Глава 4. Доступ до рівності

Філософ Руссо стверджував, що в природному стані всі люди є рівними. Так як, вони є незалежними один від одного і здатні задовольняти власні потреби без допомоги інших. У той час поняття нерівності виникало не із самої природи людини, а із соціальних установок, які призводять до залежності та конкуренції.

У цьому контексті ШІ може сприяти усуненню нерівності за визначенням Руссо. Системи можуть надати широкий доступ до інформації. Уже зараз багатьом доступні послуги , за які раніше доводилося б платити (від складання раціону та покращення інтер’єру до визначення породи собак) - у цьому сенсі генеративні ШІ підвищують рівність знань і загальний рівень кваліфікації.

Фрілансова біржа Upwork засвідчує значне падіння оплати серед копирайтерів та перекладачів. Як би не було сумно від цього, але це свідчить про головне - ШІ допомагають обходитися без допомоги інших. Виравнюється нова крива рівності можливостей.

Однак та сама монета може показувати й зворотний бік: елітарність технологічного розвитку, що концентрується в руках обраних корпорацій та особистостей, призводить до посилення розриву між "цифровими аристократами" та рештою світу. У питанні вертикальної рівності ми спостерігаємо певні успіхи. Однак, коли йдеться про горизонтальну рівність, ми стиснуті потужностями наших цифрових компаньйонів.

У кого залізо продуктивніше і хмарні сервери потерабайтніше, тим завжди будуть відкриті широкі простори передових технологій. Водночас, капіталізм адаптується й до цих викликів, намагаючись вирівняти акселераторну рівність через підвищення якості техніки, як приклад, NVIDIA збільшує випуск своїх відеокарт утричі.

Іронія долі, що Жан-Жак Руссо, названий батьком протосоціалізму, був би вражений тим, що саме ринкові механізми економіки, реагуючи на подібний попит, можуть стати золотим рішенням у боротьбі за технологічну рівність. Важливо розуміти, що цифрова рівність і доступ до технологій нерозривно пов'язані: доступ без рівності призводить до деспотизму плутократів, а рівність без доступу - до гноблення авторитарієми.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Рєпін Ілля
Рєпін Ілля@na_manjetax

Про політичну філософію та ШІ

384Прочитань
17Автори
8Читачі
На Друкарні з 10 січня

Більше від автора

  • Про «Centaur» та людське пізнання.

    Щоб створити єдину теорію пізнання, потрібно розробити модель, яка передбачає та імітує людську поведінку у різних ситуаціях. «Centaur» — перша базова модель людського пізнання, яка вирішує це завдання.

    Теми цього довгочиту:

    Ші
  • State of AI 2024: Які є політичні ризики? Огляд звіту.

    Вчора традиційно вийшов State of AI report - щорічний звіт про головні ризики сфери ШІ від АІ-інвестора Натана Бенаїча та Air Street Capital.

    Теми цього довгочиту:

    Ai
  • Machines of Loving Grace / Як ШІ може змінити світ на краще

    CEO Anthropic випустив особистий блог із своїми передабченнями майбутнього розвитку AI. Ось коротка вижимка, яка стосується його політико-культурних пердбачень:

    Теми цього довгочиту:

    Ші

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається