Ви замислювалися над тим, коли було створено перший сайт? Ні? А я ось поставила за мету знайти інфу про те, хто і коли створив перший сайт. І виявилося, що пальма першості належить Тімоті Джону Бернесу-Лі. Саме він першим створив сайт і було це у травні далекого 1990 року. Зробив він це для Європейського Центру з ядерних досліджень.
З чого все починалося
Перший мав вигляд текстових документів, у яких були посилання, які ведуть інші сторінки. Тоді ніхто не додумався до CSS, а тому працювати з сайтами в ті часи було вкрай проблематично!
До речі, ця сама людина створила і перший у світі браузер. Він теж умів працювати лише з текстом.
У 1993 році з’являються сайти із підтримкою зображення. У цей же період було створено і браузер Mosaic, який умів завантажувати картинки. Правда, потім його перейменували в Netscape і він ще досить довго конкурував з Internet Explorer.
В 1994 свій перший сайт запустила компанія Microsoft! У цей період з’являється і JavaScript. Це стало відправною точкою для створення сайтів з анімаційними елементами, модальними вікнами тощо.
У 1996 році з’явилися перші напрацювання CSS. Проте до їхнього повноцінного використання у тому вигляді, який ми знаємо зараз, знадобиться ще багато часу. Цей рік ознаменувався появою Macromedia Flash. Його у майбутньому викупить Adobe. Саме тому продукт був перейменований в Adobe Flash. І саме Flash на дуже довгий час стане основною технологією, яка відповідатиме за роботу анімації, аудіо та відео на вебресурсах.
У 1997 році з’явився пошуковик Яндекс, а через рік у світ вийшов і його основний конкурент – Google. Було це 4 вересня 1998 року. Треба сказати, що цього ж року з’явиться третя версія мови програмування – PHP. Саме ця версія і визначила сучасний вигляд цієї мови.
2001 рік – Microsoft випускає Windows XP. Це була одна з найпопулярніших ОС, оснащена вбудованим браузером Internet Explorer 6. Останній на ринку браузерів був надзвичайно популярним! Однак з часом з популярного продукту він перетворився на справжній біль голови для веброзробників. До речі, саме на початку 2000-х усі сайти потихеньку починають освоювати CSS.
А лише через два роки у світ вийшла перша версія CMS WordPress, яка стане однією з найпопулярніших у світі!
2004 року Марк Цукерберг створив Facebook. Тоді він мав назву Thefacebook та користувалися ним виключно учні Гарварду. Тільки через два довгі роки Цукерберга нарешті осяє ідея зробити соціальну мережу загальнодоступною, що принесе її творцю мільярди доларів.
Цікавий факт – одного разу у Facebook було створено соціальну мережу у ВКонтакті.
Цікаво дізнатися, як еволюціонували технології далі?
Що ж було далі
Отже, настав 2005 рік. Чим він ознаменувався? Насамперед появою YouTube. Тоді він працював на технології Flash Video. Її вистачало лише на те, щоб вивантажити в інтернет коротенькі відео, довжина яких не перевищувала десяти хвилин. Так, тоді на цьому майданчику неможливо було сильно розвернутися. А проте, саме цей ресурс був першим і аналогів йому на той час не було!
2006 року публікують першу версію jQuery – JavaScript бібліотеки. Вона дозволила зробити веброзробку легшою. Багато в чому через те, що полегшило роботу з JavaScripе.
2007 року відбулася конференція Macworld Conference & Expo. Саме вона стала доленосною для майбутнього світу ІТ. На цій конференції Стів Джобс вперше презентував широкому загалу своє дітище – iPhone, який мав повноцінний мобільний браузер Safari. Це був перший і незворотний крок, з якого розпочався новий виток розвитку IT та сайтобудування. Тепер веброзробникам доводиться потіти, щоб створювати кілька версій сайтів. Одну версію для настільних комп’ютерів та ноутбуків, а іншу – для мобільних пристроїв.
2008 року з’являється браузер Google Chrome. І треба сказати, що з перших днів появи він почав швидко набирати популярності. Причому не лише серед користувачів, а й серед веброзробників. У результаті браузер Internet Explorer, хоч і йде в комплектації з ОС Windows до цього дня, але ним вже практично ніхто не користується.
Варто зазначити, що у 2008 році з’явилася перша версія HTML5. Саме ця версія з часом повністю замінить звичний для всіх Flash.
У 2010 році веброзробник та дизайнер Ітан Маркотт запропонував інноваційну ідею. Вона полягала у цьому. Щоб використовувати той самий контент у макетах, розроблених для кожного типу екрана. Це позбавило необхідності робити кілька версій сайтів, тобто всі сайти тепер стали адаптивними. І веброзробники видихнули з полегшенням!
2011 ознаменувався появою фреймворку Bootstrap. І до цього дня він є найпопулярнішим фреймворком, який використовується для фронтенду сайтів, який дозволяє прискорити розробку верстки ресурсів.
У 2012 році Microsoft представив широку аудиторію Modern Design. Його фішка була в тому, що він ґрунтувався на плоскому дизайні. Саме він і став трендом на довгі роки! А лише через два роки та Google представить свою дизайн-систему, яка називалася Material Design. Її принципи трохи відрізнялися від Modern Design, але про це говоритимемо в іншій статті. У цьому року з’являється нова версія HTML5. І звичайно вона ще більше спростила розробникам роботу з відео та аудіо файлами на сайтах.
У 2015 році стають популярними parallax-ефекти. Їхня особливість у тому, що коли користувачі прокручують сторінки сайту, то об’єкти, розташовані на задньому плані, у перспективі рухаються повільніше, ніж ті, що розміщуються на передньому плані.
І ось у 2017 році настає той момент, коли компанія Adobe оголосила про дату відключення Flash-плеєрів на всіх вебресурсах та комп’ютерах. А вже наприкінці 2020 року робота практично всіх вебресурсів ґрунтується на HTML5.
Так, історія сайтобудування дуже цікава і цікава. Вона містить велику кількість фактів та подій, але хай там як – одне залишається незмінним. А саме на першому місці, що тоді, що зараз, було їсти й буде важливість донесення інформації до користувачів!
Обов’язково підпишіться на мій блог в Instagram та на канал в YouTube, щоб не пропустити цікаві оновлення зі сфери ІТ та завжди першими отримувати нові ідеї для ефективного розвитку онлайн!
А щоб отримати консультацію із WordPress - пишіть сюди.