Розповсюдженою є думка, що масло для консервування чи навіть короткочасного зберігання має бути виключно “нейтральним”, мовляв “лужні масла з високим рівнем рН для чистки, а для фінішу – з нейтральним рН”. Варто пояснити, чому з такою викладкою багато чого не так і чому воно не так.
Проблеми починаються вже при класифікації: лужні масла для чистки, нейтральне мастило, нейтральна змазка для чистки – надто багато слів-похідних від “масло”, що лише заплутує інколи навіть досвідченого користувача. Тому позначимо чітко: так звані “лужні масла для чистки”, як-от від виробників Терен, Беркут, Ружес, Глухар – це засоби для чистки стволів на масляній основі, а не мастильний матеріал. Всі вони характеризуються вмістом певної кількості гідроксиду натрію – сильного лугу, що допомагає диспергувати нагар в масляній фазі. Ці засоби при навіть нетривалому зберіганні на повітрі поглинають кислотні гази з атмосфери, утворюючи солі, які є чудовими підсилювачами корозії – саме по цій причині їх необхідно якомога швидше видаляти з місця застосування.
Нейтральні ж масла позиціонуються як чи не найправильніше рішення для змазування зброї після очистки “лужним маслом” чи перед тим як поставити її в сейф на тривале зберігання. Тут необхідно зробити невелику, але дуже важливу ремарку – в житті абсолютної більшості з людей, поняття кислотності-основності, а відповідно і рН, обмежується водним середовищем або середовищем, що містить значну кількість води. Тому саме для масел неможливо використовувати рН.
Це легко перевірити самому – достатньо взяти будь який індикаторний папірець і засунути його в наше чи будь-яке інше універсальне мастило, яке позиціонується виробником як слабколужне. Ніякої зміни кольору не відбудеться, принаймні в перші хвилини. Але якщо папірець попередньо змочити водою або змішати рівні об’єми мастила з водою і повторити експеримент – зміна кольору буде відповідати 8-9 одиницям рН згідно шкали. Це наслідок наявності в складі олеатів лужних металів та амонію, які виконують роль інгібіторів корозії, миючих добавок та поверхнево-активних речовин. Мало того, що вони виконують роль, протилежну тому, що кажуть про “лужні мастила”, мало того, що вони добре виконують всі ті самі ролі і в водному середовищі, їх лужні властивості абсолютно не проявляються в маслі.
Це не єдиний подібний приклад, іншим подібним (але протилежним іншим за показником кислотності) є змазка ПВК – славетне “пушсало” чи “гарматна змазка” – найпоширеніший консерваційний матеріал в арміях постсовка. При додаванні води проявляються її кислі компоненти – середньо- і довголанцюгові карбонові кислоти, які є ключовим компонентом цієї змазки. Було знайдено, що зі збільшенням вмісту кислот росте й якість консервування. Кислоти в ній виконують багато функцій – від загущувача масла до інгібітора корозії. І знов, їх кислотність не проявляється в масляному середовищі, поки туди не було додано води.
З минулого абзацу витікає просте твердження: всі згадані в ньому масла – нейтральні. Як і будь-яке мастило без добавок або без водної компоненти.
Що кислоти, що основи – це речовини з зонами високої електронної густини. Це забезпечує їм можливість адсорбції на поверхні металів, а відповідно і можливість їх модифікації. Звісно, є й речовини без виражених основних чи кислотних властивостей, які є хорошими інгібіторами (наприклад, складні ефіри, аміди та альдегіди) – але вони використовуються в мастильних матеріалах значно рідше.
Саме по цій причині нейтральні масла з присадками набагато краще, ніж нейтральні масла без присадок (веретенне, вазелінове, рослинне, тваринне, дитяче і ще 25 найменуваннь, які ви могли бачити в відео або коментарях).
Не розчиняють “лужні масла” і хром – він є доволі інертним металом, для розчинення якого навіть концентрованих водних розчинів лугів недостатньо – лише розплави його повільно розчиняють в присутності окисників. Попри це, хром доволі добре розчиняється в розчинах сильних мінеральних кислот (сірчана, соляна). Тому в жодному разі не можна чистити ствол засобами, які містять суміш кислот якого кородує матеріал ствола.
- Таким чином, за відсутності значної частки води, всі масла є "нейтральними" оскільки ні лужна, ні кисла природа лугів чи кислот не проявляється.
- Відповідно, поділ на лужні, нейтральні та кислі не є коректним та лишу ускладнює користування та розуміння мастильних матеріалів для зброї.
Хай стрільба йде як по маслу!
Наш телеграм: @s148_engineering;
Наш інстаграм: @s148_engineering;
Наш фейсбук: @s148engineering;
Наш ютуб: @S148Engineering;