5 ПОРАД БІЗНЕСУ ВІД КОСТЯНТИНА КРИВОПУСТА

В даній статті я даю поради бізнесу, який працює у вигляді ФОП або ТОВ та який постраждав через бойові дії в Україні. За основу беремо малий та середній бізнес.

Порада перша – вирішити куди ви рухаєтесь

На моє переконання ви маєте прийняти концептуальне рішення, що робити вцілому з вашим бізнесом та обрати один з наступних варіантів: 

  • збереження бізнесу 

  • прийняти рішення про повну ліквідацію бізнесу

  • спробувати продати бізнес

Щодо збереження бізнесу

На жаль зараз і можливо ще тривалий час бізнес може не працювати повністю або частково, але це не означає, що його потрібно закривати. Якщо ви пройшли певний шлях, то сама по собі репутація, сформований бренд, лояльна клієнтська база, матеріально-технічна база, працівники, локація та ваш досвід мають велику цінність. Тому, в даному випадку я рекомендую не «рубати з плеча», а розглянути варіант «заморозки бізнесу» на певний час щоб за сприятливих умов ви могли швидко реанімувати свій бізнес і стартувати з новими силами. Про «заморозку бізнесу» та як це правильно зробити розповідаю нижче.

Щодо ліквідації бізнесу

Часто підприємці дивляться на процес ліквідації, як на формальний юридичний процес  припинення ФОП або ліквідації ТОВ із звільненням працівників. Якщо організаційна структура це все, що у вас є на даний момент, то процес ліквідації дійсно виглядатиме більш-менш просто і прогнозовано. Фактично у вас є 2 шляхи: законна ліквідація через закриття підприємницької діяльності у всіх реєстрах і держорганах або так звана «експрес-ліквідація» де ви просто продаєте корпоративні права, що правда це підходить лише для ТОВ. ФОПам все-таки доведеться закритись у всіх реєстрах і держорганах.

Якщо за час ведення підприємницької діяльності ви згенерували складний бізнес-організм де переплітається маса контрактів з партнерами, у вас є судові спори, дебіторська заборгованість, є не малий штат працівників, маєте майно і т.д., то тут рекомендую починати із залучення юристів та складати дорожню карту ліквідації. Тому що окрім процесуальних рішень про ліквідацію та визначення ліквідаційної комісії, проведення перевірок в податковій службі, повідомлення працівників і контрагентів про доленосне рішення закриватись вас ще чекає маса роботи, яка прямо залежить від того, як ви працювали і в яких масштабах.

Щодо продажу бізнесу

Вже за час війни у нас було декілька успішних кейсів з продажу бізнесу різних масштабів. Хтось продавав абсолютно готову компанію з інтелектуальною власністю, працівниками, базою клієнтів або постачальників, корпоративними правами. Були і такі, які примудрились за нашої підтримки продати лише частину бізнесу у вигляді бренду або бази клієнтів і вийняти свої інвестовані кошти. Тому, якщо ви вирішили закриватись, то чому б не подумати про продаж активів? Головне мати комерційні цінності і знати, кому це може бути цікаво, а далі заручившись юридичною підтримкою виходити на переговори. 

Порада друга – «заморозити бізнес»

На випадок, якщо підприємницьку діяльність наразі складно реанімувати, можна просто заморозити компанію на певний час. Після певного проміжку часу, коли зміниться політична і економічна ситуація ви для себе знову розглянули б варіант нового старту, ліквідації чи продажу. 

Як може виглядати «заморозка бізнесу»?

Тут все залежить від вашої специфіки, а тому максимально детальну пораду міг би дати знаючи вас і ваш поточний стан справ. Проте, при тимчасовому призупиненні бізнесу я рекомендую також дивитись на найцінніше, що у вас є. Логіка проста – зберігаєте усе найцінніше і позбавляєтесь того, чого на даному етапі можете позбавитись. 

Кроки для призупинення бізнесу:

  1. Зробити аудит затрат компанії на послуги або товари підрядників і викреслити ті, без яких наразі можна обійтись. 

  2. Оптимізація персоналу. На мою думку найкраще це робити через використання права на призупинення трудових договорів тим самим звільнитись від обовязку виплати зарплати, але водночас зберегти робоче місце працівнику (під час воєнного стану були поправки до трудового законодавства). Такий варіант дозволить утримати цінних працівників. Також, рішення проблеми може бути через вивільнення частини працівників, переведення деяких працівників на зменшену ставку, відправка у відпустки.

  3. Оптимізація заохочувальних витрат на персонал. В добрі часи багато компаній могли дозволити собі оплачувати працівникам обіди, платні підписки різних сервісів, проїзд, відпочинок, купівлю гаджетів. Зараз мабуть варто це все переглянути.

  4. Отримати відтермінування по оплаті у ваших партнерів, для цього обов’язково потрібно підписати додаткові угоди до договорів.

  5. На час зупинки роботи позбутись офісу і перевести бізнес на віртуальний офіс. В нинішніх умовах нічого страшного не станеться, якщо ви візьмете в оренду юридичну адресу, а за нагальної потреби в офісі скористаєтесь послугами коворкінгу. Так ви не обтяжуватимете себе регулярними орендними платежами.

  6. Мінімальна юридична та бухгалтерська підтримка. Тут мається на увазі, що бажано мати спеціалістів поза штатом до яких ви можете в будь-який момент зателефонувати та проконсультуватись або видати доручення щоб закрити ту чи іншу задачу. Даний підхід суттєво допоможе зберегти те, що залишилось від бізнесу і не нести суттєвих витрат на юридичне чи бухгалтерське обслуговування.

Порада третя – звести до мінімуму дебіторську заборгованість

Вище у цій статті я радив вам просити відтермінування по ваших платежах. Але, коли у вас просять відтермінування, то приймаючи подібні рішення вам варто виходити з міркувань надійності партнера. Практично у будь-якій компанії є боржники, які тягнули як до війни так і під час війни. Цих боржників потрібно дотискати і то негайно. Вцілому, відносно заборгованості вам як мінімум потрібно перевірити ваші договори по яких виникла заборгованість і обов’язково зробити 2 речі:

А) перевірити строки позовної давності

Б) перевірити наявність оригіналів усіх підтверджуючих документів по операціях із боржниками (у вас мають бути усі підписані акти, рахунки, накладні, договори).

Є така категорія партнерів, яка як не подавала зацікавленості у закритті боргів так і далі забуває за свої зобов’язання. Тут рекомендую починати судові процеси, оскільки альтернативи повернути ваші кошти немає.

Порада четверта – рука на пульсі

Не менш важливо у такий складний період для нашої країни тримати фокус уваги по 2-х наступних обставинах:

  • Положення ваших партнерів – ви маєте бути в курсі, як саме ці непрості часи переживають ваші партнери. Наприклад, хтось може вже почати процедуру ліквідації, проте у них перед вами є борги. Це означає, що вам потрібно не упустити момент і пред’явити у 2-місячний строк свої вимоги на повернення боргів. Можливо у когось почнуться обшуки правоохоронних органів чи перевірки податкової, в такому разі ви маєте бути готовими до того, що скоро прийдуть до вас (як контрагента), або знову ж таки, готові приймати заходи із стягнення дебіторської заборгованості. 

  • Безпека вашого бізнесу – де б ви не перебували зараз, вам потрібно слідкувати за вашими активами і робити все, щоб на них ніхто не посягнув. Пам’ятаєте, період з 2014 по 2015 рік, як при тодішніх соціальних потрясіннях загострились проблеми рейдерства, тиску правоохоронних органів, обману з боку партнерів? Сподіваюсь зараз багато хто засвоїв уроки минулого і знатиме, як захиститись.

Порада п’ята - нове дихання

Як я вже згадував вище, цінністю бізнесу є репутація, сформований бренд, лояльна клієнтська база, матеріально-технічна база, працівники та ваш досвід. За таких умов можливо варто подивитись на ситуацію під іншим кутом і спробувати зосередитись на одному напрямку діяльності, або взагалі відкрити для себе нові напрямки діяльності чи навіть ринки. 

Наприклад, деякі наші клієнти консультуються щодо початку бізнесу в Польщі або з питань оформлення онлайн- торгівлі. Вище у цій статті я пропонував розглянути варіант продажу бізнесу, але якщо у вас ситуація не патова, то можливо вам варто навіть подумати над купівлею активів тих бізнесів, які готові продаватись.

Рішення проблеми завжди є - головне його знайти.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
UA2DAY
UA2DAY@ua2day

916Прочитань
0Автори
3Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається