Всім, хто доглядає за своєю зброєю, відомо, що при розчиненні міді хімією патчі забарвлюються в синій. Синій колір зазвичай сприймають як показник забрудненості ствола та ефективності засобу чистки. Але чи все так просто?
На зброї мідь залишається або у вигляді металу, або у вигляді зеленої патини. Синьою вона стає, коли переходить у розчин. Що менш відомо, так це те, що різні сполуки міді мають різний синій колір, а саме, вони мають різну насиченість кольору. Більш насичено-сині сполуки починають забарвлювати розчин за менших концентрацій міді.
Аміак розчиняє мідь найшвидше з усіх відомих не-кислот. Але сполука міді з аміаком, насправді, блідо-синя в невеликих концентраціях. Тому, для контролю розчинення, в засоби догляду за зброєю додають індикатори - речовини, що сильно забарвлюють розчин в присутності міді.
Недолік індикаторів - повільне розчинення міді. Індикатори конкурують з аміаком чи іншим розчинником при утворенні розчинних сполук.
Це означає що якщо патчі, змочені засобом, довго виходять яскраво-синіми, то в засобі мало діючого компонента і багато індикатора, що змушує користувача витрачати більше засобу.
Якщо у засобі багато діючого агента та добавка індикатора, то в кінці чистки патчі виходитимуть блідо-синіми та синішатимуть тільки через декілька хвилин - аміак випарується, залишивши індикатор.
Синій колір патчу одразу після чистки - ознака високої концентрації міді на патчі, а отже і забрудненості, яку необхідно видалити.
Синій колір патчу, що з'являється через 10-15 хвилин на повітрі вказує на низьку концентрацію міді. Інтенсивність забарвлення вже дозволяє оцінити, чи потрібна подальша чистка.
Як висновок: бачимо синій одразу - чистимо далі. Перший чистий патч лишаємо на 10 хв, після чого приймаємо рішення чи хочемо чистити далі.
Хай стрільба іде як по маслу!
Наш телеграм: @s148_engineering;
Наш інстаграм: @s148_engineering;
Наш фейсбук: @s148engineering;
Наш ютуб: @S148Engineering;