Криптошахраєм Фузіямою, який вивів з України мільярд гривень, зацікавився Інтерпол: деталі

Від "гербалайфу", "магазинів на дивані" та МММ – до високотехнологічних фінансових пірамід із майнінгом криптовалют: з роками кількість людей, ошуканих шахраями, на жаль, не стає меншою, змінюються лише методи та інструменти наживи. Одну з таких "пірамід" глобального масштабу, загальною вартістю щонайменше в мільярд гривень, шість років тому організував бразилець Карлос Фузіяма, а базою для своєї сумнівної діяльності обрав... Кровпивницький в Україні.

Як Фузіямі та його спільниками вдалося вивести принаймні $35 млн через різноманітні фірми? Чому підприємливий бразилець став фактично персоною нон-грата в Україні? І що сталось із його активами в Кропивницькому? Деталі заплутаної криптоафери, від якої постраждали інвестори не лише з України, а й з Японії – в ексклюзивному розслідуванні Ігоря Хмурого для СтопКору.

Отже, бразилець Карлос Хосе Де Соуза Фузіяма (саме так звучить повністю ім'я цього персонажа) потрапив у поле зору журналістів-розслідувачів невипадково. В Україні він дотичний до резонансної кримінальної справи. Хоча починалось усе досить яскраво, з відкриття у нашій країні "найбільшої криптовалютної ферми" в Європі. А сам себе у соцмережах пан Карлос скромно називав "людиною, що створює мільйонерів".

Хоча ще до приїзду в Україну Фузіяма відмітився причетністю до щонайменше двох фінансових пірамід, які він спочатку активно "піарив", а потім так само старанно від них відхрещувався.

"Зовні вони були різними. Так, компанія "One Thor Brasil" фактично пропонувала класичну піраміду мережевого маркетингу, поширюючи світом той самий "магазин на дивані" – всілякі чарівні подушки, магнітізатори води, масажери для ніг та інший непотріб. Друга фірма – "Клуб Д 9" – пропонувала суперінвестиції. А фактично збирала з людей гроші, обіцяючи заробляти на них шалені прибутки через ставки на спорт", – коментує журналіст.

Обидві історії закінчились тисячами ошуканих клієнтів та проблемами із законом для власників схем. Але оскільки Фузіяма прямо ніде в документах не фігурував, то відбувся лише суто репутаційними втратами.

Однак у 2017 році бразилець всерйоз стикнувся з проблемами з законом в Україні.

У грудні 2017 року Фузіяма подорожував рейсом Гонконг-Стамбул-Бориспіль. І в київському аеропорту вирішив пройти так званим "зеленим коридором", який передбачає спрощене декларування та ліміт на ввезення готівки. Під час оформлення він запевнив, що має до 10 тисяч доларів. Та під час більш детальної перевірки в гаманці у бразильця нарахували майже вдвічі більше.

Спочатку наш герой визнав свою провину та заповнив самостійно документи. А потім намагався "відбілитись" у суді.

На засіданні бразилець заявив, що знайдені гроші були лише наполовину його. Мовляв, друга частина належала другу-попутнику, в якого, мабуть, не знайшлося свого гаманця.

"Ну а далі "людина, що створює мільйонерів" взагалі забула англійську мову, якою в аеропорту самостійно заповнювала документи. Буцімто, погані українські правоохоронці підсунули йому папірця, який він не розумів, але підписав. Проте суддя в цю байку не повірив", – розповідає Ігор Хмурий.

Цей епізод зрештою обійшовся Карлосу Фузіямі в 6,5 тисяч доларів надлишку, який правоохоронці конфіскували на користь держави.

А вже за три тижні Фузіяма зареєстрував у Києві компанію "Майнінг Експрес", яку обіцяв зробити ледь не найбільшою майнінговою фермою Європи.

Суми інвестицій у новий проєкт під час піар-кампанії називались різні, але космічні: від 100 до 500 мільйонів доларів. Однак під час оформлення ТОВ статутний капітал склав всього лише 100 тисяч гривень – тобто менше чотирьох тисяч доларів за курсом того часу.

Та навіть ці гроші Фузіяма завів не напряму. Для цього він використав гонконгську фірму з довгою солідною назвою – "Едельвейс Інвестмент Трейдінг Компані". А для самої, так би мовити, виробничої бази "Майнінг Експрес" обрали колишню їдальню заводу Друкованих машин у Кропивницькому. Все це супроводжувалось масштабним розголосом у медіа.

При цьому в мережі писали, що під час відкриття самої ферми у їдальні присутнім не провели екскурсію апаратною. Мовляв, це – технічна таємниця та питання стерильності.

Ще більше сумнівів професійного українського криптосередовища викликали й методи партнерства. Вони фактично були міксом різних відомих мережевих пірамід: розіграш дорогих авто, продаж пакетів на різні фіксовані суми замість акцій компанії, різноманітні "сапфірові", "діамантові" статуси тощо.

Минуло майже сім років і від "Майнінг Експрес" залишились лише примарні сліди.

"Якщо зараз погуглити Mining Express в українському сегменті відомих соцмереж – офіційні сторінки знайти важко. Проте є чимало локальних "філіалів", аналіз яких добре демонструє, кому саме Фузіяма довірив поширення свого криптодива", – зазначає розслідувач.

Зокрема, редакція СтопКору дослідила сторінку Mining Express у Харкові. Співпадає і назва, і брендовані світлини з самим Фузіямою, і навіть вказана адреса сайту, який вже не працює. Проте останні публікації місцевого амбасадору на тему криптовалюти датуються липнем 2019 року. А вже за місяць, навіть не змінивши назву сторінки, на ній почали просувати... клуб морських круїзів.

Імовірно, така зміна "профілю діяльності" послідовників Фузіями була спричинена увагою правоохоронців до діяльності криптоферми.

Так, у травні 2021 року пірамідою зайнялась Генеральна прокуратура, розпочавши кримінальне провадження за статтею шахрайство.

Як виявило слідство, сама схема за своєю суттю мало чим відрізнялась від МММ та кредитних спілок. Фузіяма продавав клієнтам доступ через інтернет до потужностей його ферми. Але – лише в теорії.

"Інвесторам пропонується придбати інвестиційні плани, так звані "Кар`єрні плани", вартість яких складає відповідно 100, 500, 1 200, 20 000, 35 000 доларів США, які в подальшому будуть приносити щоденний пасивний дохід у криптовалюті – так званий майнінг-бонус. Разом з тим, при спробі інвесторів отримати начебто отримані прибутки або повернути вкладені кошти, компанія під різними приводами блокує ці дії", – йдеться в матеріалах справи.

Далі відбулись обшуки у самій їдальні заводу в Кропивницькому.

Спочатку обладнання передали на відповідальне зберігання одному з керівників компанії, а наприкінці року заарештували. Адвокат "Майнінг Експресу" заявляв про тиск на інвесторів, паралельно у медіа були спроби ретранслювати хмарою новин цей меседж.

В процесі судів захист бразильця намагався зняти арешт з обладнання, яке деякі експерти в мережі називали доволі застарілим. І виявилось, що воно навіть не належить "Майнінг Експресу", а записано на гонконгську фірму Фузіями.

"Якщо подивитись реєстри, все стає ще цікавішим. Виявляється, за всі роки роботи статутний капітал криптоферми не збільшився ані на гривню і становив ті ж самі 100 тисяч гривень аж до 10 листопада 2022 року. Саме того дня капіталізація несподівано підскочила до 1 мільярда 275 мільйонів гривень", – зауважує Ігор Хмурий.

Але інвестори своїх "прибутків" так і не отримали. Куди ж "зникли" кошти?

Вже за три місяці Фузіяма переоформив "Майнінг Експрес" на одесита Юрія Литвиненка – разом зі всіма грошима. В липні капітал фірми переписують на компанію "Алгоритм ЮА". Далі протягом чотирьох місяців з ТОВ "Майнінг Експрес" спокійно виводять фактично всі гроші, залишивши з 1 мільярда 275 мільйонів всього лише 250 тисяч.

А вже квітні цього року "Алгоритм ЮА" перейменовують на ТОВ "Елді Пром Торг" та переписують на пана Владислава Мельохіна і змінюють адресу реєстрації на Львів. Примітно, що "слід" Мельохіна інформаційно-аналітична платформа YouConrtol фіксує у понад 500 інших юридичних осіб.

Знімальна група СтопКору завітала за новою юридичною адресою фірми і побачила на місці звичайний багатоквартирний будинок з єдиним офісом – адвокатською конторою із зачиненими ролетами.

Таким чином, за даними розслідувачів, Фузіяма протягом року вивів лише через цю зв’язку компаній близько 35 мільйонів доларів США, вклавши офіційно в них менше чотирьох тисяч "зелених". Адже, як з’ясував СтопКору, навіть те обладнання, яке заарештували на "найбільшій майнінговій фермі Європи", юридично до "Майнінг Експресу" жодного відношення не мало.

Куди "зник" сам організатор цієї історії Карлос Фузіяма?

За даними джерел СтопКору, бразильцю заборонили в’їзд до України ще у 2021 році, після відкриття кримінального провадження. Потім скасували і посвідку на проживання. Проте сам він втік за кордон ще раніше. Причому не до батьківщини, бо там на нього також чекають правоохоронці.

Зауважимо, піраміда "Майнінг Експресу", хоча й базувалась в Україні, але кошти збирала по всьому світу. Наприклад, чимало потерпілих є в Японії. Про це розповідає юрист Сугіяма Масахіро. Пан Масахіро збирає ошуканих інвесторів та анонсує підготовку обвинувачення.

Ще один японський блогер розповідає про справу, яку передали до прокуратури префектури Канатава. Йдеться про кількох працівників місцевої поліції, які також повелись на піраміду Фузіями і намагались затягнути до неї колег.

А пан Сато Манабу уточнює, що виплати жертвам "Майнінг Експресу" припинились ще до обшуків у Кропивницькому. Також він згадує про арешт 17 осіб – керівника місцевого відділення піраміди та рекрутерів. Як виявилось, вони ймовірно наживались ще й на субсидіях через пандемію COVID-19.

Тим часом на батьківщині Фузіяму чекають навіть представники парламенту.

До рук редакції СтопКору потрапила копія запиту від Парламентської слідчої комісії з питань фінансових пірамід. Вони дуже сильно хочуть викликати бразильця для надання пояснень, що сталось із "Майнінг Експресом" та двома іншими вищезгаданими пірамідами.

Ба більше, як стало відомо журналістам, діяльністю Фузіями зацікавився навіть Інтерпол. Там вже виписали пану Карлосу так звану "синю картку", яка передбачає збирання інформації щодо осіб, яких підозрюють у вчиненні злочинів.

Між тим, в Україні Фузіяма, окрім майнінгу, "засвітився" ще у кількох компаніях.

Наприклад, "Захід Карпати Груп". Там він отримав частку, знову ж таки через свій гонконгський "Едельвейс". І наразі один з партнерів намагається визнати договір недійсним та скасувати реєстрацію. Згідно з матеріалами справи, позивач навіть надав суду довідку з банку. Ідеться про те, що "Едельвейс" Фузіями не перерахував ані копійки та навіть не оплачував оренду.

"От такий криптомагнат. Обіцяв створити мільйонерів, а сам судиться за 6 тисяч зайвої готівки та не платить навіть за оренду. І з одного боку показово, що до його піраміди потрапили навіть мегарозвинені японці. А з іншого – сумно, що своєю базою він вирішив обрати саме Україну", – резюмує Ігор Хмурий.

Нагадаємо, редакція СтопКору дослідила деталі скандалу довкола Карлоса Фузіями та його компанії "Майнінг Експрес". Як стало відомо журналістам, претензії до бразильця-втікача мають і колишні партнери й по іншому бізнесу. Наразі вʼїзд в Україну цьому громадянину Бразилії заборонений, а його посвідка на постійне проживання в нашій країні – скасована.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Emmanuel Fadel
Emmanuel Fadel@Ra3DYxyL1-gkr4_

19Прочитань
0Автори
0Читачі
На Друкарні з 5 листопада

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається