Пасивний дохід: як створити з нуля

Розкажемо, що таке пасивний дохід, проаналізуємо перспективні методи й дамо докладну інструкцію для початківців.

Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.

Що таке пасивний дохід

Пасивний дохід — це гроші, які надходять без постійних зусиль. Спочатку потрібно вкласти час, кошти чи знання, але потім дохід йде сам собою, без вашої активної участі.

Найпростіший приклад — банківський депозит. Спершу ви накопичуєте кошти та вибираєте банк із кращими умовами, кладете кошти на рахунок. Потім банк нараховує відсотки, а вам залишається лише збільшувати вклад.

Основні засади

В основі пасивного доходу кілька принципів:

  • Стартові інвестиції: гроші, знання чи час. Ви інвестуєте в активи, створюєте продукт чи систему або отримуєте скіли, які дадуть змогу генерувати дохід. Наприклад, вивчаєте програмування, а потім розробляєте та виставляєте на продаж скрипт.

  • Масштабованість. У багатьох джерел пасивного доходу є потенціал: дохід може зростати без пропорційного збільшення витрат. Наприклад, авторський канал на YouTube приноситиме більше коштів у разі зростання аудиторії.

  • Створення цінності. Пасивний дохід можна генерувати за допомогою інформації, послуги чи продукту, які не втрачають актуальності з часом. Хороший приклад — написання книги, яка приносить автору кошти протягом кількох років після публікації.

  • Автоматизація. Системи пасивного доходу працюють без постійного вручення: процеси контролюються програмним забезпеченням. Наприклад, криптовалютний бот може торгувати 24/7 за заданими алгоритмами.

Як працює пасивний дохід

Механізм роботи пасивного доходу залежить від його джерела. Розглянемо кілька прикладів.

Інвестиції

Ви купуєте акції та облігації, вкладаєте кошти в прибуткову нерухомість. Цінні папери дорожчають, об’єкти приносять дохід у вигляді орендної плати.

Створення цифрових продуктів

Ви розробляєте онлайн-курс, записуєте серію лекцій, викладаєте контент на спеціалізовану платформу. Підключаєте чат-бот для спілкування з клієнтами та прийому оплати. Налаштовує контекстну рекламу. Користувачі купують курс та проходять його, а ви отримуєте дохід.

Роялті

Ви записуєте музичний альбом, знаходите дистриб’ютора та публікуєте треки на стрімінгових сервісах. Якщо слухачів багато, отримуєте дохід у вигляді авторського гонорару.

Контент-маркетинг

Ви створюєте та наповнюєте блог. Згодом контент починає приносити пасивний прибуток від реклами чи участі у партнерських програмах.

Оподаткування пасивного доходу в Україні

У 2025 році будь-який дохід, який не належить до заробітної плати та соціальних виплат, підлягає оподаткуванню. Раз на рік потрібно подавати декларацію про матеріальний стан та доходи фізособи й сплачувати з пасивного доходу податки:

  • 18% — ПДФО або податок на доходи фізичних осіб,

  • 5% — військовий збір.

Чи можна не сплачувати податки? Є винятки, про них нижче.

Міфи про пасивний дохід

Є суспільна думка: можна успішно вкласти гроші, отримувати пасивний дохід в інтернеті і більше ніколи у житті не працювати. Але це неправда. Розглянемо популярні хибні судження.

Міф 1. Для пасивного доходу не потрібні зусилля

«Винуватці» цього міфу — численні автори публікацій про легкий пасивний заробіток і збагачення без зусиль. Насправді в основі будь-якого доходу — колосальні стартові інвестиції. Припустимо, ви вирішили купити квартиру та здавати її в оренду. Для цього потрібно:

  • знайти кошти на нерухомість,

  • правильно вибрати район та об’єкт,

  • вкласти гроші в ремонт чи клінінг,

  • витратити час на вибір відповідальних орендарів.

Від ідеї до першого прибутку може пройти кілька місяців, якщо не років. Тобто інвестиції, детальне планування та дослідження — складники пасивного доходу. І навіть коли він став стабільним і не вимагає активного втручання, завжди є ризики та чинники, що потребують вашої уваги та коштів.

Міф 2. Пасивний дохід — спосіб швидкого збагачення

Приклади пасивного доходу показують — його варто сприймати як спосіб стабільного накопичення засобу, а не як «швидку наживу». Скажімо, ви вклали $1000 у фонд із гарантованим доходом 15% річних. За 10 років ваша інвестиція збільшиться до $4045. Чи це схоже на миттєве збагачення? Ні. А ось на надбавку до майбутньої пенсії цілком.

Міф 3. Пасивний дохід — повноцінна заміна активному

Кошти від пасивного доходу збільшують капітал. Але рідко їх достатньо, щоб замінити основний дохід. Звісно, ​​є винятки: якщо у вас дві квартири у центрі Києва, то орендної плати за них достатньо для комфортного життя. Однак, щоб придбати та підтримувати їх, потрібні колосальні інвестиції.

Також не можна ігнорувати нестабільність та невизначеність пасивного доходу: квартиранти можуть виїхати, акції — впасти в ціні, а банк — збанкрутувати. Тому покладатись тільки на цей вид прибутку не варто.

Пасивний дохід в Україні

Фінансові інструменти

Куди вкласти гроші, щоб отримувати щомісячний дохід в Україні? Розглянемо способи, актуальні для України у 2025 році.

Акції

Купівля акції — це придбання частки власності публічної компанії. Дохід надходить у вигляді дивідендів — відсотка прибутку організації. Якщо акції дорожчають, капітал їхніх власників також пропорційно зростає.

Як почати:

  1. Пройдіть навчання. Наприклад, є безкоштовний курс з українськими субтитрами на платформі Coursera.

  2. Відкрийте брокерський рахунок в українській брокерській компанії, ліцензованій Нацбанком.

  3. Поповніть рахунок. Зверніть увагу: легальні організації не приймають готівку — лише банківські перекази.

  4. Проведіть аудит громадських компаній. Виберіть акції для інвестування.

  5. Купуйте акції через торгову платформу брокера.

  6. Досліджуйте ринок, щоб вчасно відреагувати на зміни, не втратити гроші чи збільшити прибуток.

Плюси: можна купити акції надійних міжнародних компаній. Перспективи стабільного високого прибутку.

Мінуси: якщо не знаєте ринок і не маєте хоча б початкових брокерських навичок, ризикуєте втратити кошти

Облігації

В Україні популярні облігації внутрішньої державної позики — цінні папери Міністерства фінансів. Купуючи їх, ви даєте гроші в борг державі на фіксований період. Ваш дохід — відсотки від суми. Ви можете отримувати їх щомісяця чи наприкінці терміну.

Як вийти на пасивний дохід:

  1. Відкрийте рахунок у цінних паперах у дилера облігацій внутрішньої держпозики: у партнерському банку.

  2. Виберіть відповідний термін погашення та прогнозовану прибутковість. Поповніть рахунок та купіть потрібну кількість облігацій.

Плюси: інвестиції гарантовані державою — ви не втратите свої гроші. Регулярна виплата процентів. Можна вкласти від 1000 грн. Чистий дохід: відсотки не оподатковуються. Облігації можна продати на аукціоні.

Мінуси: прибутковість — майже на рівні інфляції. У 2024 році співвідношення становило приблизно 15% до 12%.

Корисні ресурси: гайд з облігацій від Мінфіну. Покупка облігацій онлайн на сайті ПриватБанку або в застосунках monobank, Sense тощо.

Криптовалюти

Колосальне зростання вартості Bitcoin переконало навіть скептиків: цифрові активи заслуговують на увагу і можуть стати джерелом пасивного доходу. Його можна отримувати за допомогою:

  • стейкінгу — це аналог депозитів, тільки в криптовалютах;

  • лендингу — надання активів у борг під відсотки;

  • участі у DeFi-протоколах — розміщення активів з автоматичною генерацією доходу.

Як почати:

  1. Вивчіть основи — наприклад, на платформі «Дія.Освіта».

  2. Зареєструйте криптовалютний гаманець.

  3. Пройдіть реєстрацію на криптовалютній біржі.

  4. Виберіть надійну криптовалюту та купіть її.

  5. Вкладіть активи та досліджуйте ринок.

Плюси: це простий пасивний заробіток в інтернеті без додаткових дій. Якщо криптовалюта подорожчає, є шанс значно збільшити дохід.

Мінуси: цифрові активи — ризикований об’єкт інвестування. Значне коливання вартості може знецінити ваші вкладення. Додатковий ризик — анонсоване податкове регулювання криптовалютних доходів.

Корисні ресурси: Академія Binance — освітня платформа від найбільшої криптовалютної біржі світу. Після навчання можете перейти на інвестиційну платформу біржі, вибрати проєкт та вкласти кошти.

Кешбек

Це повернення частини коштів, витрачених для покупки. Кешбек навряд чи можна назвати повноцінним пасивним прибутком. Однак він знижує витрати та збільшує суму доступних коштів.

Як почати:

  1. Отримайте банківську картку з програмою кешбеку або зареєструйтесь на сайті кешбек-сервісу. Вивчіть правила.

  2. Здійснюйте покупки за умовами програми.

  3. Отримуйте кешбек та виводьте кошти на основний рахунок.

Плюси: простий та автоматичний спосіб отримання доходу. Не потребує додаткових зусиль.

Мінуси: відсоток повернення невисокий. Можливі обмеження у сумі виведення. Кешбек найчастіше нараховують лише певні товари чи послуги.

Нерухомість

За даними Forbes, у 2024 році кількість угод з нерухомістю зросла на 12% порівняно з 2023 роком. Інвестиції в житлові та комерційні об’єкти — популярний спосіб отримати додатковий дохід в Україні.

Покупка квартири під оренду

Класичний варіант — придбати нерухомість та здавати її в оренду.

Як почати:

  1. Досліджуйте ринок. Вибирайте міста та райони з високим попитом на оренду житла та найбільшою вартістю.

  2. Визначте свої фінансові можливості. Враховуйте не тільки суму покупки квартири, а й вартість ремонту, меблювання, покупки техніки.

  3. Знайдіть та купіть квартиру. Підготуйте її до оренди.

  4. Розмістіть оголошення про здачу квартири на спеціалізованих ресурсах.

  5. Знайдіть орендарів та підпишіть договір оренди.

Плюси: стабільний щомісячний дохід із потенціалом зростання. Власний матеріальний актив, який згодом може зрости у ціні. Простий та зрозумілий спосіб інвестування.

Мінуси: для покупки потрібна велика стартова інвестиція. Витрати на ремонт та підтримку об’єкта в житловому стані. Високий ризик пошкодження орендарями. Необхідно витрачати час та зусилля, щоб контролювати орендарів, розв’язувати поточні питання. Можливі простої через спад попиту. Зрештою на окупність витрат піде багато років.

REIT-фонди

Real Estate Investment Trust або інвестиційні фонди нерухомості — це компанії, які володіють портфелем комерційної нерухомості: офісами, готелями, торговими центрами тощо. Ви можете вкласти кошти у придбання частини цього пакету та отримувати стабільний пасивний дохід у вигляді дивідендів. В Україні немає відповідного законодавства щодо діяльності REIT. Тому компанії, що працюють за схожою схемою, реєструються як пайові інвестиційні фонди.

Як почати:

  1. Знайти український чи іноземний REIT-фонд.

  2. Відкрити брокерський рахунок та поповнити його.

  3. Вибрати об’єкт для інвестування та купити сертифікат, що дає право на пай.

  4. Отримувати регулярні дивіденди від діяльності фонду.

Плюси: можна інвестувати у великі комерційні об’єкти, навіть маючи невеликий капітал Ліквідність порівняно з купівлею власної нерухомості вища.

Мінуси: ринок слабо розвинений в Україні.

Дохід з інтелектуальної власності

Як створити пасивний дохід з нуля? Музика, книги, курси та інші інфопродукти не вимагають величезних вкладень на старті й можуть приносити стабільний прибуток.

Електронні книги

Написання книг в електронному форматі та продаж через Google Play Books, Amazon Kindle Direct Publishing та інші платформи — перспективний спосіб заробітку для експертів у будь-якій галузі.

Як почати:

  1. Дослідити потенційну цільову аудиторію та визначити тему.

  2. Написати та оформити книгу. Найкраще — англійською мовою.

  3. Зареєструватись на платформах для самопублікації.

  4. Завантажити книгу, встановити ціну та запустити продаж.

  5. Просувати товар та залучати покупців.

Плюси: низькі витрати на публікацію порівняно з традиційним друком, доступ до широкої аудиторії.

Мінуси: висока конкуренція, витрати часу на створення книги, ризик піратства

Корисні ресурси: інструкція з продажу книг у Google Play. 10 платформ для продажу електронних книг.

Музика

Якщо у вас талант до написання музики та власне професійне обладнання, ви можете:

  1. Створювати музичні треки для масового прослуховування та публікувати їх на стримінгових платформах.

  2. Створювати звукові ефекти та треки, виставляти їх на продаж на спеціалізованих сайтах.

Як почати:

  1. Створити потенційно цікавий музичний контент.

  2. Зареєструватись на платформах для продажу музики або знайти музичного дистриб’ютора.

  3. Завантажити контент.

  4. Отримувати роялті за прослуховування на стримінгових платформах або фіксовану оплату за продаж треків.

Плюси: монетизація творчості, велика цільова аудиторія.

Мінуси: висока конкуренція, нестабільний дохід, ризик піратства.

Корисні ресурси: платформа для продажу музики Tunecore, дистриб’ютор Raveon.

Патентування винаходів

Якщо у вас є інженерний потенціал, ви можете запатентувати винаходи та корисні моделі, та заробляти на продажу виняткового права використання ідеї — ліцензій та патентів.

Як почати:

  1. Створіть корисний продукт або проєкт, що вирізняється новизною та потенціалом промислового використання.

  2. Підготуйте опис, креслення, формулу винаходу та інші документи.

  3. Подайте заявку в Укрпатент, пройдіть експертизу та отримайте документ.

  4. Зв’яжіться з потенційними клієнтами та запропонуйте їм купівлю ідеї або продукту.

Плюси: значний пасивний прибуток від ліцензування.

Мінуси: складний процес патентування, відсутність гарантії продажу патенту чи ліцензії.

Корисні ресурси: інструкція з отримання патенту.

Інфопродукти

Створюйте цифрові продукти, що полегшують життя людям: шаблони документів, пресети для фото, графічні елементи для дизайну. Продавайте їх на спеціалізованих маркетах: Canva, TemplateMonster та інших.

Як почати:

  1. Знайдіть нішу та створіть корисні якісні продукти.

  2. Зареєструйтесь на майданчиках для продажу та виставте роботи.

  3. Займайтеся просуванням та отримуйте пасивний дохід.

Плюси: монетизація навичок, велика цільова аудиторія

Мінуси: конкуренція, висока комісія платформ.

Корисні ресурси: платформи для продажу інфопродуктів Envato, Kitaboo і Canva.

Реферальні програми

Реферальна програма — маркетингова стратегія для залучення нових клієнтів за допомогою постійних користувачів.

Як почати:

  1. Знайдіть реферальні програми на сайтах улюблених брендів та магазинів, пройдіть реєстрацію.

  2. Отримайте реферальне посилання.

  3. Діліться посиланням у соціальних мережах та інших каналах, залучайте користувачів.

  4. Отримуйте винагороди за дії нових клієнтів, які перейшли за вашим посиланням.

Плюси: легкий старт без інвестицій. Чим більше приведених клієнтів — тим вища винагорода.

Мінуси: спосіб підходить тільки для людей з великою кількістю активних підписників.

Монетизація контенту

Автори контенту можуть перетворити свою творчу діяльність на стабільне джерело пасивного доходу. Розглянемо два найпопулярніші варіанти.

Монетизація YouTube

YouTube пропонує авторам кілька способів заробітку, включно з участю у партнерській програмі, розміщення реклами у відео, отримання підтримки від глядачів через «Суперчат» та спонсорство. Для успішної монетизації необхідно створювати якісний контент, розуміти механізми аналітики й уникати поширених помилок.

Заробіток в Instagram

Соціальна мережа надає багато можливостей для монетизації: публікацію спонсорованого контенту, участь у партнерських програмах, бонуси у прямих ефірах.

Як створити пасивний дохід з нуля

Очевидно, що перерахувати всі варіанти пасивного доходу неможливо: є тисячі ідей. Як зрозуміти, що підійде саме вам? Допоможе наш простий чек-лист:

  1. Складіть перелік ваших інтересів. Чесно дайте відповідь на запитання, що вам подобається, і чим би ви хотіли зайнятися. Ніколи не вибирайте варіант пасивного доходу лише тому, що він популярний чи потенційно прибутковий. Пам’ятайте: вам доведеться зануритися в цю тему і стати експертом.

  2. Складіть список ваших навичок. Порівняйте, чи збігаються ваші «скіли» з переліком інтересів. Подумайте, як це можна монетизувати.

  3. Оцініть вільний час. Подумайте, скільки годин чи днів ви готові приділити створенню та підтримці джерела пасивного доходу. Наприклад, інвестиція в облігації вимагає мінімальних зусиль, а ведення блогу — постійної участі. Зіставте ваші ресурси з вибраним варіантом заробітку.

  4. Визначте терпимість до ризику. Пройдіть спеціальний тест, щоб визначити, наскільки ви готові ризикнути задля збільшення капіталу. Результати допоможуть вибрати спосіб заробітку, який підходить вам ментально.

  5. Проаналізуйте стартові ресурси. Необов’язково йдеться про гроші: оцініть знання, інструменти та засоби, які можуть стати в пригоді. Наприклад, маючи комп’ютер та вільний час, ви можете навчитися програмувати та створювати програмні рішення на продаж.

  6. Проаналізуйте ринок та конкурентів. Дізнайтеся, чи є попит на те, що ви хочете запропонувати. Якщо ваше джерело доходу — це інвестиція, порахуйте, чи не перекриють інфляція та оподаткування весь потенційний дохід.

  7. Поставте довгострокові цілі. Дайте відповідь на запитання, навіщо вам джерело пасивного доходу: для створення «подушки безпеки», покупки авто, додаткової пенсії?

Порада: вибирайте щонайменше два варіанти пасивного доходу. Якщо з одним виникнуть проблеми, завжди буде запасне джерело заробітку.

Висновки

Пасивний дохід — необхідність для сучасної фінансово грамотної людини. Ви можете заробляти навіть з мінімальними вкладеннями: головне, правильно вибрати напрям, оцінити ризики та можливості, вкласти максимум зусиль на старті.

Приєднуйтесь до нашої Безкоштовної Школи Бізнесу в Telegram.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Український Бізнесмен
Український Бізнесмен@ukr_businessman

30.3KПрочитань
1Автори
71Читачі
На Друкарні з 17 травня

Більше від автора

  • 30+ способів зробити ваш бренд успішним в Instagram

    Instagram у 2025 році — це вже не про «публікувати більше контенту», а про точні стратегії, розумну аналітику й прогнозовані результати. Бренди, які першими впроваджують ці принципи, отримують максимум охоплення, лояльності й продажів.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес
  • Як почати просувати бізнес і не злити бюджет

    Головне — не кидатися одразу в рекламу, бо можна просто злити бюджет. Спочатку треба розібратися, кому ви продаєте, як і через що.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес
  • Відкриття продуктового магазину

    Відкриття продуктового магазину — це складний, але перспективний проєкт. Для досягнення успіху важливо ретельно спланувати всі етапи, від аналізу ринку до операційного управління.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається