Вчора натрапив на хороший текст про таке явище як “Analog Horror”

Якщо коротко, то це піджанр жахів, який базується на використанні аналогових технологій (в більшості випадків VHS) задля відтворення відчуття старовинності, що в свою чергу придає містичності.

та згадав, що сам маю досвід в створенні VHS контенту. Тому вирішив написати лонг рід про труднощі, з якими можна стикнутися під час відтворення цього дивовижного VHS вайбу, та про те, що необхідно для цього (спойлер: гроші та нерви). Але спочатку розкажу як я до цього дійшов.

Передісторія

На дворі літо 2021 року, мені 14 років і в той день мені взагалі не було чим зайнятись. Через деякий час мені спало на думку поритися в старих шафах з надією знайти щось цікаве. Після години перекидування нікому не потрібного одягу, який на диво ще не був погризений молю, я знайшов доволі важкий пакунок в якому виявилися чотири радянські мікрокалькулятори, два плівочні фотоапарати чайка, ще один плівочний фотоапарат з автофокусом та найголовніше, Mini DV камкордер Panasonic NV-GS27EE.

Panasonic NV-GS27EE

На моє велике здивування він (камкодер) запустився і, як мені тоді здалося, був повністю робочий. Але пізніше було виявлено, що в нього здохла одна із головок (прилад який зчитує сигнал з касети), через що на екрані було 6 чорних ліній та нормально не відтворювався звук. Після розмови з батьком це вже не було великим здивуванням. Виявилося, що він регулярно використовував його з 2006 по 2014 рік, тому камкодер вже відпрацював свій ресурс. Трішки посумувавши я разом зі своїм другом почали шукати людей в нашому місті, які б за символічну плату віддали нам свій старенький камкодер. Цією людиною виявися наш спільний друг, який погодився віддати свій Sony Handycam DCR-HC27 (доволі популярна модель в свій час) за велику колу та пачку чипсів. Далі ми з компанією друзів відзняли годину матеріала, після чого стало питання, а як саме оцифрувати цю касету. І з цього моменту ми переходимо вже до самого гайду.

Передумова

Далі я не буду згадувати Mini DV камкодери, тому що хоть вони й використовували касети, сам сигнал вже був повністю цифровий (саме через це всім Mini DV камкодерам характерний вихід FireWire, який дозволяв без втрати якості оцифровувати відео) і не мав нічого спільного з аналоговим, який нам власне і потрібен.

Метод створення VHS контенту

Перше, що вам знадобиться це старий комп’ютер на Win XP, а не сам камкодер, як ви могли спочатку подумати. Тому що ключовий етап під час створення VHS контенту це безпосередня оцифровка відзнятого матеріалу, а вона своєю чергою пов’язана з PCI платами, які в більшості своїх випадків працюють виключно на цій ОС.

Ви також можете спробувати USB пристрої для оцифровки, під'єднавши їх до сучасного комп’ютера, але вони пропонують досить низьку якість (як би дивно це не звучало) в порівняні з методом який я буду описувати далі. Особисто я користувався найпопулярнішим EasyCap, який я категорично не рекомендую, та Pinnacle 330e, який водночас є ТВ тюнером. Останній нормально працював тільки з Win XP :)

Повертаючись до компа, я не можу порекомендувати вам щось конкретне. Бажано тільки відповідати мінімальним критеріям, а саме процесор з частотою 1,7 ГГц та 1 Гб ОЗП.

PCI плати

Тепер перейдемо до самих плат. Першою моєю платою був звичайний ТВ тюнер з композитним входом. Працював він відверто кажучи, хуйово. Головна проблема полягала в тому що її не розпізнавав нормальний софт, через що доводилося використовувати незрозумілу прогу, яка навіть не мала адекватних кодеків. Однак одного разу мій друг, з яким я починав цим займатися, запропонував купити плату бренду Pinnacle. Порившись на olx наш вибір впав на моделі DC10 Plus. І поки що все працює на ура.

плата Pinnacle DC10 Plus

Ви можете спитати:”А чому саме Pinnacle?”. Як я знаю це єдиний бренд, який не тільки виготовляв плати, а ще й розробляв софт для них, під назвою Pinnacle Studio (PS; до речі, він до тепер оновлюється). Через що їхні плати працювали нормально тільки з цією програмою. Для плати DC10 plus я використовую PS 8. Компанія Pinnacle нещадно видаляє старі версії свого софта, тому знайти їх ну дуже проблематично. Але мені вдалося натрапити на одного контентмейкер, який надав мені восьму версію за написання під його роликом коментаря :)

Камкодери

Як у випадку з комп’ютером я не можу рекомендувати вам щось конкретне. Вперше я купив Panasonic NV-G1E і це була повна лажа. Заплатив я за неї з другом 800 грн. Оскільки я замовляв її через ОЛХ Доставку в мене була змога повернути товар, якщо він мені не сподобається. Під час огляду він не виводив нормально картинку на відеошукач, але друг запевнив, що це, скоріш за все, лише він несправний і під час оцифровки не повинно виникнути проблем. Спойлер: проблеми виникнули. Картинку, яку він виводив можна було порівняти з галюцинаціями від наркотиків, але касети він (камкодер) читав нормально.

Panasonic NV-G1E (https://www.radiomuseum.org/r/panasonic_vhs_c_movie_camera_nv_g1e.html)

Наступним камкодером став Panasonic NV-RZ2.Його вдалося вирвати за приголомшливо маленькою ціною (400 грн) та в дуже хорошій комплектації, яка складалася з живого акумулятора та п’ять касет, три з яких повністю нові. Якщо знайдете таку камеру, можете сміло брати, але не повторюйте моїх помилок та уважно оглядайте її у відділені пошти. При перших же сумнівах краще її повернути ніж потім профукати гроші як я.

Також можлива така ситуація, що камера за хорошою ціною, але акумулятор не тримає заряд. В такому випадку попросіть продавця скинути фотографію акумулятора і якщо на ньому буде позначка Li-ion (як на картинці знизу), то його можна буде без проблем “перепакувати“ в сервісному центрі.

Ще можу порадити орієнтуватися на моделі схожі за характеристиками на мій Panasonic NV-RZ2, бо старіші версії будуть записувати не в тому VHS який ви очікуєте))

Ось приклад запису на камкодер який схожий по харак. на Panasonic NV-G1E (таймкод: 8:01)

Софт

Я вже згадував, що використовую програму PS 8, але існують й універсальні програми, наприклад VirtualDub 2. Універсальна вона тим, що через неї ви можете як оцифровувати з будь-якого пристрою захоплення, на відмінну від PS який працює тільки з пропрієтарними пристроями, так і використовувати дуже корисний функціонал у вигляді відео фільтрів, які можуть виправити дуже багато недоліків. Більше про відео фільтри за посиланням знизу.

про VirtualDub починає розказувати з 5:13

Додатковий спосіб

Також розкажу вам метод для придання любому цифровому контенту з вашого ПК трушного VHS ефекту. Ось невеличкий приклад до і після обробки.

ДО
ПІСЛЯ

Перше, що нам знадобиться це HDMI2AV адаптер, відеомагнітофон та касета до нього, вище згадана система для оцифровки. Спочатку підключаємо HDMI провід який виходить з відеокарти до адаптера. Потім тюльпанами підключаємо його до відака в роз’єм VIDEO IN. Далі беремо ще одну пару тюльпанів та виводимо картинку з відеомагнітофона на плату захоплення вткнувши їх у роз’єм VIDEO OUT. Так чином ми зможемо попередньо моніторити картинку, яку бачить відак та надалі оцифрувати записаний нами матеріал з касети. Після цього включаємо на комп’ютері потрібний нам контент, перевіряємо як виводиться картинка, якщо все ок, то просто тиснемо REC та чекаємо поки запишеться наше відео. Далі вам потрібно натиснути кнопку PLAY та переглянути записаний матеріал (не забудьте спочатку відмотати назад стрічку на касеті). Якщо все круто, то повторюємо повний перегляд, але вже з попередньо запущеним записом з плати захоплення. Потім оцифроване відео перекидаємо через флешку на основний комп’ютер та насолоджуємося.

Висновки

В 2023 займатися цим досить проблематично. Основні проблеми зв’язані з пошуком робочої апаратури та програмного забезпечення для неї. Також вам потрібно бути готовим лазити по зарубіжним форумам двадцяти річної давності, щоб знайти рішення для не зрозумілих помилок в софті, які будуть виникати у вас не один раз. Також дуже важлива порада це не спішити купувати техніку на умовних ОЛХ. Спочатку розпитайте родичів, друзів, колег, чи не завалялася в них предмет який вам потрібен. Зазвичай вони його готові відати за символічну плату якщо взагалі не безплатно.

P.S якщо у вас виникнуть якісь питання, можете сміло писати мені в телеграм @frdhnvf

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Вапуда Альбертович
Вапуда Альбертович@wapuda

33Прочитань
4Автори
3Читачі
На Друкарні з 16 квітня

Вам також сподобається

Коментарі (1)

Оххх, шикарний довгочит. Аж тепер захотілось самому це все колись спробувати.

Вам також сподобається