту, (наприклад, інерферони допомагають при деяких вірусах, тому інтерферони допомагають при всіх вірусах – а в реальності підсовують інший тип інтерферонів при інших вірусах).

Стільки подробиць і з того боку, і з того, і з третього, і стільки особливостей. Що ж, правда завжи нудна і деталізована. Хіба запам’ятаєш? Не те, що короткі і гучні вислови типу “вітаміни для імунітету”, такі прості й доступні. Як лозунги партії для пролетаріату.

🤦‍♂️

Фейкові хвороби та препарати

Є пацієнти, які вірять у гадалок, у реальний вплив на життя червоних стрічок на зап’ясті, у НЛО, у масонські змови. Хтось в одне вірить, хтось у все. Хтось більше, хтось менше. Як каже один колега, таких людей аж 19,5%. Вони ходять з мотивом “надуріть мене” – а світ не без “добрих” людей.

Треба ж знайти носійство віруса Епштейна-Барр! Потім здати “імунограму”. Не ті справжні імунологічні тести, де купа даних про T-лімфоцити, B-лімфоцити, фагоцитуючі активності клітин та сироваткові імуноглобуліни. А “імунограма” фіктивна – про чутливість до інтерферонових імуномодуляторів, ехінацеї, різних травок-муравок, до котячого кігтя. Лише драконів не вистачає. А потім колоти ехінацейні препарати параорбітально. Тобто поряд з оком. Щодня цілий місяць. Реальна історія в одній із київських клінік. Пацієнтка сама наполягала, що все так і має бути, адекватних лікарів не слухала.

Призначити недоречну гіпердіагностику, встановити неіснуючий діагноз і лікувати так званими фуфломіцинами – ідеальна бізнес-схема. Але неідеальна для здоров’я пацієнта, та й гаманця.

🧞

Деякі неіснуючі проблеми:

  • Дисбактеріоз

  • Хронічне носійство Епштейна-Барр вірусу

  • Хронічне носійство цитомегаловірусу

  • Хронічне носійство герпеса 6 чи 7 типів

  • Хронічне носійство токсоплазмозу

Дисбактеріозу не існує. Носійство в собі деяких інфекцій і постійний імунітет до них – це норма. А ви в курсі, що майже точно є хронічним носієм туберкульозної палички.

Це лише те, з чим доводиться стикатися. Кожній галузь медицини доповнила б список вдесятеро.

🧙

Гомеопатія, остеопатія, кінезіологія, БАДи та інша магія

Гомеопатія – застарілий метод, який втратив наукове підгрунтя. Тепер він подібний магії, релігії чи астології – є книжки, є обряди, є ті, хто бачили, кому допомогло. Але немає жодного наукового доказу. Всі ніби докази – або від “лікарів”-гомеопатів, або оплачені виробниками гомеопатичних засобів.

Гомеопати розводять людей тим, що розводять існуючі або неіснуючі речовини із магічними назвами. Розводять в десятки, сотні, тисячі разів. І повторюють цю дію. У складі таких засобів написані всілякі трави, миш’як, сірка, чиїсь печінки та інші абракадабри – стільки то міліграм. І поряд стоять буква з числом. Наприклад, D3 – тричі розвели в 10 раз, C2 – двічі розвели в 100 раз.

Але не заморачуйтеся. Стараюся навіть не запам’ятовувати назви цих препаратів. Немає чого витрачати на це час і нервові клітини. Деякі такі речовини навіть вводять ін’єкційно. Тому знайте, щоб не розвели вас.

До науково підтвердженої медицини є чимало інших альтернативщиків:

  • остеопатія – м’яти мануально (тобто руками) тіло і кості, бо ніби “все – від зміщення органів і кісток”;

  • таласотерапія – лікуватися у водоймах, грязями тощо;

  • акупунктура, акупресура – лікувати все(!) голками чи натисканнями; може як масаж дійсно когось розслабляє, але не більше того;

  • аюрведа – така собі індуїстська філософія;

  • біоенергетика – переплетіння езотерики, аури, чакр із наукоподібними словами та різними профанськими “апаратами для діагностики” не вище рівня фізики за 6 клас;

  • літотерапія – лікуватися каміннями;

  • детокс – очищення від шлаків (ніхто не знає, від чого саме, але очищення);

  • метод Фолля – ще завезли апаратури для лопухів;

  • кінезіологія – класти в руку пацієнта всякі трави чи порошки і махати його руками-ногами, у них все вирішує “опір організму” – ага, приїхали;

  • серіовізія – лікування за допомогою перегляду спеціально підібраних серіалів;

  • анмуколгія – розсмоктування пастилок, які ніби прибирають “біль соків” організму, в основному слини, секретів шлунку, кишківника, тим самим “відкриваючи” шлунково-кишковий тракт для здорового харчування.

Цих всіх альтернативних медицин набагато більше. Останні два взагалі неіснуючі, щойно їх придумав. Не знаю, як збирається будь-яка з цих методик лікувати хворобу Лайма, демієлінізуючі захворювання, ниркову недостатність, онкозахворювання, пневмонію, профілактувати смертельно небезпечні інфекції, надавати замісну терапію пожиттєвих станів та генетичних дефектів. Бо сучасна медицина добре справляється. Наука не може всього, але рятує життя, все краще й краще з кожним роком.

Звісно, якщо лікувати нежить, головний біль, втому, вітрянку та інші стани, які самі минають, то працює все. Можете намішати у воду будь-які соки, фруктові, овочеві, додати кілька крапель лимона, додату по чайній ложці солі, соди та цукру. Така вода точно допоможе від високої температури тіла, якщо запити нею таблетку парацетамола. Але ж стільки маніпуляцій. Рівень фокусника, не нижче.

Якщо вам скажуть, що ті чи інші засоби з недоведеною ефективністю (чи з доведеною неефективністю) продаються в Європі, знайте – європейські закони дозволяють вже понад сотню років перереєстровувати, наприклад, оцилококцинум у Франції чи синупрет у Німеччині. А чи були б зареєструвані вони як нові сучасні препарати – навряд. Зате на пострадянському просторі вимоги до науковості не такі високі. В нас -еелі, -флазіди, -ферони б’ють по гідності частини лікарів, по кишені частини пацієнтів.

🛡️

Про вакцинацію

Що ж, як дитячий імунолог та водночас розробник індивідуальної онлайн-карти щеплень Вакарта – вакцинальна карта, перейду до міфів вакцинації.

💉💉💉

Боятися кількох щеплень в один день

Дехто боїться робити кілька вакцин того ж дня. Типу “подивимося, як ця пройде”.

Вакцини робляться в один день спокійно. Імунна система спокійно б реагувала на десятки чи сотні вакцин в день, але немає сотні вакцин та не було б куди їх вводити. Якщо помріяти, було б круто мати всі щеплення у краплях, а не в уколах. Але ми робимо щеплення не для того, щоб у потрапляти у ті 70-80%, де реакцій немає. Ми робимо щеплення, щоб майже точно не захворіти дифтерією, кором, поліомієлітом, пневмоніями чи менінгітами, іншими страшними хворобами, і щоб точно від них не померти.

Минулого тижня приходили на консультацію з однорічною дитиною. На щеплення трьома вакцинами: КПК (проти кору, паротиту, краснухи), плюс проти гепатиту А, плюс проти менінгококової інфекції. І питали про щеплення проти вітряної віспи. Відповів, що можна хоч разом чотири ін’єкції (в обидві ніжки та плечі) або прийти ще раз. Батьки подумали хвилину і вирішили все разом зробити.

А весною у дружини був дорослий пацієнт, який наполягав на тому, щоб зробити 6(!) щеплень в один день. Так і ввели: дві підшкірні вакцини в підлопаткові зони спини (КПК + від вітрянки), вакцини від гепатитів, пневмококової інфекції і АКДП-м – у два плеча та дві ноги. Шість ін’єкцій. Хоч і нечасто комусь вводять стільки за один день, проте це нормальна процедура для медицини наших днів. Пацієнт ще хотів сьому, від менінгококової інфекції, але не було вакцини, і не було би місця введення.

🤯

Відмовлятися від щеплень

Вакцинація існує, щоб не вмирати від середньовічних хвороб. Власне, ми не так часто чуємо про випадки цих захворювань саме тому, що від них давно цивілізований світ робить щеплення. Типу ура – тепер не треба заводити 5-6, а то й 10 дітей про всяк випадок. Нашим прабабусям і їх предкам було не так ура.

Раніше від дифтерії люди мерли як від чуми. Інвалідизувалися від поліомієліту. Мали рак печінки після хронізація вірусного гепатиту. Собакам, які незважаючи на обставини привозили протидифтерійні препарати у міста, стоять пам’ятники. Про це писав у пості про вакцинацію АКДП.

🥸

Медвідводи від щеплень

Не вакцинуватися від всього можуть лише люди, у яких є імунодефіцит з відсутністю імуноглобулінів G (хвороба Брутона, синдром гіпер-IgM). У цих дітей та дорослих організм генетично не вміє виділяти антитіла. І у відповідь на вакцинацію в них антитіла теж не з’являться. Тому їм, на жаль(!), не вийде вакцинуватися. Без постійної замісної імунотерапії такі пацієнти не доживають до дорослого віку. Реальність така.

Однак частина лікарів дає дивні рекомендації про відвід від щеплень до віку X. І щоразу стикаюся з різним віком відводу. Звичайно, бо такого віку не існує.

Насправді діти з неврологічними, алергологічними, навіть із серйозними хронічними станами, не мають протипоказів до щеплення всіма вакцинами. Буває, що окремому пацієнтові протипоказано робити таку-то вакцину, але він має зробити ще більше вакцин, ніж інші діти. Бо йому потрібний ще більший захист. Тому що в нього, наприклад, хвороба крові.

Як на мене, на пострадянському просторі (і в Україні зокрема) є чимало лікарів, які самі бояться вакцин. Тому в Україні то випадки вакцин-дериватних (здичавілих) штамів поліомієліту, то епідемія кору, то десятки дифтерійних хворих в певний місяць.

Лише продавці трун, великих і маленьких трун, могли б потирати руки. Хоча в нас і вони можуть бути невакциновані.

🧴

Мастити чимось місце щеплення

В 15% випадків в місці введення ін’єкційної вакцини буває незначне почервоніння, болючість, ущільнення. Ще в 2-3% буває сильніша реакція, що проявляється середньою болючістю, значнішим почервонінням. На таку значнішу болючість (коли болить не лише при натисканні і різких рухах) призачається ібупрофен або парацетамол двічі-тричі на день.

Треба розуміти, що поствакцинальні місцеві реакції теж минають самі собою за кілька днів. Тому якщо батьки мастять дитині гелями, йодними сіточками, тоді ці батьки задоволені собою, а дитина терпить біль. Не треба так.

До речі, можете мастити місце ін’єкції водою (мочити, купатися) без обмежень. Вода так само ніякого впливу не дає. Навіть якщо плече чи ніжка червоні, гарячі і мають середню болючість і ви даєте ібупрофен або парацетамол як знеболюючий – мочити можна і в такому випадку.

🤖

Чіпування

Може бачили написи “Биопаспорт 666 – чип на лбу” балончиком на асфальті, гаражах по місту? Оце дика дічь! Таке може вигадати або агент крутіший Бонда і Штірліца, або випадковий збіг ідіотських маній. Якщо ви не чули про чіпування, беріть попкорн.

Отже, якісь дуже віруючі інтелектуали запримітили, що у біометричних документах серед ряду чисел часто проскакує набір трьох шісток 666. Пішли роздуми про диявола. Далі ті, хто вірять у чіпування, говорять, що при фотографуванні на біометричні документи спеціальний невидимий лазер (направлений фотоапаратом) випалює код на лобі. І так людина стає чіпованою. Код невидимий, але від нього життя чіпованого “катіцца по наклонной” – то за кордон поїде, то багатшим стане, то ще щось. Не по-християнськи.

Не дивно, що вперше ця дурість була зафіксована серед православних. Що не дивно, негоже бути таким диявольським штукам. А саме з Росії ідея “чіпізації”, “чіпування”. І в Україні немало адептів. З одного боку весело дізнаватися такі смішні наївні історії. З іншого, це дуже сумно, бо в таку тупість вірують представники одного з нами виду. Тим самим піддаючи сумніву, що після назви роду “Людина” йде уточнення виду “розумна”.

Також подібна ахінея проникла в державну бюрократію. Громадянин має право відмовитися від ідентифікаційного коду платника податків, тоді йому ставлять штамп у внутрішньому паспорті. Це має враховувати кожен банк. Цікаво, що відбувається в голові чіпо-віра, коли він таки оформляє зарплатну чи пенсійну банківську картку. Адже там також коди всілякі, різні бази даних. Роботизація-автоматизація, ухх.

І в побуті відмовляються від смартфонів із датчиком пальця. Не думаю, що ці люди терористи і таким чином ховаються від ЦРУ.

До чого тут медицина? А хтось вирішив, що чіпують також шляхом вакцинації. Хтось приплітає Білла Гейтса, тепер буде бум невігластва про чіпування, коли розроблять вакцину проти Covid-19.

От мені цікаво, невже всім працівникам паспортних центрів все їх життя платять за мовчання про лазери в фотоапаратах? Чи всім нормальним лікарям все їх життя платять за мовчання про чіпи у вакцинах? І ніхто ніколи у світі не зізнався. Скільки ж це платять…

От працюю за звичайну зарплату, вакарту розробляю як хоббі-проект (вибачте, проєкт) і безкоштовно пишу оце все. Явно масони мені недоплачують. Куди за цим звертатися, колеги? Великий чумайдан брати для грошей чи все на картку якогось офшорного банку?

🌀

Щеплення та аутизм

Виробники нової КПК (так вакцина і залишилася в їх планах) вирішили пограти у гру престолів і підкупили британського гастроентеролога Ендрю Вейкфілда. Цікаво, чому не невролога чи інфекціоніста. Мабуть ніхто більше не погодився. Цей дядько провів “таке як треба” дослідження і підсунув сфабриковані результати в “Ланцет” у 1998 році, один із найавторитетніших міжнародних медичних журналів. Нібито є якийсь зв’язок між вакциною КПК і розвитком аутизму. І понеслась.

Одна справа, якби це була дійсно правда. Дослідження ж Вейкфілда було неоднократно пере-перевірено, це ж дуже цікаво. Але біда, в жодному дослідженні дані не повторювалися. Наука каже, що навіть правильно виконане дослідження повинно бути повторюваним. А тут не було повторюваним. Пізніше виявили фінансовий підкуп Ендрю, його фальсифікації. Вперше журнал “Ланцет”, якому майже 200 років, приніс офіційні вибачення, вилучив статтю. А у Вейкфілда забрали ліцензію на лікарську практику.

В Україні та в інших країнах з “національними медичними традиціями” часто повертаються до цієї теми. Не про хитрого Вейкфілда, а про те, що нібито справді аутизм викликається вакциною. Навіть забувають про тип вакцини, КПК. Вже тулять усю вакцинацію. А що, правда має обмеження, а брехня – ні.

На жаль, до сих пір немає стовідсотково встановлених причин розладів аутистичного спектру. Зате, завдячуючи описаній історії, є науково підтверджені факти, що ні КПК, ні інші вакцини не викликають ні аутизм, ні інші неврологнічні розлади.

Завершуючи тему вакцинації, ще раз нагадаю, що ви можете скласти індивідуальний календар вакцинації за допомогою сервісу, який розробляю –
Вакарта – вакцинальна карта:

  • і за державним календарем, і з порушенням календаря щеплень;

  • і календарні вакцини, і додаткові рекомендовані, і вакцини для мандрівників;

  • для будь-якого віку – і дітям, і дорослим;

  • підкаже рекомендації по щепленнях вагітних та годуючих мам;

  • вакарта має розширену інформаційну базу про кожну вакцину.

Залипайте на своє здоров’я. Вакцинація разом з вакартою – це дуже просто. Навіть довідку в навчальний заклад видає.

🦹‍♂️

Експерти з усього

Кожний з нас в чомусь добре розбирається. Це і називають професіоналізмом. Але розбиратися круто в усьому неможливо. Шерлок Холмс, подібні персонажі (доктор Хаус, наприклад) і вражають нас своїми фантастичними здібностями. Всі хотіли б уміти так.

Але коли людина вважає, що її думка єдина правильна, коли вважає себе експертом, не розбираючись у всіх тонкощах питання (чи взагалі не розбраючись) – вона проявляє ефект Данніга-Крюґера. Цей ефект визначає, що чим менше розуму в певній галузі, тим більше впевненості у максимальному знанні цього (Пік Дурості).

Ефект Данніга-Крюґера

Порівняю цей ефект із висловом, який Платон приписував Сократу: “Чим більше я знаю, тим більше розумію, що нічого не знаю”. В ефекті ж Данніга-Крюґера навпаки: чим менше розбиратися, тим більше впевненості, що розбираєшся круто. Коротше, фактична дурість породжує впевненість. Можете переконатися, наприклад, увімкнувши політичні ток-шоу.

☠️

Лікувати рак содою

Італійський лікар (вже не лікар) Туліо Сімочіні з якогось дива вирішив, що рак викликається грибком кандидою. І вирішив лікувати це бікарбонатом натрію (це сода). Явно перебував на Піку Дурості.

Пізніше, коли італійська медицина його відправила подалі, горе-вчений відкрив клініку в Албанії, де надалі замість хіміотерапії прописував хворим соду. Коли в цій “клініці” помер 27-річний пацієнт Лука Олівотті, “лікаря” Сімончіні відправили за ґрати за вбивство та шахрайство.

Частіше на російськомовних сайтах можна зустріти фейк, ніби якісь-там масони приховують від нас справжні методи лікування онкопатології, а бікарбонат італійця – ото правда. Знаєте мабуть оці клікбейтні картинки “Амосов рекомендував для суглобів…”, “Від вас приховують правду…”, “Афонський старець відмовився від пігулок, бо щодня п’є 50 мл…”, всякі “урінотерапії”, “ягоди годжі”, “монастирські чаї” та інша дичина. Це жахлива частина інтернету. Хоча раніше це теж було, різні баби Ванги в газетах і по радіо.

Мабуть від мільярдера Стіва Джобса теж змогли приховати, як “насправді” вилікувати рак.

🫀

Боятися впливу статинів на печінку

До дружини (вона кардіолог) нерідко приходять пацієнти, лікування яких передбачає ліки із групи статинів – проти атеросклерозу судин. І більшість пацієнтів хвилюється: “а як же печінка”.

Для тих, хто не в темі, реальна ситуація полягає в тому, що людям, у яких порушена функція печінки, статини протипоказані. Самі ж статини впливу на печінку не мають.

З іншого боку, показники печінкових проб (АлАТ, АсАТ) під час прийому статинів інколи трохи підвищуються. Капітан Очевидність каже, що незначні підвищення печінкових проб бувають при прийомі будь-яких препаратів.

Якщо АлАТ, АсАТ вже дуже підвищені (в три і більше разів у двох аналізах), тоді статини не призначаються.

Якщо ж таке підвищення сталося під час прийому статинів (близько 1% випадків), доза препарату коригується лікарем.

Проблема у тому, що коли АлАТ чи АсАТ виходять за межі на півкроку-півподиху, пацієнти панікують. Жодний адекватний лікар не відміняє життєво важливу терапію при мінімальних коливаннях печінкових проб. Тому що ніхто не вмирає від цього. А від гострої коронарної хвороби помирають.

Взагалі, кардіологічні пацієнти люблять гратися у самостійну відміну пожиттєвих препаратів. А через кілька днів чи кілька тижнів вже кататися на швидкій в кардіодиспансер. Топ-1 причина інфаркту міокарда при хронічній кардіопатології – це відмова від ліків. Не робіть такого.

Таке враження, що кожен прагне унікальності. Щоб було цікавіше розповідати медичні історії? Хочеться бути тим самим одним відсотком? Математика каже, що ваш випадок скоріше потрапить у 99%-ну більшість і буде неунікальним для медицини.

Не грайтеся з кардіологічними, онкологічними станами, із життєво небезпечними інфекціями. Ви ж не граєтеся в авто із пасками безпеки?

Читайте в Телеграм
Слідкуйте в Інстаграм
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Степан Бегларян
Степан Бегларян@stepanbeglaryan

Лікар-педіатр, імунолог

66Прочитань
0Автори
8Читачі
Підтримати
На Друкарні з 27 березня

Більше від автора

  • Як працює імунітет – для тих, хто вірить в чудеса

    У цьому дописі постараюся розповісти, що робить імунітет, як саме він знищує різні типи інфекцій. Мені здається, що ви не зобов’язані знати усю імунологію, якщо ви не імунолог. Але написане нижче варто б знати усім лікарям. А також всім тим, кому “лише спитати”.

    Теми цього довгочиту:

    Здоров'я

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається