Повномасштабне вторгнення рф торкнулось усіх сфер життя та бізнесу. Зокрема, змінилась кон’юнктура ринку стягнення проблемної заборгованості й навіть ситуація зі стягненнями за виконавчими написами.
У період дії воєнного стану, змінами до Закону України «Про виконавче провадження», було введено мораторій на виконання виконавчих написів нотаріусів. (Закон № 2455-IX від 27.07.2022 року, який набрав чинності 25.08.2022р.)
Також вищенаведеним Законом у період дії воєнного стану припинено звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни російської федерації) та надано дозвіл на здійснення видаткових операцій із арештованих рахунків боржників, якщо сума стягнення за виконавчим документом не перевищує 100 тис. грн.
Згадані зміни до Закону дійсно припинили відкриття нових виконавчих проваджень, однак боржники по діючих виконавчих провадженнях залишились «заручниками» реєстру боржників, оскільки обов’язку для державних і приватних виконавців закінчувати такі провадження Закон не передбачає.
Отже, виконавчі провадження залишились відкриті, однак механізми для виконання цих проваджень у період воєнного стану зупинили свою дію.
Окрім дійсно соціально чутливої проблематики виконавчих написів на беззаставних кредитах фізичних осіб, згадані вище зміни до законодавства також повністю заблокували виконання написів вчинених на нотаріально посвідчених договорах застави транспортних засобів, сільськогосподарської техніки, виробничого обладнання та іншого рухомого майна.
Отже, кредитори втратили можливість швидкого та дієвого механізму захисту своїх прав у випадку виникнення боргу. Так, до введення мораторію, у випадку виникнення безспірної заборгованості кредитори мали право звернутись до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису на договорі застави та пред‘явити до виконання до органів ДВС або приватного виконавця. Після відкриття виконавчого провадження, виконавець мав повноваження щодо розшуку, арешту, реалізації майна.
Зараз кредитору потрібно звертатись до суду, що передбачає додаткові затрати ресурсів, а головне, часу, який недобросовісні боржники часто використовують для приховування, переобладнання, розукомплектування заставного майна та ухилення від сплати боргу. До того ж зараз на виконанні перебувають сотні тисяч виконавчих написів (за даними opendatabot.ua), які у випадку звернення до суду, можуть суттєво навантажити судову систему.
Альтернативою виконавчих написів могло б стати створення окремої судової інституції або судових палат, які б розглядали, зокрема, справи про стягнення заборгованості за кредитами, однак це складний і довгий процес, який зараз активно обговорюється професійною спільнотою.