Історія Binance: як криптовалютна компанія без штаб-квартири підкорила світ

Зміст
Засновник, який працював у McDonald's, можливо, багатший за Цукерберг, а біржа — найшвидше зростаюча фінансова мекка у світі з гіпотетичною оцінкою $300 млрд. Як він прийшов до ідеї, що вийшло за перші 45 днів роботи і чому його відносини з регуляторами такі суперечливі.
Криптовалютна компанія Binance
Криптовалютна компанія Binance
Слухати аудіоверсію статті ви можете у моєму подкасті Шалені голови - Apple Podcast, Spotify або Google Podcast.

Binance — найшвидша фінансова біржа серед лідерів світового ринку, яка щодня обробляє по $76 млрд у криптозділках, пише WSJ. Її користувачі можуть купити, продати та обміняти цифрові активи та заробити на них, а також торгувати ф'ючерсами та деривативами. ЗМІ вважають її криптоеквівалентом лондонської, гонконгської та нью-йоркської бірж разом узятих і кажуть, що її оцінка могла б досягти $300 млрд. А статки засновника сервісу Чанпен Чжао можуть перевищувати суми накопичень Марка Цукерберга, Сергія Бріна, Муршеша Айна, Ларрі Пейджа. Але епоха нестримного зростання Binance, можливо, добігає кінця. Компанія не має ні штаб-квартири, ні найчастіше ліцензій на криптооперації в країнах, де живуть її користувачі. Тому вона все частіше привертає увагу регуляторів.

Чанпен Чжао
Чанпен Чжао

Хто заснував Binance

Заснував Бінанс - Чанпен Чжао. Він народився у Китаї 1977 року. Його батько — університетський професор та за сумісництвом геофізик-програміст, а мати — шкільна вчителька. Наприкінці 80-х разом із батьками Чжао переїхав до Канади.

Років у 13 батько купив йому комп'ютер за $5,5 тисяч, витративши більшу частину сімейних заощаджень. Спершу Чжао тільки грав, але пізніше захопився кодом і в 16-17 років пройшов кілька курсів програмування. А щоб допомагати батькам фінансово, влаштувався працювати: вдень працював у McDonald's, а ночами на заправці. Після школи юнак вступив до макгілського університету Монреаля на бакалавра інформатики. Там він подав заявку на стажування в канадській компанії, де працював з мовою розмітки HTML, а пізніше поїхав на практику до Японії — фірми, яка розробляла системи для трейдингу і співпрацювала з токійською фондовою біржею.

У 2001 році майбутній підприємець переїхав до Нью-Йорка і влаштувався до брокерського підрозділу фінансового сервісу Bloomberg, де займався питаннями ф'ючерсної торгівлі. А в 2005 році захотів будувати своє власне програмне забезпечення для трейдингу і, поїхавши в Шанхай, заснував компанію Fusion Systems.

Про криптовалюту Чжао дізнався за вісім років — у 2013 році під час товариської гри в покер із засновником криптобіржі BTC China Боббі Лі та Роном Цао, партнером інвестиційної фірми Lightspeed Ventures. Приятелі тоді все твердили про якусь "биту монету" (Чжао подумав, що біткоїн пишеться в два слова - bit coin) і радили йому конвертувати в неї 10% заощаджень. Заінтригований Чжао скачав «білу книгу» біткоїну, в якій його творець Сатоші Накомото розповів про основні принципи проекту, почитав обговорення на форумі bitcointalk.org і вирішив, що валюта має потенціал.

«Я часто переїжджав і постійно втрачав гроші, конвертуючи свої заощадження у місцеві валюти. Завдяки блокчейну кошти можна переводити між будь-якими країнами, не залежно при цьому від посередників», — думав він. Спочатку Чжао купив трохи біткоїна на ті гроші, що вже були, а пізніше, щоб по-справжньому розжитися криптовалютою, продав свою шанхайську квартиру приблизно за $1 млн. Одна монета тоді коштувала приблизно $600.

У тому ж 2013 році інформатик влаштувався головою відділу розвитку в сервіс Blockchain.info, який допомагав користувачам знаходити транзакції в блокчейні та створювати гаманці-гаманці, а також попрацював технічним директором у криптобіржі OKCoin. Згодом він зрозумів, що, як і раніше, добре розуміється на трейдингу та обмінних угодах, і в 2015 році пішов, щоб знову відкрити свою справу — цього разу стартап Bijie Tech з розробки хмарного програмного забезпечення для обмінників.

Як Чжао створив Binance

На піку свого розвитку Bijie Tech постачала послуги одразу 30 платформ. Однак Чжао все одно хотілося більшого — наприклад, відкрити власну біржу, для чого він має своє ПЗ. У 2017 році, щоб залучити інвестиції, він вирішив провести популярне тоді первинне розміщення криптомонет, або ICO, та підготував «білу книгу» англійською та китайською мовами, в якій виклав ідею майбутнього проекту. Назвав він його Binance, поєднавши слова «бінарний» та «фінанси», щоб наголосити, що у світі існує два види грошей — традиційні та криптовалюти.

У ході ICO та продажу 200 млн монет Binance Coin (BNB) Чжао залучив $15 млн і 24 червня офіційно запустився, зареєструвавши материнську компанію на Кайманових островах. Штат із 30 осіб продовжував працювати з офісу Bijie Tech і радіти не поспішав, оскільки вартість нативної валюти сервісу, у десятикратне зростання якої вірили інвестори, швидко впала. Щоб привернути увагу до біржі, засновник додавав більше активів на платформу, сам скуповував BNB і проводив прямі ефіри в соцмережах, але безуспішно.

Тоді в серпні він запросив у проект колишню колегу з OKCoin Йі Хе як співзасновницю і директора з маркетингу. До цього вона також працювала віце-президентом платформи відеообміну Yixia Technology з оцінкою майже $3 млрд. і створила сервіс для прямих трансляцій Yi Zhi Bo - його пізніше викупила компанія Weibo. У перший же день після приходу Йі Хе у Binance вартість BNB злетіла на 1800%, піднявшись із $0,13 до $2,45, пише видання Decrypt.

Йі Хе
Йі Хе

Щоб виділятися на ринку, компанія перевела сайт біржі відразу дев'ятьма мовами і підтримувала простий у використанні інтерфейс. Більшість її конкурентів тим часом працювали тільки англійською, а дизайн у них був «вкрай корявий», згадує сам Чжао.

За його словами, у 2017 році ринок у принципі «жив» по-іншому. Криптосервіси працювали повільно, щоразу виходили з ладу, якщо ціна на біткоїн піднімалася, і не пропонували техпідтримку. «Кількість обмінників зростала як на дріжджах, але всі вони копіювали один одного. Binance хотіла переламати звичні підходи. Ми зрозуміли, що потрібно ставити на швидкість транзакцій, простоту інтерфейсу, хороше обслуговування клієнтів і низькі комісії. А ще запустити мобільну програму», — розповідає засновник.

За пілотні 45 днів роботи Чжао разом із командою Bijie Tech та новими фахівцями вдалося:

  1. Залучити понад 122 тисячі користувачів, понад 60 тисяч з яких щодня здійснювали на сайті якісь дії: заходили в аккаунт, вносили депозити, проводили угоди, купували BNB. Клієнти приходили з усього світу — у тому числі з країн і регіонів із менш розвиненими фінансовими системами на кшталт Південної Африки, Індії та Росії, як зазначає WSJ.

  2. Увійти до списку 20 найбільших сервісів обсягу торгів за добу.

  3. Підняти нативну валюту на 15 місце серед монет-лідерів за ринковою вартістю. 27 серпня 2017 року вона майже сягнула $190 млн.

За три місяці прибуток з комісій за операції склав близько $7,5 млн. Стандартна ставка дорівнювала 0,1%, але скорочувалася до 0,005%, якщо користувач платив за транзакцію до BNB. А за півроку криптобіржа стала найбільшою у світі: зареєструвала 4,3 млн. клієнтів, отримала близько $208 млн. прибутку, щодня обробляла по $10 млрд. до початку січня 2018 року.

Заборони від китайської влади та втеча до Японії

Наприкінці серпня 2017 року уряд КНР зацікавився криптовалютними біржами. Іноді чиновники звуть керівників неугодних їм сервісів до себе "на чай", щоб донести свою позицію. До нас ніхто не звертався, але чутки були — і, на жаль, їх усе більше», — каже фундатор.

Замість того, щоб чекати нововведень від влади, підприємець перестрахувався. До 29 серпня команда Binance з 70 людей перенесла всі хмарні операції з китайських серверів Alibaba на хостинги Amazon Web Services в США, а потім поїхала до Японії. Країна тоді визнала биткоін «різновидом грошей».

«Ситуація стала для нас випробуванням. Частині співробітників довелося терміново робити візи, а деякі з них жодного разу в житті не виїжджали з країни», — згадує Чжао. Але все, мабуть, було недаремно: за тиждень, у вересні, КНР заборонила ICO і наказала закрити місцеві криптообмінники, вважаючи, що через них мешканці виводитимуть гроші з країни.

Несподіваний приплив клієнтів та нестача ресурсів

Спочатку біржа просила у клієнтів створювати облікові записи за допомогою електронної пошти, а наприкінці липня 2017 року запровадила процедуру KYC, щоб верифікувати особу та обмежити виведення засобу тим, хто її не пройде.

Сама практика — звична справа для фінансових інститутів, які хочуть захищати сумлінних клієнтів та боротися з відмиванням грошей. Ось тільки Binance не вистачало ресурсів для швидкого розгляду заявок. Якось їх кількість досягла 45 тисяч — у період з вересня по грудень 2017-го, коли ціна на біткоїн злетіла з $4000 до $20 тисяч і інтерес до торгівлі зріс. "Доводилося навіть на дзвінки клієнтів відповідати самостійно", - каже голова відділу зростання Binance Тед Лін. — «А якщо працівникам, які не володіли англійською, траплялися англомовні запити, до процесу терміново підключався той, хто має вільні руки».

Невдоволення японських регуляторів та поїздка на Мальту

7 березня 2018 року користувачі Binance стали публікувати у своїх соцмережах скріншоти транзакцій, яких не робили. Зловмисники отримували доступ до рахунків, міняли дрібні криптовалюти на біткоїни, а останні потім продавали за монету Viacoin, роздмухуючи її вартість у сто разів. Біржа повідомила, що заблокувала підозрілі угоди та обіцяла нагородити $250 тисячами того, хто допоможе заарештувати хакерів. Проте злому системи не виявила. За її словами, трейдери, швидше за все, самі передали дані від облікових записів шахраям, випадково ввівши їх на підробленому сайті Binance. «Користувачі приписували задум розробникам Viacoin — мовляв, ми хотіли набити активу ціну, але це неправда. Сподіваємось, тепер люди зрозуміють, що зберігати гроші на криптобіржі без потреби не варто. Так, можна згаяти вигідну угоду, але краще перестрахуватися, ніж шкодувати», — сказав один із співробітників Viacoin.

Кошти, пише Decrypt, зберегти біржі вдалося, але репутація її постраждала. Через два тижні після інциденту японський регулятор вимагає, щоб Binance отримала ліцензію на криптобіржову діяльність. За словами Reuters, справа була не лише у зломах. У березні 2018 року сервісом користувалося вже 8 млн клієнтів, а сам він став найбільшим у світі за обсягами торгівлі і хотів пропонувати не тільки криптообміни, а й покупку «цифри» за фіатні валюти — наприклад, долар, щоб залучити користувачів, які не мають біткоїнів. ще не було.

Робота з фіатом і регуляторами змусила б біржу ретельніше перевіряти користувачів і дотримуватись обмежень щодо кількості криптовалют на сайті. Але Чжао того не хотів, тож задумав переїхати на Мальту. Тодішній прем'єр-міністр Мальти Джозеф Мускат хотів побудувати «блокчейн-королівство» і назвав біржу «новатором галузі», а його радник Сільвіо Шембрі передбачив, що величезний прибуток сервісу струсить місцеву економіку. Вражений їхніми поглядами Чжао зареєстрував компанію на Мальті, але перевозити співробітників знову не став. Вони й самі хотіли працювати дистанційно як справжній децентралізований бізнесу в епоху Web 3.0, так що Binance поступово переклала всі процеси в онлайн. А Чжао став колесити світом, щоб мати потрібні зв'язки. До липня 2019 року компанія мала підрозділи на островах Джерсі і Мальта, а також у Сінгапурі та Уганді. Але офіційно ніде не базувалася, як казав сам фундатор.

Боротьба з відмиванням грошей та своєю ж політикою

У вересні 2018 року хакери вкрали у японського криптообмінника Zaif $63 млн у «цифрі» та вирішили відмити $10 млн через Binance — за допомогою тисячі дрібних транзакцій, для яких не потрібно проходити жорстку перевірку KYC. Потерпілий звинуватив біржу у бездіяльності, а вона сказала, що той сам не відстежив атаки.

За даними Reuters, Binance насправді знала, що базова KYC-процедура недостатньо сувора. Але в «злитих» листуваннях співробітники взагалі думали ще більше спростити, щоб трейдери могли здійснювати угоди відразу ж після реєстрації. Через «слабкі перевірки» вона пропускала введення підозрілих коштів і заплющувала очі на активність трейдерів з тих країн і регіонів, яких сама визначила до групи підвищеного ризику. Серед 33 таких вважалися Пакистан, Уганда, Монголія, Росія та Україна. При цьому публічно компанія неодноразово заявляла, що підтримує найсуворішу політику проти відмивання та дотримується всіх вимог регуляторів.

Яким буде майбутнє проєкту?

У 2021 році в Binance працювало близько 3000 співробітників, але штаб-квартири у неї, як і раніше, немає. За словами WSJ, можливо, саме відсутність єдиної для підрозділів «бази» спантеличує регуляторів: вони просто не знають, хто і за що відповідає. ЗМІ вважають, що Binance захоче «осісти» у Франції, оскільки тепер спонсорує місцевий фінтех. Чжао прогнозів не дає. «Штаб-квартира – це умовність. Натомість ми відкриваємо регульовані фірми в різних юрисдикціях. Поки що вони будуть нашими офісами», — міркує він.

І незважаючи на проблеми з регуляторами біржа продовжує зростати.
У квітні 2021 року Чжао сказав, що на біржу виходити платформа не планує, оскільки має в своєму розпорядженні достатні ресурси для зростання. Наприкінці року припустив, що американський підрозділ таки випустить акції, щоправда, до 2024 року. Так що поки що засновник хоче зосередитися на іншому. Додати нові канали для купівлі «крипти» за фіат, викупити близько 30 сервісів та розвинути платіжні інструменти: доопрацювати Binance Pay для продавців та удосконалити Binance Card — карти з кешбеком, які поки що не приносять сервісу прибутку.

У 2022 році аналітики Bloomberg вперше підрахували статки Чжао і оцінили його в $96 млрд. У нечисленних інтерв'ю неординарний мільярдер зізнається, що у величезному стані не так багато плюсів, як це уявляють ті, хто не має великих грошей. "Так, я тепер можу літати бізнес-класом і зупинятися в дорогих готелях - на цьому і все". З маленьких слабкостей у Чанпена лише гаджети. Відомо, що Чжао має кілька смартфонів і ноутбуків — і те, він їх використовує, в основному, по роботі.

"У мене немає машини. Я не маю домівки. Проблема з автомобілями та будинками у тому, що вони неліквідні. Як тільки ви їх купите, ви не зможете легко їх позбутися. Я один із тих хлопців, які цінують ліквідність набагато більше, ніж володіння чимось. І я волію нічим не володіти» (з інтерв'ю Чанпена Чжао)

Навіть маючи виграшне становище на старті, Чанпен Чжао розглядав біржу Binance лише як перший крок на шляху до створення більшої криптоекосистеми, чиї послуги та рішення будуть орієнтовані на найрізноманітніші потреби, пов'язані з криптовалютами. Незабаром у цьому напрямі було здійснено найважливіші кроки, такі як запуск децентралізованої біржі Binance DEX та розробка блокчейну Binance Chain, а також запуск ф'ючерсної та маржинальної торгівлі на платформі. Все це дозволило Binance успішно конкурувати з великою кількістю платформ.

На думку оглядачів, запуск Binance DEX міг негативно позначитися на роботі централізованого майданчика Binance, але Чанпен Чжао та його команда знайшли можливість проявити гнучкість та еволюціонувати у відповідь на ситуацію, що швидко змінюється у світі криптовалют. Дух інновацій притаманний і нещодавно запущеному блокчейну Binance Smart Chain, і провідній платформі для торгівлі деривативами Binance Futures та іншим проектам компанії.

Сьогодні, незважаючи на свій порівняно молодий вік, Binance є світовим лідером у криптовалютній торгівлі — не лише як біржа для спотової торгівлі, яка вже встигла вийти на перше місце, а й як майданчик для торгівлі криптодеривативами. Це стало можливим завдяки завзятості, наполегливості та ініціативності Чанпена Чжао та його команди, яка працює у більш ніж 40 країнах світу та обслуговують користувачів у більш ніж 180 країнах.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Гліб
Гліб@hlibsavinov

Подкастер в ЗСУ

5.6KПрочитань
33Автори
21Читачі
На Друкарні з 21 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається