Філософ Руссо стверджував, що в природному стані всі люди є рівними. Так як, вони є незалежними один від одного і здатні задовольняти власні потреби без допомоги інших. У той час поняття нерівності виникало не із самої природи людини, а із соціальних установок, які призводять до залежності та конкуренції.
У цьому контексті ШІ може сприяти усуненню нерівності за визначенням Руссо. Системи можуть надати широкий доступ до інформації. Уже зараз багатьом доступні послуги , за які раніше доводилося б платити (від складання раціону та покращення інтер’єру до визначення породи собак) - у цьому сенсі генеративні ШІ підвищують рівність знань і загальний рівень кваліфікації.
Фрілансова біржа Upwork засвідчує значне падіння оплати серед копирайтерів та перекладачів. Як би не було сумно від цього, але це свідчить про головне - ШІ допомагають обходитися без допомоги інших. Виравнюється нова крива рівності можливостей.
Однак та сама монета може показувати й зворотний бік: елітарність технологічного розвитку, що концентрується в руках обраних корпорацій та особистостей, призводить до посилення розриву між "цифровими аристократами" та рештою світу. У питанні вертикальної рівності ми спостерігаємо певні успіхи. Однак, коли йдеться про горизонтальну рівність, ми стиснуті потужностями наших цифрових компаньйонів.
У кого залізо продуктивніше і хмарні сервери потерабайтніше, тим завжди будуть відкриті широкі простори передових технологій. Водночас, капіталізм адаптується й до цих викликів, намагаючись вирівняти акселераторну рівність через підвищення якості техніки, як приклад, NVIDIA збільшує випуск своїх відеокарт утричі.
Іронія долі, що Жан-Жак Руссо, названий батьком протосоціалізму, був би вражений тим, що саме ринкові механізми економіки, реагуючи на подібний попит, можуть стати золотим рішенням у боротьбі за технологічну рівність. Важливо розуміти, що цифрова рівність і доступ до технологій нерозривно пов'язані: доступ без рівності призводить до деспотизму плутократів, а рівність без доступу - до гноблення авторитарієми.