У Крюківщині під Києвом планується будівництво сучасних очисних споруд за європейськими стандартами. Ініціатором проєкту, який зародився ще у 2010 році, став місцевий активний житель Олександр Буряк.
Він народився та виріс у Крюківщині та протягом багатьох років працював в органах виконавчої влади села та активно долучався до його розвитку.
Ідея Олександра Буряка отримала новий імпульс завдяки підтримці частини місцевої громади. Потреба у модернізації систем водовідведення та каналізації виникла через активну забудову регіону, яка призвела до зростання навантаження на існуючу інфраструктуру.
На початку 2010-х років Крюківщина, яка тоді ще була селом, почала активно розвиватися, перетворюючись на перспективну житлову зону поблизу столиці. Однак з часом стало очевидним, що без оновлення системи водовідведення та будівництва сучасних очисних споруд подальший розвиток регіону стане неможливим.
Приватний сектор постійно розростається. На сьогодні він налічує 3 500 домоволодінь і ця кількість лише збільшується, а з нею і потреба в каналізації, бо зараз усі нечистоти йдуть у землю.
Проєкт, який передбачає будівництво очисних споруд із застосуванням новітніх європейських технологій, покликаний вирішити цю проблему. Нові очисні споруди будуть відповідати найвищим стандартам якості, зокрема передбачено до 97% очищення води, що дозволить використовувати її для поливу та інших потреб. Особливістю проєкту є можливість використання очищеної води для поновлення водних ресурсів місцевої річки Сіверка, яка нині пересихає.
«В нас в Україні були створені такі очисні споруди за часів радянського союзу у 60-70 роки. Там, стара технологія, там хлор і все інше, що шкідливо для природи і якісно не очищає.
Ми ж плануємо будівництво європейськими технологіями. Вони ідуть сім, вісім, дев’ять ступенів очистки. Є технологічні, є механічні, є біологічні. І вони очищають воду до 97 відсотків. Все, що залишається, воно йде як компост чи на удобрення», – розповідає Олександр Буряк.
У 2016-2017 роках було проведено консультації із забудовниками та місцевими жителями, однак через побоювання деяких активістів щодо можливого неприємного запаху проєкт і появу нібито аналога Бортницької станції аерації тоді не був реалізований. Попри це, потреба у модернізації залишилася актуальною, адже Крюківщина продовжує активно розвиватися.
Завдяки підтримці Європейського союзу та місцевих органів влади, у 2024 році проєкт отримав новий імпульс. Олександр Буряк зміг знайти інвестора та отримати необхідні дозволи на будівництво. Комунальне підприємство Вишневського водоканалу вже отримало експертну оцінку проєкту, який передбачає не лише будівництво очисних споруд, але й систему відведення дощової води.
Очисні споруди будуть побудовані за європейськими технологіями фірмою “Біоталь”, яка має великий досвід роботи на українському ринку. Компанія працює з 2007 року і вже успішно реалізувала подібні проєкти в інших регіонах України, і тепер готова внести свій вклад у розвиток інфраструктури Крюківщини.
«Я замовник, вони підрядники. Це європейська фірма , яка має представництво в Болгарії, має представництво в Чехії. Вони працюють багато років на ринку України. У них є ліцензії, сертифікати якості. В них проекти вже багато років. Вони будують нові проекти під час війни. Наприклад, в Обухові. А у населених пунктах, що поруч, Віта Поштова та Юр’ївка, вона побудували очисні споруди 12 років тому і вони досі працюють без збоїв», – зазначає Олександр Буряк.
Однак, як і раніше, деякі місцеві активісти висловлюють занепокоєння щодо проєкту, побоюючись неприємних запахів та інших проблем. Частина з критиків цієї ініціативи і рішень щодо покращення життя у Крюківщині виїхали з України на початку повномасштабного вторгнення, однак навіть на відстані продовжують спроби блокувати будь-які наміри зробити систему очисних споруд у селі. Усі закиди опонентів безпідставні, їм неодноразово надавали усі дозволи та наводили аргументи про користь та безпечність цього проєкту, однак вони продовжують з-за кордону звертатись у правоохоронні органи та інші інстанції.
Олександр Буряк з 2009 працює на користь інтересів громади Крюківщини. Починав працювати на посаді заступника голови Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, де докладав значних зусиль для покращення інфраструктури та життя села. З 2010 до 2015 року Олександр був обраний депутатом цієї ж сільської ради і продовжував свою роботу на благо села.