Чи часто у вас було таке, що ви видаляли фото/відео, або інші дані, але потім шкодували про це деякий час, а може й шкодуєте зараз?

Звісно, в еру цифрових технологій і наявності смартфона практично в кожної людини все менше і менше файлів втрачаються. Деякі так взагалі мають вільних 100 МБ на телефоні, а все інше — фото та відео, і не завжди потрібні. Феномен втрачених, загублених назавжди файлів має назву Lost Media.

Сцена з частково втраченого фільму 1917 року “Клеопатра“. Фільм було практично знищено через 2 пожежі на складах, де цей фільм і зберігався.

не словник:

Загублені (або втрачені) медіа (англ. lost media) ― медіа, які існували раніше, але були втрачені. З Вікіпедії.

Зараз феномен lost media зустрічається, як я вже й казав, не дуже часто, як говорить одне прислів’я “Все, що попадає в інтернет, залишається в інтернеті“. Але в минулих століттях проблема втрачених книг/фільмів/музики/записів ефіру і т.д. була ну дуже великою. Навіть величезною! Тільки уявіть:

80% американських фільмів ери німого кіно безповоротно(!!!) втрачено, оскільки частина з них була знищена внаслідок пожеж на кіностудіях. Але ще більше втрачено спеціально, бо на складах закінчувалося місце, яке треба було звільнити для нових плівок.

Для мене втрачене медіа асоціюється зі страхом незрозумілості та практично дорівнює відчуттю страху темноти. А я ще й пишу цей текст вночі, це взагалі страхіття для мене, відчуваю дискомфорт.

Найпопулярніші Втрачені Медіа

Пісня Like the wind (Blind the wind)

Була записана на касету під час одного з ефірів музичної програми на німецькому радіо, приблизно в 1983-84 роках. І до сьогодні залишається невідомо не тільки автор пісні, але й мова, на якій вона була написана (хоча вважається що це повністю англійська).

Самая загадочная песня в Интернете — Википедия
Усі пісні записаної програми. Як можна побачити, у всіх композицій є автор, крім вищезазначеної пісні.

Втрачені версії Minecraft

У лаунчерах Bedrock та Java Edition, особливо у версіях 2009-2011 року є такі версії, замість яких запускається інша версія. Або є підтвердження (з блогу Нотча (розробника гри)/з відео/фото/слів гравців) про існування різних версій, яких немає в лаунчері.

Minecraft 0.31 Indev Reborn (post processing crash fixed) Minecraft Mod
Версія Infdev 0.31, Була випущена між кінцем 2009 і початком 2010 року. Не є втраченою, але в лаунчері цієї версії нема.

До речі, в когось на Друкарні була стаття про старі версії Майнкрафту. Я все ще чекаю продовження!!!

Lost Media України

Україна, як країна з досить розвинутою культурою, має досить багато медіа матеріалів за всю свою історію. Отже, є дуже, ну дуууже багато втрачених українських медіа, і це:

  • українські фільми,

  • музика,

  • аудіофайли,

  • українські озвучки (фільмів, мультфільмів та серіалів)

  • та інше.

Автор: Laura Lee Moreau. Опубліковано на Unsplash

Скажу правду, проблема lost media в нас була навіть гірше, ніж у американців. Не буду казати, хто допоміг нам втратити багато матеріалів української творчості, хто крав та кенцелив українські медіа (це совєтська влада).

Величезна кількість фільмів, зняті "Українфільм" часів другого Гетьманату (як приклад фільм “Резиденція Гетьмана” ) були знищені в період між 1919-1920 роками. З Вікіпедії.

Крім цього можу розказати вам про 2 втрачені та 1 знайдений українські мультфільми.

Казка про солом’яного бичка

Знятий та випущений в 1927 році на Одеській фабриці ВУФКУ (Всеукраїнське фотокіноуправління) В'ячеславом Левандовським за мотивами однойменної казки. Його тривалість приблизно 10 хвилин, а знятий був за допомогою маріонеток. Він є першим українським мультфільмом.

На цей час фільм вважається втраченим. Єдине, що від нього є — кадри з газет, а також слова людей, що бачили мультик на власні очі.

Solomyanyi bychok (UKR stopkadr, 1927).jpg
Кадр з фільму, можливо просто малюнок до статті газети

Українізація

Мультфільм було випущено в тому ж році, і до цього творіння теж приклав руку В'ячеслав Левандовський разом з Володимиром Дев'ятніним. При цьому фільм було закінчено не в Одесі, а вже в Києві. Як говорить Вікіпедія:

Фільм присвячений введенню проголошеній у той час більшовицькою партією політиці коренізації — підтримки національних культур, але вийшов якраз тоді, коли цю політику московська влада почала згортати, тож фільм "поклали на полицю".

Як і “Казка про солом’яного бичка”, “Українізація“ вважається втраченим медіа. Від нього залишилось лише кадри, статі з газет та слова глядачів, які говорять про фільм переважно хороше, підмічаючи майстерну анімацію.

Ukrayinizaziya (UKR stopkadr, 1927).jpg
Кадр з фільму, можливо просто малюнок до статті газети

Мурзілка в Африці

Зроблений студією Українфільм разом з Укранімафільм. І це не були ні фігурки, ні маріонетки, ні пластилін — справжня 11 хвилинна мальована анімація, правда чорно-біла, та й реплік там не дуже багато.

Фільм вважався втраченим, доки у 2018 році не був знайдений Дмитром Корнєєвим у серпні. І все було б гарно, та Корнєєв жив на росії, і як справжній руський, запропонував віддати копію плівки госфільмофонду росії. Відповідно, стрічна зараз знаходиться у них на складі. Мда.

Подяка

Дякую за прочитання довгочиту. Він не є “повною пригодою” у сенс терміну lost media, а буквально є тільки ознайомленням з ним та прикладами українського втраченого медіа. Хто хоче, може прочитати про нього докладніше в інших ресурсах інтернету.

Якщо сподобалась стаття, напишіть коментар чи поплескайте. Бажаю гарного дня!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
не норі
не норі@norigoro

767Прочитань
7Автори
11Читачі
На Друкарні з 14 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (5)

Вау, це шикарна робота. Дуже класно коли є такі тексти на друкарні

Вам також сподобається