Розділ: Загальна анатомія
Тривимірний світ, в якому ми живемо, обумовлює вивчення рухів тіла відносно трьох площин. Наш "живий" рух є комбінацією рухів, що відбуваються в кількох площинах одночасно.
Існує три основні, взаємно перпендикулярні площини, які умовно можна провести через будь-яку точку органа чи ділянки тіла:
• стрілова, сагітальна
• лобова, фронтальна
• горизонтальна, поперечна
Площини проводяться відносно вертикальної осі тіла людини, яка в свою чергу паралельна силі тяжіння.
1. Стрілова або сагітальна площина пронизує тіло вздовж спереду назад, поділяючи його на праву і ліву частини.
2. Лобова або фронтальна площина проходить через тіло паралельно до лоба та перпендикулярно до стрілової площини, поділяючи тіло на передню і задню частини.
3. Горизонтальна площина проходить через тіло упоперек, паралельно до горизонту, поділяючи його на верхню і нижню частини.
🔹Прикладне значення
Модель трьох взаємно перпендикулярних площин еволюцією "вбудована" у внутрішнє вухо.
Напівколові канали лабіринту внутрішнього вуха виглядають як напівкільця, які розташовані перпендикулярно одне до одного, як і основні анатомічні площини.
Ці канали є частиною вестибулярного апарату, де відбувається збудження закінчень присінкового [вестибулярного] нерва при кутових відхиленнях голови або тіла від вертикальної осі, яка співпадає з силою тяжіння.
На основі цих даних створюється миттєва "карта" положення тіла. Мозок порівнює її в мозочку з нейромережею нормального вертикального положення і вирівнює його, змінюючи тонус м'язів.
🔹 Практика
Якщо впродовж дня час від часу свідомо оцінювати положення голови, уявляючи модель трьох площин, які проходять через тіло, і вирівнювати голову відносно них, запускатиметься коригування постави і зменшення м'язових зусиль для підтримки голови.
Орієнтуватися можна по положенню погляду чи площині прикусу відносно лінії горизонту. Свідоме коригування положення голови по основним площинам – це й є тренуванням вестибулярного апарату. Згодом підтримання врівноваженого положення перейде у автоматичний режим.