Історія, яка налякає Ігоря Коломойського: як можна виплатити борги та повернути клуб нагору

Hejka, hejka - вас вітає "Truskawkowa piłka"! Тут ми говоримо про польський футбол з українським акцентом: все про виступи українців у Польщі, огляди матчів та новини польської piłki! Підписуйтесь на наш Telegram, тут ми пишемо оперативніше: https://t.me/truskawkowapilka.

28 серпня 2014 року. Раунд плей-офф кваліфікації Ліги Європи УЄФА. "Металіст" в Києві приймає "Рух" з Хожува. Після нулів у Глівіце харків'яни в додатковий час та, перебуваючи у більшості, дотисли гостей та пройшли до групи Ліги Європи. А для "Руху", як виявилося, цей матч на довгий час став останнім на євроарені.

Трьома роками пізніше клуб спіткали фінансові проблеми, спричинені бездіяльністю керівництва, борг "Руху" станом на 2017 рік складав 44 мільйони злотих (майже 10 мільйонів доларів, 308 мільйонів гривень за тодішнім курсом). Спочатку з команди зняли чотири очки, а потім вона вилетіла з Екстракляси. А потім з Першої ліги. А потім і з Другої.

Ювілейний, сотий сезон "Руху" в Третій лізі

Так століття, на секунду, чотирнадцятикратний чемпіон Польщі (за цим показником "Рух" поступається лише варшавській "Легії") зустрів у четвертому за силою дивізіоні - Третій лізі. Втім, сезон 2018/2019 став останнім, в якому "Рух" кудись вилітав. Далі були лише підйоми. Звісно, це не впало команді з Хожува з неба, це стало результатом тяжкої праці.

По-перше, клубу вдалося реструктуризувати власні борги. Відповідно до прийнятої домовленості між "Рухом" та тими, кому він заборгував, частину цих боргів було конвертовано в акції клубу, погашення 12 мільйонів злотих було відкладено на 10 років, а приблизно 8 мільйонів злотих клуб почав погашати борги щоквартальними платежами по 400 000 злотих. Попри те, що часткову виплату було призупинено, борг клубу станом на лютий 2022 року складав вже 26 мільйонів злотих. Тобто, поступово, але клуб всі фінансові негаразди вирішує.

По-друге, клуб змінив керівництво. Влітку 2019 року президентом клубу став екс-гравець "Руху" Северин Семановський, а посаду віце-президента від вболівальників зайняв Марчін Стоклоса. З цього моменту клуб взяв курс на тотальну економію коштів, що навіть відгукнулося на тренерській лавці.

Влітку 2021 року "Рух" підвищився з Третьої ліги до Другої, завершивши сезон з відривом від другого місця на 11 очок (могли і раніше, сезон 2019/2020 було достроково завершено через COVID-19), але клуб не зумів владнати фінансові нюанси з головним тренером Лукашем Беретою. Його змінив Ярослав Скробач.

Северин Семановський (зліва) та Ярослав Скробач (справа) - архітектори сучасних успіхів "Руху"

Скробач, гарно підсилившись, зайняв лише третє місце в Другій лізі сезону 2021/2022. Регламент змагань напряму підіймає лише дві команди, тому "Руху" довелося боротися за третю путівку до Першої ліги в перехідних матчах. У, так скажімо, 1/2 фіналу плей-офф "біло-сині" вдома мінімально (1:0) переграли "Радуню" зі Стенжиці (так-так, ту саму "Радуню", з якої нещодавно звільнили Oстапа Маркевича, а в фінальному матчі прибили "Мотор" з Любліна з рахунком 4:0.

Напередодні початку сезону в Першій лізі "Рух" підсилився гравцями з досвідом виступів у Екстракляси, що свідчить про декларування досить серйозних задач - повернення до вищого дивізіону. На практиці ж все виявилося не так просто, як хотілося б. "Рух" з перших турів закріпився в зоні лідерів, але спочатку видає чотирнацдятиматчеву серію без поразок, потім чотири матчі не може перемогти, а після цього в лобовому матчі "вдома" (чому вдома в лапках - трохи згодом) насухо долає краківську "Віслу". Далі був період, коли "легенда без кінця" перемагала, коли програвав найближчий конкурент - ЛКС, а команда з Лодзі користувалася осічками "Руху".

Найбільш інтригуючий момент стався у передостанньому турі. Щоб вийти до Екстракляси, в дербі треба було перемагати ГКС Катовіце. Якщо "Рух" програє, а "Вісла" перемагає "Заглембє" з Сосновця - то команда з Кракова посуває хожув'ян в зону стикових матчів.

"Рух" програв, але разом з ним програла і "Вісла", тому доля подарувала "біло-синім" ще один шанс на пряму путівку до Екстракляси в матчі з ГКС Тихи. Тут вже свою можливість "Рух" не відпустив, переміг своїх сусідів та зайняв друге місце Першої ліги, що дає пряме підвищення до еліти польського футболу.

"Рух" у Глівіце святкує вихід до Екстракляси

Цікаво те, що весняні, та, скоріш за все, усі осінні матчі 2023 року "Рух" проводить на стадіоні своїх сусідів - "П'яста" з Глівіце. Взимку стадіон "Руху" був визнаний аварійним і через це клуб активно шукає кошти на будівництво нової домшаньої арени, хоч тема нового стадіону серед вболівальників "Руху" педалювалася давно. Допомогти готова і держава.

Нещодавно прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив про виділення 100 мільйонів злотих, але решту коштів (ще приблизно стільки ж) клуб має шукати самотужки. Сподіваємося, що стадіон напередодні парламентських виборів у Польщі не стане предметом політичних ігрищ і "легенда без кінця" отримає новий, сучасний стадіон.

Стадіон "Руху" у Хожуві, який взимку було визнано аварійним

Таким чином, один із найтитулованіших клубів Польщі, який був на волоску від загибелі та після шести років забуття повертається до еліти польського футболу. Історія, яка заслуговує фільму від Netflix та яку не можна показувати Ігорю Коломойському.

Дякуємо, що дочитали до кінця, сподіваємося, вам сподобалося! Пишіть свої думки у коментарях та обов'язково підписуйтеся на наш Telegram!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Truskawkowa piłka
Truskawkowa piłka@truskawkowapilka

Все про польський футбол

125Прочитань
1Автори
4Читачі
Підтримати
На Друкарні з 19 червня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається