Показові арешти генералів: справа Артура Горбенка та питання до командування ЗСУ

Сьогодні триває судовий процес у справі генерал-лейтенанта Артура Горбенка, екскомбрига 125-ї бригади територіальної оборони, якого звинувачують у недбалості, що, за версією ДБР, призвела до прориву фронту та втрати територій на Харківщині в травні 2024 року. Разом із Горбенком на лаві підсудних опинилися екскомандувач ОТУ "Харків" Юрій Галушкін та колишній командир 415-го батальйону Ілля Лапін.

Арешти та судові засідання викликали обурення в суспільстві, а також поставили низку запитань: чи ці процеси – спроба знайти "крайніх"? І чи справедливо шукати винних лише серед командирів, які діяли в умовах критичного браку ресурсів?

Про це йшлося в ефірі програми "Свобода Ранок" на "Радіо Свобода". Учасники обговорення наголосили, що арешти виглядають як спроба знайти винних, які мають стати "відповідальними" за всі провали на лінії фронту.

"Чому відбуваються показові арешти генералів саме зараз? От для чого це робиться? Щоб призначити винних. Хто винен у проблемах на фронті? Звісно, командири! І все – наказали посадити їх у тюрму", – зазначив один із коментаторів ефіру.

У розмові також наголошувалося, що такі судові справи створюють небезпечний прецедент: відповідальність за стратегічні провали перекладають на середню ланку командирів, ігноруючи ті обставини, в яких вони діяли, та дії вищого керівництва.

Ситуація навколо генерала Горбенка
Генерал-лейтенант Артур Горбенко, за даними слідства, не організував належної оборони, не зміцнив позиції та не забезпечив дієвого застосування резервів бригади. Однак сам Горбенко та його захисники наголошують, що всі його дії були спрямовані на збереження життів військових в умовах гострого дефіциту ресурсів.

У 125-й бригаді, якою раніше командував Горбенко, також виступили на його захист:

"Ми боролися за кожен метр землі. Але нас було мало, не вистачало боєприпасів, техніки, підтримки. Чи заслуговує наш командир на таке ставлення?"

Юрій Бутусов: проблема – у вищому командуванні
Журналіст Юрій Бутусов, який брав участь в ефірі, наголосив, що основна провина за втрати на Харківщині лежить на вищому командуванні.

"На 54 км фронту дали 800 піхотинців, три танки, п’ять гармат. Як за таких умов утримати фронт? Горбенко постійно доповідав, що бракує людей і техніки, але командування не вжило жодних заходів", – зазначив Бутусов.

Журналіст також підкреслив, що висунення звинувачень лише проти командирів середньої ланки – це несправедливо.

"Рішення про оборону Харківщини приймали на найвищому рівні, і там знали про всі проблеми. Але відповідати зараз чомусь мають лише Горбенко, Галушкін і Лапін", – додав він.

Питання про справедливість
Експерти та військові в ефірі наголосили на важливості створення військових судів, які могли б справедливо розглядати такі справи. Адже цивільні суди, як зазначають учасники дискусії, не завжди здатні об’єктивно оцінити реалії війни, враховуючи специфіку бойових завдань та умов.

Справа генерала Горбенка – це не лише питання правосуддя, але й тест для системи на те, чи здатна вона об’єктивно оцінювати стратегічні провали та визначати справжніх винних у складних військових обставинах.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Leonardo Sipes
Leonardo Sipes@Yv8miEQVGV0l3yc

7Прочитань
0Автори
0Читачі
На Друкарні з 23 грудня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається