Від редакції: цей матеріал чекав свого часу ще з літа, і ми хотіли опублікувати його під річницю, але згодом змінили думку, адже таких подій у польському футболі було чимало. Приємного читання!
Футбол у Польщі на початку повноцінного переходу від соціалізму до капіталізму чимось був схожим на український. Судді – «корумповані до шнурків, до носків», клуби – теж далеко не багаті. І нагода підзаробити на здачі матчів викликала у футболістів ентузіазм.
Хоч вину сьогоднішніх героїв так і не було доведено, але те, що відбувалося на стадіонах у Кракові та Лодзі 20 червня 1993 року, навряд можна назвати чесною та спортивною боротьбою.
Мова саме про закінчення сезону в Першій лізі (нині – Екстраклясі) сезону 1992/1993. В останньому турі за чемпіонство боролися три команди: “Легія”, ЛКС та “Лех”. Саме так вони розташовувалися у турнірній таблиці.
Але є одне але: “Легія” та ЛКС мали по 47 балів, і якщо обидві команди перемагали, то чемпіон мав визначитися вже за різницею забитих та пропущених голів.
У заключному турі “Легія” у Кракові грала проти “Вісли”, а ЛКС вдома приймав познанську “Олімпію”, яка на той момент вже вилетіла до нижчого дивізіону. Обидва матчі відбувались паралельно.
На той момент звʼязок мобільними телефонами у країнах колишнього соцтабору не був дуже сильно розвинутий, але незважаючи на це, представники «Легії» та ЛКС були в курсі про те, що відбувається в матчах суперників.
У Кракові це відбувалося завдяки диктору по стадіону, який тримав у курсі щодо перебігу подій в Лодзі. Втім, ще до перерви він вирішив, що це лише стимулюватиме те, про що йтиметься далі й припинив це робити.
Також представники обох команд користувались… радіоприймачами, слухаючи радіотрансляції того, що відбувається на стадіоні опонентів. Першою рахунок відкрила «Легія» завдяки зусиллям Войцеха Ковальчика, і під рахунок у Кракові довелося підлаштовуватися вже ЛКС.
Фанати «білої зірки» зразу зрозуміли, до чого йде справа і вимагали від футболістів зійти з поля, поділившись грошима. Коментатор гри у Кракові Томаш Зімох також звинуватив «Легію» в корупції.
Такі «гойдалки» спричинили рахунки, дивлячись на які навіть дитина зрозуміє, що щось тут не так: «Легія» перемогла 6:0, а ЛКС також переміг з різницею у шість голів, але з рахунком 7:1 і чемпіоном стали «військові».
Справа отримала резонанс не тільки в Польщі. Вже на наступний день в УЄФА вимагали пояснень від PZPN. На наступний день, 21 червня 1993 року Союз покарав клуби, які брали участь у матчах штрафом у 500 мільйонів старих злотих і трансферним баном, але залишив результати матчів у силі.
Згодом «Легія» таки була покарана технічною поразкою в матчі з «Віслою», але не за договірний характер матчу, а за те, що в гравця команди Романа Зуба… була позитивна допінг-проба. За таких умов чемпіоном ставав ЛКС, хоч повторний тест наявність підвищеного рівня тестостерону не виявив.
10 липня 1993 року відбулося засідання PZPN, на якому віцепрезидент Союзу Ришард Кулеша сказав епохальні слова, що «ціла Польща бачила, що відбувалося у Кракові». Також Кулеша закинув представникам Союзу толерування корупції в польському футболі.
Зрештою, голосуванням результати матчів ЛКС – «Олімпія» та «Вісла» - «Легія» з формулюванням «відсутність спортивного духу змагань» було анульовано, а чемпіонський титул отримав «Лех», хоч явних доказів корупції наведено не було.
Останній факт навіть через 30 років викликає неабиякий батхьорт у фанатів «Легії», сам клуб двічі (у 2004 та 2007 році) намагався повернути собі титул 1993 року, але безуспішно.
Також «Легія», «Вісла» та ЛКС були покарані зняттям трьох балів у сезоні 1993/1994, а «Легія» та ЛКС, які зайняли друге-третє місця та мали представляти Польщу в Кубку УЄФА, були відсторонені від єврокубків.
У тому сезоні єврокубків польських клубів було лиш два: «Лех» у Лізі чемпіонів та ГКС «Катовіце» на правах володаря Кубка – у Кубку володарів кубків.
Своє розслідування вела і прокуратура у Кракові, але, на відміну від «афери Фриз’єра», активного руху воно не мало і згодом було закрите. Таким чином, залишається невідомим, хто ж купив матч, хоч у 2021 році колишній гравець «Вісли» Гжегош Шеліга зізнався, що вони продали гру «Легії».
Згодом польський футбол і надалі сколихуватимуть такі скандали. Їхній пік припаде на кінець 90-их – початок 00-их. «Неділя чудес» буде лиш передвісником кричущих випадків корупції, але на відміну від цього, там учасники отримали реальні строки. Але про це – іншого разу.
Дякуємо, що дочитали до кінця! Сподіваємося, вам сподобалося! Якщо вам є, що додати, або у вас є думки з приводу цього - запрошуємо вас до нашого Telegram: https://t.me/truskawkowapilka!