КОМПЕНСАЦІЯ ЗА ЖИТЛО, ВИНИЩЕНЕ ВІЙНОЮ. ВІД ПОДАННЯ ДОКУМЕНТІВ ДО ОТРИМАННЯ. ЧАСТИНА ТРЕТЯ

Зміст

Передмова

В перших двох статтях, присвяченій цій темі, я розписав про:

Різновиди житла, яке підлягає компенсації.

Кому надається відшкодування.

Який державний орган приймає рішення про виплату грошей на придбання нового будинку/квартири.

Які дії потрібно вчинити до подання заяви.

Порядок та строк розгляду заяви. Підстави відмови в наданні сертифіката на купівлю житла.

В поточній публікації я розповім про житловий сертифікат, можливості його використання, правила та обмеження при обранні майбутнього житла.

Як скористатись житловим сертифікатом

Спершу варто знати, що сертифікат — це не «живі» гроші у звичному розумінні. Це — спосіб доступу до грошей, які перераховані на спеціальний банківський рахунок, відкритий на ім'я отримувача компенсації.

Гроші зі спецрахунка не можна зняти готівкою або перевести до іншого банку. Вони якби «прив'язані» до рахунку, поки ви не витратите їх на купівлю квартири чи приватного будинку. Також за ці гроші можна придбати житло, яке тільки будується, або оплатити будівництво за індивідуальним замовленням.

Ви можете самостійно вибрати спосіб надання грошей з двох варіантів: 1. отримати переказ на рахунок у банку; 2. відразу перерахувати гроші продавцю, у якого купуєте готову квартиру, або вкласти їх в придбання житла у новобудові, будівництво якої вже розпочате, або ж розпочнеться невдовзі.

Перераховані на спецрахунок гроші не підлягають арешту та списанню за борги. Ви можете не хвилюватись, що втратите їх, якщо маєте заборгованість за комунальні послуги, або яку-небудь іншу.

Сертифікатом може скористатись тільки його власник: ви не зможете передати, подарувати або продати його іншій людині. Однак є і виняток: якщо особа, яка має право на компенсацію, померла — її право переходить до спадкоємців. Якщо на момент смерті ця людина отримала сертифікат — він також передається у спадщину близьким родичам покійного.

Особливості вирахування суми компенсації

Існує універсальна формула розрахунку грошового відшкодування за знищене (постраждале) житло: загальна площа квартири (будинку) помножується на вартість одного квадратного метра. Коли будинок належить двом (або трьом, чотирьом тощо) особам, спочатку підраховується вартість частки кожного співвласника, після чого ці суми складаються в одну.

Вартість 1 кв. м житла визначена урядом в окремому документі. Про це буде написана окрема стаття, присвячена виключно підрахунку сум компенсації за житло по регіонах України.

За зруйноване недобудоване житло відшкодування надається частково: скільки ви вклали в його будівництво — стільки й виплатять.

Обираємо та купуємо нове житло без помилок

Ви можете придбати приватний будинок (квартиру) у будь-якій області України, за винятком:

1. Окупованих територій.

2. Зон ведення бойових дій.

Придбати житло можна як на вторинному ринку нерухомості, так і первинне. При купівлі квартири у новобудові будьте уважні та ретельно перевіряйте компанію-забудовника, щоб не вкласти гроші в будівництво, яке ніколи не завершиться.

Звертайте особливу увагу на репутацію та поточний стан забудовника — його компанія не повинна перебувати в процедурі банкрутства або в стані ліквідації. Обов'язково перевірте наявність дозвільних документів та ліцензій на будівельну діяльність.

Якщо виникне хоча б найменший сумнів в надійності забудовника — краще не мати з ним справу.

Коли ви знайдете житло та вирішите укласти договір купівлі-продажу, майте на увазі ці особливості:

1. Якщо вартість приватного будинку (квартири) перевищуватиме суму компенсації — різницю ви доплачуватимете з власних коштів. Держава додаткові витрати не покриватиме.

2. Договір про придбання житла обов'язково посвідчується нотаріусом.

3. Куплений будинок (квартиру) не можна продати (подарувати, обміняти) протягом наступних п’яти років. При укладенні договору нотаріус встановить заборону на будь-які види відчуження майна. Через 5 років це обмеження скасовується, та ви зможете вільно розпоряджатись житлом.

4. Право власності на зруйноване житло припиняється (на підставі його знищення).

Відновлення пошкодженого будинку (квартири)

Якщо ваш приватний будинок (квартира) зазнав незначних пошкоджень та придатний до відновлення, вам надається негрошова компенсація у вигляді:

1. Виконання будівельних робіт.

2. Надання будматеріалів для проведення самостійного ремонту житла.

Звідки візьмуть гроші на виплату компенсацій

Війна охопила значну частину України. В багатьох містах та селах було зруйновано чимало домівок та будинків. Без власного житла залишились мільйони людей. Державі доведеться витратити мільярди гривень на забезпечення постраждалих громадян новим житлом.

Наразі Україна не має таких грошей, оскільки економіка країни послаблена наслідками війни. Щоб знайти кошти на виплати, уряд визначив п'ять джерел, з яких фінансуватиметься надання компенсацій:

1. Державні та місцеві бюджети (з залученням фондів відновлення майна та зруйнованої інфраструктури, та ліквідації наслідків збройної агресії).

2. Вклади міжнародних фінансових організації, кредити та інвестиції.

3. Грошова допомога від іноземних країн.

4. Репарації та інші стягнення з Росії.

5. Надходження з інших джерел, дозволених українськими законами.

Задля спрощення та пришвидшення надання відшкодування, місцеві органи влади отримали повноваження утворювати регіональні фонди та впроваджувати програми. За задумом уряду це допоможе залучати та спрямовувати кошти на забезпечення людей власним житлом.

Звернутись до мене з запитаннями або за персональною консультацією можна електронною поштою [email protected]. За бажанням підпишіться на мій Інстаграм (https://www.instagram.com/advokatatimoshenko/) та юридичний Телеграм-канал “Консультант та Закон” (@konsultantizakon).

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
ОТ
Олексій Тимошенко@aleksey_tim

Адвокат. Пишу юридичні статті.

88Прочитань
0Автори
0Читачі
На Друкарні з 9 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається