Згадаєм історію: вундерваффе другої світової війни, якою вона була?
Фау-2 - найперша балістична ракета у світі, створена генієм Вернером Фон Брауном (саме він у майбутньому побудує для Америки "Сатурн-5"). Думки про створення цієї ракети відвідали конструктора ще у 20-30 роки ХХ століття.
У 1934 році був проведений вдалий запуск невеликої моделі ракети під назвою А-2. Потім почалися випробування ракет А-3, і нарешті дійшла справа до А-4 (вона ж Фау-2). Фау-2, за задумом конструктора, мала летіти на відстань 175 км і підніматися в повітря на 80 км, при цьому нести на борту до 1 тонни корисного навантаження. Ракета Фау-2 набагато випередила свій час, про що свідчить рівень розвитку того ж самого СРСР - у той час, як у СРСР були двигуни з тягою максимум 1,5 тонни, то німецька А-4 мала тягу в 25 (!) тонн. Також ця ракета перша у світі побувала в космосі.
Будова ракети Фау-2
1. Боєголовка (Gefechtskopf)
2. Гіроскопічна система (Kreiselsteuerung)
3. Система керування і контролю роботи (Steuerung und Funkkontrolle)
4. Бак рідкого палива (спирт)(Treibstoff-Tank (Alkohol))
5. Корпус ракети (Raketenkörper)
6. Бак кисню (Sauerstoff-Tank)
7. Бак перекису водню (Wasserstoffperoxid-Tank)
8. Бак охолоджувальної речовини (азот)(Kühlmittel-Tank (Stickstoff)
9. Перекисоводневий двигун (Wasserstoffperoxid-Motor)
10. Турбопомпа (Turbopumpe)
11. Спиртово-кисневий пальник (Alkohol/Sauerstoff-Brenner)
12. Корпус двигуна малої тяги (Triebwerkskörper)
13. Головна камера згоряння (Hauptbrennkammer)
14. Лопать стабілізатора (Stabilisierungflosse)
15. Упорскувач спирту (Alkohol-Einspritzung)
16. Газоструменеве кермо (Gasruder)
17. Аеродинамічне стерно (Luftruder)
Фау-2 – одноступенева балістична ракета дальнього радіусу дії із РРД (рідинний ракетний двигун) і автономним керуванням на ділянці роботи двигуна. Мала вагу в 13 т, масу БЧ в 800 кг і з швидкістю польоту в 6120 км/г (М=4,9). Дальність польоту складала близько 320 км замість 175, яу думали раніше. Відповідно, Фау-2 мала дуже складну конструкцію і коштувала космічних грошей: 120000 рейхсмарок (орієнтовно ~$756тис). І була дорожчою за Фау-1.
Але мала дуже великий плюс: на відміну від Фау-1, вона могла без проблем обходити тодішнє ППО Лондона. Наприклад, тіж Фау-1 збивали крилом британськи винищувачі.
Ракета Фау-2 мала РРД з тягою в 25 тонн який працював на суміші з кисню, спирту, перекису водню, перманганату натрію та на рідкому азоті. Двигун витрачав паливо десь приблизно 127 кг/с, коли маса палива складала десь приблизно 9093,3 кг. Час роботи двигуна складає (макс.) 65 секунд.
Ця ракета (при третьому рейху) використовувалися для вбивства мирного населення Лондону та Великої Британії. Її КВВ було дуже поганим, всього 50% ракет попадали в коло радіусу 10 км.
Із близко 4300 запущених ракет, 2000 вибухнули на землі або в повітрі і не досягли своєї мети.
Але все одно ця ракета була проривом в ракетобудуванні першої половини ХХ століття, не дивлячись на її недоліки.
Роль ракети в дослідженні космосу
Після капітуляції Німеччини, інші країни такі як СРСР і США побачили в ракеті великий потенціал. Ракета стала основою для ракетних програм різних країн, а США під час операції “Скрипка” взяли в полон німецьких інженерів, серед яких був і “батько” Фау-2.
Значення Фау-2 у радянського союзу
Фау-2 була взята за основу для перших радянських балістичних ракети.
Р-1 (8А11)
Перша балістична ракета СРСР, яка була побудована за руководством Коралева на основі залишків і уламків від А-4. Мала трохи іншу конструкцію і свої матеріали.
Головні зміни: зменшення дальності і швидкості, покращення КВВ до 1,5 км.
Р-2 (8Ж38)
Одна з перших балістичних ракет, заснована на Р-1.
Головні зміни: більша довжина ракети, більша дальність (550 км) і більша точність (КВВ - 1,25 км), збільшення швидкості до 2175 м/с. Збільшення БЧ до 1500 кг.
Р-5 (8А62)*
Балістична ракета середньої дальності. Вже практично не має схожості з Фау-2, але є продовженням проєкту Р-1, Р-2, Р-3(неріалізовано).
Характеристики:
Дальність: до 1200 км
Тип: одноступенева балістична ракета середньої дальності (БРСД) з рідинним ракетним двигуном.
БЧ: моноблочна, може бути ядерною. Маса – 1350 кг
КВВ: 3,5 км.