російські авіабомби: розберемо їх.

Зміст

Розберемо від А до Я про авіабомби рф: тоннаж, тип, тип БЧ і тд.

Шойгу біля ФАБ-3000 М-54

Почнемо з того, що таке авіабомба взагалі.

Бомба – один з видів авіаційних боєприпасів, якій скідується з літаків і тп. Бомби є керовані, які наводяться на ціль самостійно за допомогою ГСН, і некеровані, які просто падають вниз. Також є і УМПК, і УМПБ, але про це пізніше.

Назва авіабомби складається з типу (ФАБ), калібру (наприклад 500), і року виробу (ФАБ-500 М-54). Також окремо може і вказуватись вага авіабомби, якщо вона не сходиться із калібром (ФАБ-1500-2600ТС). Також в назві може вказуватись конструктивні особливості (ФАБ-500Т).

Історія чипати не будемо, скажу тільки що ще в далекому 1914 році на бомбардувальнику “Ілля Муровец” вже були авіабомби.

Різновид авіабомб за конституцією

Авіабомби рф є трьох типів за конституцією: це з коротким корпусом, великого подовження, та товстостіним.

Приклад ФАБ з коротким корпусом
ФАБ великого подовження
Схема ФАБ товстостіного: сірий – корпус, помаранчеве – вибухівка. Бежевий – детонатор

Типи бомб

ФАБ - фугасна

ОФАБ - осколково-фугасна

ОФЗАБ - осколково-фугасно-запальна

ОАБ, АО, ШОАБ (кулькова ОАБ) - осколкова

ЗАБ/ЗАРП (запалювальний авіаційний разовий прилад) - запалювальний

ЗБ - запальний бак

ОДАБ - об'ємно-детонуюча

ФАБ-ТС (ТС - товстостінна),

КАБ-Пр (Пр - Проникаюча) - проникаюча фугасна

БетАБ (також - БЕТАБ) - бетонобійна

БрАБ (також - БРАБ) - бронебійна

ПТАБ - протитанкова

ПЛАБ/МПЛАБ (морська протичовнова авіаційна бомба)/ГБ (авіаційна глибинна бомба) - протичовнова (авіаційна глибинна)

ХАБ/ХБ - хімічна

АК (ампула кругла [скляна])/АЖ (ампула бляшана) - хімічна ампула (споряджалися також самозаймистою запальною рідиною КС)

КрАБ-яд (також - КРАБ-яд) - авіаційна авіаційна бомба отруйного диму, що палиться

АОХ - осколково-хімічна

КАБ - коригована (КАБ-Кр - телевізійна головка самонаведення/ГСН, КАБ-ЛГ - лазерна головка (напівактивна лазерна ГСН),

КАБ-С - інерціальна ГСН із супутниковою корекцією)

РБК - разова бомбова касета

РБС - разова бомбова зв'язка

Це тільки основні, є також і мішені, і для гасіння пожежі, гідроакустичні і тд.

Розберемо конкретніше типи авіабомб:

Спочатку індекси, які можна зустріти в назві:

Штурмові (Ш) – модифікація авіабомб, у якої є парашут для того, щоб про штурмових скіданнях на наднизьких висотах пілот не пошкодив свій літак. Бомба має більшу точність та більший розліт уламків при вибуху.

Термостійкі (Т) – назва каже сама за себе. Авіабомби витримують більшу температуру і зроблено для винищувачів МиГ-25 і МиГ-31.

Фугасні авіабомби (ФАБ)

ФАБ-250 М-54

ФАБ – авіабомби, у яких основним вражаючим елементом є фугас. Принцип дії фугаса: фугасні авіабомби діють руйнівній силі газів і частково силою удара.

Маса вибухової речовини складає близько 50% від вагі бомби. Вона має міцний корпус для проходження через перешкоди і наприклад міжповерхових перекриттів.

Основні вражаючі дії:

• Газоподібні продукти вибуху, що мають великий надлишковий тиск

• Ударні хвилі в повітрі або ґрунті та сейсмічні хвилі

• Осколки при вибуху від корпусу бомби

Найбільшиі ФАБи це ФАБ-5000 і ФАБ-9000. Із цікавого, вони оба були не практичні, т.к. мали завелику вагу та ціну виробництва. А вибухала бомба не вся, в воронці залишались шматки тротилу.

ФАБ-9000

Осколково-фугасні (ОФАБ)

ОФАБ – осколково-фугасна авіабомба, яка зовнішнє нагадує ФАБ, але має масу ВВ 30-35% від ваги бомби. Внутри головною відмінностю є пілообразна внутрішня стінка ВВ для кращого розліту уламків при вибуху.

Найбільша по масі авіабомба – ОФАБ-500ШР

ОФАБ-500ШР

Бетонобійні (БетАБ)

БетАБ-500ШП

бетонобійна авіабомба. Призначені для ефективного ураження залізобетонних укриттів і ЗПС. Конструктивно поділяються на два види:

• Вільного падіння - призначені для бомбометання з великих висот. Конструктивно близькі до товстостінних фугасних бомб.

• З парашутом і реактивним прискорювачем - призначені для бомбометання з будь-яких висот. Бомба за рахунок парашута нахиляється до 60°, парашут відстібається і вмикається ракетний прискорювач. Тобто, бомба схожа на двуступеневу ракету: перша ступінь з парашутом, друга з реактивним прискорювачем.

Принцип дії БетАБ

Притоволодочна бомба (ПЛАБ)

РБК-100 ПЛАБ-10К – касетна ПЛАБ

ПЛАБ – противолодочна авіабомба. Призначена для ураження підводних човнів. Можуть мати різне виконання. Бомби великого калібру зазвичай мають безконтактний (гідроакустичний, барометричний, дистанційний або частіше комбінований) детонатор, і вражають ціль фугасною дією (гідродинамічним ударом) на відстані.

Запальна авіабомба (ЗАБ)

Схема ЗАБа

ЗАБ – запальна авіабомба. Призначена для ураження вогнем живої сили і бойової техніки. Поділяється на два типи і два варіанти:

• З піротехнічним запальним складом: Піротехнічним складом зазвичай є терміт зі сполучною речовиною. Корпус зазвичай складається з горючого металу.

ЗАБ з піротехнічним запальним складом

• З в'яською сумішшю: Вогнесумішшю є органічні горючі речовини, загущені до в'язкого стану спеціальними речовинами. Вогнесуміш у загущеному стані дробиться під час вибуху на великі шматки, які кілька хвилин горять за температури близько 1000 °С.

ЗАБ з в’язькою сумішшю

ФЗАБ – ЗАБ з фугасом внутрі. При спрацьовані спочатку вибухає запальна частина, а потім фугасна. Така БЧ використовувається, наприклад, в БпЛА “Герань-2” вагою в 50 кг з назвою ОФЗБЧ-50.

ЗБ – запальний бак. По суті, той же ЗАБ тільки з тонкими стінками і без стабілізаторів і ВВ. Суміш запалюються при ударі об перешкоду.

Схема ЗБ

Об’ємно-детонуюча авіабомба (ОДАБ)

ОДАБ – об’ємно-детонуюча авіабомба. Забезпечує більшу ефективність по живій силі та легкоуразливій техніці (зокрема у відкритих укриттях), ніж ФАБ. Під час зустрічі з перешкодою спрацьовує диспергувальний заряд, руйнується корпус, дробиться і розкидається пальне. Пальне випаровується і, змішуючись із повітрям, утворює хмару паливоповітряної суміші. Через час, необхідний для утворення хмари достатнього розміру, вторинний заряд ВВ, що детонує, підриває паливоповітряну суміш. Є зброєю масового ураження.

Найбільш потужнішим представником є ОДАБ-9000, Авіаційна вакуумна бомба підвищеної потужності.

Вибух ОДАБ-9000

Ця авіабомба прозвана “Татом всіх бомб”. Маса вибухової речовини - 7100 кг.

Касетні авіабомби (РБК)

РБК-500

РБК – разові бомбові касети. Являють собою тонкостінні авіабомби, призначені для застосування авіабомб малого калібру (до 20 кг.). РБК за способом розкидання бойових елементів поділяються на два види:

• Обтюраторного типу - мають у своїй конструкції жорстко закріплений обтюраторний диск, який після спрацьовування дистанційного детонатора і займання ним викидного заряду під дією порохових газів відокремлюється від склянки та переміщується усередині корпусу бомби разом із центральною трубою, навколо якої розміщуються дрібні авіабомби. Відокремлюється хвостовий конус, і бойові елементи виходять за межі касети.

• З центральним запально-розривним зарядом (ЗРЗ) - у конструкції бомби є центральна перфорована труба з ЗРЗ і бічний ослаблений перетин, закритий планкою. При спрацьовуванні детонатора, ініціюється ВРЗ. Гази, що утворилися, руйнують корпус бомби за перерізом і розкидають авіабомби, при цьому досягається більша площа розсіювання авіабомб.

КМГУ – контейнер малогабаритний вантажу універсальний.

КМГУ-2 ккраїнських ВПС

Призначений для транспортування і скидання БКФ (блоків контейнерних фронтових) із суббоєприпасами. Конструктивно КМГУ являє собою обтічний корпус з керованими стулками, відсіками для підвіски БКФ і автоматикою, що дає змогу регулювати інтервал скидання блоків.

РБК-250 у розрізі

Про віди бомб, про суббоєприпаси до РБК можно говорити довго, але я просто не хочу цім забивати вам голову. Перейдемо до УМПК.

Універсальний модуль планерування і корекції (УМПК)

УМПК – суто російська розробка підприємства “Базальт”. Є навісним модулем для перетворення авіабомби на плануючий боєприпас, або крилату бомбу.

Приклад крилатої бомби

Вперше представлено на виставці «Аеро Індія-2003», потім в 2009 році на виставці в Росії.

Ці модулі збільшили дальність авіабомб, при тому що вони коштують майже нічого (відношення вартості бомби і УМПК). Більшість ставиться на ФАБ-500 М-62.

ФАБ-500 М-62.

УМПБ (Д-30СН)

Д-30СН – суміш з авіабомби (ФАБ-250) і УМПК, коротше вдалий експеримент. Має масу 250 і вагу ВВ 99 кг, як і ФАБ-250, і крила як УМПК. Дальність десь до 90 км.

Її великим плюсом є можливість запуску з РСЗВ “Торнадо-С” або “Смерч”.

Уламки Д-30СН

Система наведення – стандартна Комета-4, яка є і на “Герань-2”.

Уламки Д-30СН.
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Combat Analyst
Combat Analyst@Combat_Analyst

Статті про ракети і не тільки

480Прочитань
3Автори
7Читачі
На Друкарні з 22 листопада

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається