Будь-який сайт потребує графіки! Особливо коли йдеться про створення графічного дизайну для вебресурсу. Не менш важливі графічні елементи при веденні соцмереж. Наприклад, при публікації відео на YouTube обов’язково потрібно завантажувати обкладинку для кожного ролика. І дуже важливо, щоб ця картинка була якісною та добре продуманою.
Але зараз я говоритиму не про обкладинки або прев’ю для відео на YouTube. Їх створення потребує окремого розгляду. Я хочу розповісти вам, чим відрізняється векторна графіка від растрової.
Растрова графіка
Це тільки звучить страшно, але насправді все дуже просто. Як бачить комп’ютер фотографії та зображення? Якщо ви хоч раз відкривали Adobe Photoshop або стандартну малювалку від Windows, то при збільшенні фотографії могли бачити, що вона розбита на мільйони маленьких квадратиків.
Так ось, растрове зображення нагадує мозаїку, що складається з багатьох маленьких осередків. Ці осередки мають назву – пікселі. І кожен піксель відповідає за свій колір. Так, саме так і обробляє комп’ютерне зображення. Він не бачить його загалом, а бачить квадратики, у кожного з яких своє кольорове завдання.
Як я вже говорила, якщо ви відкрили зображення та при сильному збільшенні побачили квадратики, то перед вами растрове зображення. Такі зображення найчастіше бувають двох форматів:
JPEG;
PNG.
Растрову графіку дизайнери активно використовують, коли потрібно створити якісне та фотореалістичне зображення, цифрові фотографії та малюнки. І, звичайно, найпопулярніший графічний редактор для роботи з такими зображеннями – це Adobe Photoshop.
Які переваги має растрова графіка? Усього їх кілька, але головні у тому, що:
По-перше, вона дозволяє створювати зображення будь-якої складності. І це ще одна причина, чому саме растрові зображення найпоширеніші.
По-друге, з такою графікою набагато простіше працювати. Адже механізми її редагування та створення більш поширені та звичні більшості користувачів.
Є у растрової графіки та недоліки. І найголовніший – це великий розмір. Якісне растрове зображення важить дуже багато! І це серйозний мінус для сайтобудівників, тому що хостинги не є гумовими і місце на них потрібно економити. Але при цьому і красиву картинку хочеться отримати.
І ви зараз скажіть, що картинку завжди можна масштабувати, тобто зменшити. Так, дійсно можна, але якщо ви сподіваєтеся на виході отримати потрібний результат без втрати якості, то поспішаю вас засмутити. Якість стане гіршою!
І саме з цієї причини майстри комп’ютерної графіки та розробники графічних програм вигадали ще один вид графіки – векторний.
Що таке векторна графіка
Перше, ніж вектори відрізняються від растрових – відсутність пікселів. Векторні зображення складаються з безлічі опорних точок та кривих, які ці точки з’єднують між собою. Щоб описати структуру векторного зображення, необхідно вдатися до математичних формул. Але зараз я цього робити не буду, тому що ми таки зібралися не про математику говорити.
Однак, математичний підхід до створення векторної графіки дозволяє зображенню не зберігати інформацію про кожен окремий піксель. Іншими словами, як би ви не збільшували масштаб векторного зображення – ви ніколи не побачите в його структурі пікселів!
Векторна графіка найчастіше представлена у двох форматах:
SVG;
AI.
А використовують зображення такого типу для створення ілюстрацій, ікон, логотипів, креслень. Однак неправильно буде думати, що векторна графіка може застосовуватись лише у таких випадках. Її застосовують і для того, щоб відтворити фотореалістичні зображення. А працювати з графікою такого типу найпростіше у програмі Adobe Illustrator. Вона призначена лише для векторних зображень!
Які ж переваги має векторна графіка? Насамперед вона дуже «легка». Векторна графіка має меншу вагу, а значить і пам’яті займатиме менше. Все завдяки тому, що в них міститься менше інформації. Але найголовніший плюс векторів у легкості масштабування. Скільки б ви їх не зменшували або не збільшували, якість малюнка залишиться незмінною.
Чи має недоліки векторна графіка? Звісно, має! І перше, що багатьох відлякує – працювати з нею складно, якщо не знати бодай базових принципів створення таких зображень. Але якщо ви навчитеся з ними працювати, то повірте мені – зупинитись вам буде складно!
Ще один мінус – для відтворення векторних зображень не підійдуть малопотужні комп’ютери. Як би це банально не звучало. І додайте до цього той факт, що далеко не всі малюнки можна створити у форматі вектора.
Який можна зробити висновок?
Немає ідеального варіанта! Вибір типу графічного елемента залежить від того, яке завдання ви ставите перед собою. Як правило, під час роботи з сайтами на WordPress найчастіше використовують растрові зображення у форматі PNG. Якщо є можливість, застосовують і векторну графіку у форматі SVG.
І зверну вашу увагу, що професійні фотографи ніколи не роблять векторні знімки. Жодна фотокамера цього не вміє. Поки що не вміє.
Обов’язково підпишіться на мій блог в Instagram та на канал в YouTube, щоб не пропустити цікаві оновлення зі сфери ІТ та завжди першими отримувати нові ідеї для ефективного розвитку онлайн!
А щоб отримати консультацію із WordPress - пишіть сюди.