Експерт з міжнародного фінансового права Костянтин Кривопуст зазначає, що за п’ять днів до другого туру президентських виборів у Туреччині, що відбудеться 28 травня, турецька ліра знову оновила історичний мінімум, впавши до 20,32 ліри за долар. Те саме сталося і напередодні першого етапу виборів, 11 травня, коли курс ліри впав до 19,91 ліри за долар. Аналітики вважають, що на ліру чекають потрясіння за будь-яких результатів виборів.
З початку 2023 року турецька ліра подешевшала до долара приблизно на 6,2%, за останній рік впала на 24,5%. Валюта Туреччини втратила 44% у 2021 році та 30% у 2022 році, основна причина високої інфляції та обвалу місцевої валюти – прихильність президента Реджепа Тайіпа Ердогана до нетрадиційного економічного підходу, що заперечує необхідність підвищення ключової ставки при зростанні інфляції.
Reuters пише, що попит на валюту в Туреччині різко зріс напередодні виборів через побоювання компаній і громадян щодо ослаблення ліри після цієї події, пише Reuters. На думку портфельного менеджера Pioneer Investments Пареша Упадх’яя, за різким зростанням волатильності турецької валюти стояли побоювання з приводу невизначеності щодо результатів виборів президента, а також невизначеності щодо потенційної зміни уряду і того, як влада надалі керуватиме валютним курсом.
На президентських виборах головним суперником Ердогана є об’єднаний кандидат від опозиції Кемаль Киличдароглу, який пообіцяв відновити ортодоксальну економічну політику та знизити надмірно високий рівень інфляції в Туреччині. У разі перемоги Киличдароглу турецький ЦБ, ймовірно, повернеться до традиційної грошово-кредитної політики, яка передбачає підвищення ставки для боротьби з інфляцією. У JPMorgan Chase вважають, що у разі повернення до «традиційної» грошово-кредитної політики ЦБ Туреччини в третьому кварталі підвищить ставку до 30% з поточних 8,5% і жорсткіша політика може знизити інфляцію в Туреччині до 24% у 2024 році.
Аналітики зазначають, що якщо опозиція здобуде перемогу, ліра почне трохи зміцнюватися, оскільки прихід до влади опозиційних партій означатиме, що Центральний банк Туреччини відновлює свою незалежність і йому буде надано повний мандат на проведення традиційної економічної політики.
Але зростання буде короткочасним, про що йдеться у звіті Commerzbank від 9 травня. «Коаліція складається з дрібніших партій, які об’єдналися тільки для того, щоб повалити Ердогана», – написала старший економіст банку по ринках Татха Госе, що розвиваються. “Ентузіазм ринку може згаснути, якщо коаліція зіткнеться з труднощами у співпраці або реалізації політики, що нагадає ринкам про те, що Ердоган може повернутися до влади”, – уточнюється у звіті.
У JPMorgan Chase вважають, що навіть у разі повернення до «традиційної» грошово-кредитної політики долар на піку подорожчає до 24-25 лір на тлі зростання волатильності (з 19,57 ліри сьогодні). Проте у разі перемоги опозиції в довгостроковій перспективі аналітики очікують зростання ліри.