Оригінал статті належить медіа ForkLog і опубліковане за посиланням.
З початком нового навчального року увага багатьох студентів та молодих спеціалістів прикута до галузей, що стрімко розвиваються. Серед них особливе місце займає блокчейн-технологія, що демонструє динамічне зростання навіть у часи глобальних викликів.
Згідно з дослідженням Markets and Markets, очікується, що розмір глобального ринку блокчейнів зросте з $20,1 млрд у 2024 році до $248,9 млрд до 2029 року при середньорічному темпі зростання (CAGR) 65,5% протягом прогнозованого періоду.
Україна теж активно долучається до глобального тренду розвитку блокчейн-технологій. Згідно з нещодавнім дослідженням, проведеним на замовлення однієї з найбільших європейських криптобірж родом з України WhiteBIT у співпраці з Gradus Research, 26% опитаних українців заявили про володіння криптовалютами, що свідчить про наближення до так званого «mass adoption».
Блокчейн технології в українських навчальних закладах
Високий рівень зацікавленості українців створює нагальну потребу в якісній освіті у цій сфері. То ж у відповідь на тенденції, провідні українські університети почали активно розробляти та впроваджувати освітні програми, пов’язані з блокчейн-технологіями.
До прикладу, у Київському національному економічному університеті імені Вадима Гетьмана (КНЕУ) технологію блокчейн вивчають студенти факультету фінансів. В рамках навчальної дисципліни «Блокчейн технології у фінансуванні бізнесу» для студентів даного факультету передбачено вивчення специфіки організації управління фінансами на основі використання блокчейну, отримання навичок використання смартконтрактів у бізнесі тощо.
До того ж Національний університет «Києво-Могилянська Академія» та криптовалютна біржа WhiteBIT підписали Меморандум про співробітництво, в рамках якого було розроблено інноваційну сертифікатну програму «Блокчейн-технології» для студентів магістратури факультету інформатики. Результатом співпраці стала токенізація сертифікатів випускників на блокчейні Whitechain, що гарантує їх автентичність та захист від підробки. Зокрема, у цьому навчальному році студенти знову мають можливість отримувати знання на базі університету в рамках цієї сертифікатної програми.
Наступний у списку — Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця (ХНЕУ), де на кафедрі кібербезпеки та інформаційних технологій студенти можуть докладно ознайомитися з основами та застосуванням блокчейну, принципами криптографічного захисту та багато іншого. Ба більше, університет має власну блокчейн-лабораторію, головна мета якої – підтримувати розвиток екосистеми шляхом розробки нових технологій, необхідних для просування індустрії. На додаток до своєї дослідницької місії, лабораторія проводить широку освітню та просвітницьку програму, включаючи курси в кампусі, MOOC та семінари з провідними експертами в галузі блокчейну.
Однак це ще не все, адже до переліку входить низка інших вишів, таких як Національний університет «Одеська політехніка», Харківський національний університет радіоелектроніки, Національний університет «Львівська політехніка» та інші. Така значна кількість навчальних закладів, що пропонують освітні програми з блокчейну, свідчить про значну актуальність цього напряму на сьогодні.
Блокчейн-індустрія відкриває широкі перспективи для молодих фахівців, трансформуючи підходи до роботи: за останніми дослідженнями, 88% вакансій для блокчейн-розробників передбачають віддалений формат роботи, що дозволяє спеціалістам працювати з будь-якого куточка світу. А з урахуванням того, що за прогнозами PWC, протягом наступної декади блокчейн-технологія може збільшити світову економіку на $1,76 трлн, галузь обіцяє залишитися в центрі уваги.
Детальніше огляд професій у сфері блокчейну:
блокчейн-розробники: повинні володіти мовами Solidity, Python або JavaScript, працювати з блокчейнами, такими як: Ethereum, Whitechain; створювати смартконтракти та розуміти концепцію розподілених реєстрів;
блокчейн-консультанти: мають орієнтуватися в різних блокчейн-платформах, розуміти принципи криптовалют та архітектуру блокчейн-технологій;
блокчейн-аналітики: повинні знати інструменти аналізу даних, протоколи безпеки блокчейну, мати базові навички програмування для аналізу транзакцій;
криптотрейдери: володіють знаннями фінансового та технічного аналізу, вміють управляти ризиками та аналізувати ринок.
Варто зазначити, що блокчейн-індустрія зацікавлена не лише в технічних спеціалістах, але й в експертах з інших галузей, які володіють відповідними знаннями про блокчейн-технологію. Зокрема, високий попит мають маркетологи, які спеціалізуються на криптоіндустрії, юристи з необхідним рівнем експертності у сфері блокчейну, фінансові аналітики, що розуміються у криптоекономіці, а також проєктні менеджери, які вміють керувати блокчейн-проєктами.
Завдяки інноваційним освітнім програмам, які з’являються в українських університетах, та зростальному попиту на блокчейн-фахівців, Україна має всі шанси стати одним із лідерів у підготовці кадрів для цієї перспективної індустрії.
Отже, якщо ви розглядаєте можливість кар’єри у сфері блокчейну, зараз саме час почати вивчати технологію. Інвестуючи у свої знання сьогодні, відкривається шлях до успішної кар’єри у майбутньому.