Фурор у Європі від Majka, лайно 1986zig, велика молдовсько-румунська сім’я та інші новинки локальних чартів

Що слухали в Європі 20-26 січня

 Щодня і щоночі у світі пишеться маса цікавої музики, яка майже ніколи не потрапляє в ефіри поза межами своїх країн. Нерідко там трапляються абсолютно хітові речі, талановито й мистецьки зроблені. Кожного тижня будемо відбирати по 10 таких оригінальних новинок у наш плейлист, мандруючи чартами Європи та її околиць.

 Угорщина. Несподівано навіть для себе угорський репе Majka зачепив за живе пів Європи. Його хіт  Csurran, cseppen (Крапля за краплею) побудований як уявне інтерв’ю уявного прем’єр-міністра уявної країни Бінджистан. І все було б культурно, якби перед тим політикові не підлили у склянку сироватку правди. Після чого той захоплено розписує в ефірі, як він та його оточення пиляють і відмивають грошву. Кліп за 9 днів набрав 9 мільйонів переглядів. Угорці, звісно, пізнали Орбана. А словаки, наприклад. – Фіцо. Бо у Словаччині пісня теж на перших позиціях. І ще в деяких державах ЄС.

Німеччина. Не стріляйте в піаніста. Грає, як уміє. Це 1986zig у своїй фірмовій балаклаві. Він і так настільки сором’язливий що ховає обличчя на усіх виступах. І настільки самокритичний, що сам у кінці спалить свій інструмент. Але перед тим заспіває нам про шматок лайна (Bisschen wie Scheiße). Це автобіографічна пісня, судячи з тексту.

Молдова. Ми уже якось презентували дует Kapushon x Valera Leovskii. Проте Молдова не така велика, щоб там була хмара якісних виконавців, яких можна ротувати без повторів. Зрештою, найближчим часом цих двох більше не побачимо. Бо цим відеокліпом Kapushon з Leovski закрили як 2024 рік, так і свій останній альбом Maturi. Тепер є нагода трохи потримати творчу паузу. Сам кліп – це така собі присвята збірному образові доброго тата, чия опіка і підтримка особливо важлива в дитинстві. Але й у дорослому житті також.

Румунія-Молдова. Співали за тата,  тепер за маму. І знову Молдова в ефірі. Молдови цього разу понад ліміт. Але все в тему. Отже, румунський композитор  David Ciente, молдовська співачка Irina Rimes та народний ансамбль Surorile Osoianu створили сумний і вдячний трек про материнську долю. Особисто на мене справляє двояке враження. По-перше, не надто вони видаються щасливими ці наші мами. Готові задовільнитися малим. І тільки їхня любов сліпа і безмежна. Якось не дуже справедливо, але так є. По-друге, музичне вирішення. Воно цікаве. Але деколи дві лінії – речитативу й фольку – заважають одна одній. А не мали б.

Італія. І тут свою маму згадують, тільки вже в іншому контексті. Популярний репер з Неаполя Guè залюбки складає дуети з різними італійськими виконавцями. Зокрема, з Rose Villain це вже його п’ята колаба. Яка має всі шанси стати найуспішнішою. Бо такт Oh Mamma Mia в’їдається в мозок, як іржа в залізо. Це явно не про Ромео і Джульєтту. Це про романтику неаполітанських фавел, куди туристові краще не потикатися. Але й у цьому середовищі прокльовується якась ніжність. «Ти видаєшся мені зіркою. А я твій ангел», – заявляє Guè, погладжуючи руків’я пістолета.

Хорватія. В Італії його називають сирокко. А в Хорватії – южина. Це такий гарячий південний вітер, що плавить і виснажує людину. За повір’ями, він навіть може викликати божевілля. Про це й співає Luka Nižetić. І схоже, він сам уже на грані, бо зізнається: «Мій мозок як жувальна гумка. Я можу тільки нічого не робити або не робити нічого. Сиджу і ридаю». Одне слово:  Ajme kuku lele. От і кліп у Луки трохи куку. Власне, у цьому його родзинка.

Польща. Оду народним ремеслам та мистецтву загалом сотворили sanah і Krzysztof Zalewski.  Хай живе крафт! Многая літа усім, хто щось вміє робити руками! Eviva l'arte! Співавтором цього хіта по праву можна вважати й Казімежа Пшерву-Тетмаєра, польського поета кінця XIX століття, чиї вірші лягли в пісню. Тетмаєр трактує людей мистецтва як особливу касту, знедолену, але вищу над буденним світом. До неї і він сам належить. «Ми можемо сконати з голоду десь під порогом, але все одно триматимемося, як орли», – переконаний поет.

Португалія. Ще один молодий пагін креольського хіп-хопу, що вибуяв на родючих грунтах Кабо-Верде, бере приступом Португалію. Це HARLEY KSD. У нього поки що скромний доробок, але майже кожна пісня потрапляє в топ. У найновішій мелодії HARLEY постає як язичник і мрійник. Він звертається до древніх богів свого острова. Це вони дали йому крила, щоб літати. Але з контексту так і не зрозуміло, чи це нагорода, чи кара.

Франція-Канада. Фредерік Картьє (Fredz) народився у канадській франкомовній Квебек. Починав з того, що просто закидав свої пісні на стримінгові платформи та в соцмережі. Там його й помітив французький лейб East 47th Agency. Відтоді Fredz живе на дві країни. І з віртуального світу перемістився на фестивальні сцени й у концертні тури. Його новий кліп спочатку видається спробою викрадення, а потім виявляється, що це цікава пригода. І він туди втрапив навіть не встаючи з ліжка.

Аргентина. За іспаномовний світ у нас сьогодні виступає аргентинський талант Tiago PZK з естетським даркпоп-треком Señorita. Майже 3 хвилини він намагається поцілувати фатальну даму в чорному, яка є чи то його демоном, чи то вигадкою, чи то випадковою перехожою. І майже 3 хвилини він бореться зі своїм темним внутрішнім его Gotti з не надто високими шансами на перемогу.

 

 

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
ПЕ
Плейлист Есперанто@esperanto

168Прочитань
0Автори
1Читачі
На Друкарні з 7 жовтня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається