Весна 2024 рік. Воєнний стан України виглядає хитким. Її контрнаступ у 2023 році не приніс амбітних результатів, на які сподівалися союзники України, і українці зараз перебувають під тиском російських сил, які мають велику перевагу як у військах, так і в техніці.

Henry 2

У недавній статті Олександр Бернс стверджував, що скрутне становище України багато в чому схоже на скрутне становище німецької держави Пруссії під час Семирічної війни 1756–1763 років. У цьому конфлікті Пруссія не лише вижила у довгій боротьбі проти набагато більших супротивників, але й навіть завершила її, маючи військову перевагу. Більш глибоке вивчення історії Пруссії може дати ще більше інформації про те, як це було можливо.

Семирічна війна показує, що існує кілька способів боротьби з тією війною на виснаження, яку ми зараз спостерігаємо в Україні, і що не обов'язково перебити ворога, щоб перемогти. У той час як сильніша сторона перейде в наступ, щоб розтрощити свого супротивника, навіть сторона з меншими ресурсами все одно може виграти війну на виснаження, зберігаючи свої сили і чекаючи, поки інші фактори повернуться на її користь. Майкл Кофман, Роб Лі та Дара Массікот стверджують, що у 2024 році Україна має «тримати, будувати та завдавати ударів», а послужний список принца Генріха Прусського показує, як така стратегія справді може призвести до успіху. Протягом багатьох років Генріх ретельно дбав про життя своїх переважаючих за чисельністю військ, затягуючи війну доти, доки обставини не змінилися на користь Пруссії, а потім контратакував, щоб виграти ключову битву, яка допомогла встановити мир. Його приклад – це той приклад, який Україна має прагнути наслідувати.

Німецький спосіб війни?

Прусська та німецька армії зазвичай розглядаються як архетипові зразки наступальної маневреної війни. Сполучені Штати та їх союзники уважно вивчали і прагнули наслідувати найвідоміші німецькі наступи під час Другої світової війни. Західні збройні сили навчили українців використовувати такі методи у контрнаступі 2023 року, а невтішні результати цього наступу призвели до широкої критики західних методів загальновійськового маневру. В 2024 році Україні явно необхідно зайняти більш оборонну позицію. Чи не час відвернутися від пруссько-німецьких прикладів? Анітрохи!

Розуміння причин починається з деконструкції міфу існування агресивного «німецького способу війни». Наприклад, військові методи знаменитого прусського короля Фрідріха Великого (роки правління 1740–1786 рр.) розглядалися як прообраз бліцкригу. Але насправді я показав, що ці методи зовсім не були типово німецькими; швидше вони спиралися на французькі приклади. Більше того, Семирічна війна, одна з найбільш визначних воєн в історії Пруссії, була боротьбою на виснаження, яка фактично була виграна в обороні. Хоча прихильники мобільної війни зазвичай обожнюють Фрідріха Великого, я натомість звертаю увагу на принца Генріха — можливо, найвидатнішого оборонного полководця прусської армії — і пояснюю, як він може стати джерелом натхнення для удару України у відповідь.

«Історія. . . не дає уроків», — сказав Майкл Ховард, а Джозеф Стіб нещодавно ще раз наголосив на цьому в статті в журналі «Війна на скелях».

Звичайно, неможливо повністю зіставити будь-яку ситуацію з минулого з ситуацією в сьогоденні, і віра в те, що будь-яка історична подія викладає уроки, які застосовуються у всіх випадках, незалежно від контексту, може бути дуже небезпечною. Приклад Пруссії у Семирічної війні не в усіх відношеннях відповідає нинішній ситуації в Україні, але він пропонує найважливішу ідею: навіть слабша сторона все ще може виграти війну на виснаження, якщо перестане намагатися вбивати своїх ворогів і натомість зосередиться на збереженні своєї сили, доки інші фактори не повернуться на його користь.

Ще раз про прусський прецедент

Для Пруссії Семирічна війна була жорстокою боротьбою за виживання. Маючи як союзників лише Велику Британію та кілька невеликих німецьких держав, Фрідріх Великий зіткнувся з коаліцією найбільших сухопутних держав Європи: Австрійською імперією Габсбургів, Францією, Росією, Швецією та безліччю інших держав. Як і українці у 2023 році, Фрідріх Великий намагався виграти вирішальні битви. Як і сьогоднішня війна в Україні, у Семирічній війні домінувала артилерія. Подібно до того, як наступ України у 2023 році боровся з жорсткою обороною Росії, так і Фрідріх — наприклад, у битві при Коліні у 1757 році — виявився нездатним перемогти ворогів, які використали потужну артилерію на сильних оборонних позиціях. Більше того, як і їхні колеги у 2023 році, російська армія використала польові укріплення, щоб відбити атаки Пруссії у битвах при Кеї та Кунерсдорфі. Один коментатор навіть заявив, що використання Росією артилерії в Україні відображає традиції, що сягають Семирічної війни і ранніх конфліктів. Так само, як і нинішні лідери України, Фрідріх Великий з'ясував, що якісно краща армія зазнавала великих втрат від більших, але якісно гірших ворогів, які використовували сильні оборонні позиції та масований вогонь.

Як і сьогоднішня Україна, прусаки у відповідь перейшли до оборонних позицій. Вони також отримали вигоду з нездатності своїх супротивників повністю використати свою переважаючу силу. Протягом більшої частини Семирічної війни, гірські хребти, що проходять уздовж нинішнього північного кордону Чеської Республіки, надзвичайно ускладнювали австрійцям забезпечення наступальних операцій на території Пруссії. Їм знадобилися роки, щоб прорватися через гори, і на той час політичні події повернулися на користь Пруссії, а самі австрійці мало не збанкрутували. Французи та росіяни також щосили намагалися забезпечити свої армії, яким доводилося долати великі відстані, щоб дістатися центру Пруссії. Щодо цього український випадок не зовсім збігається з прусським. Очевидно, що українці не мають такого бар’єру, як гірські хребти. Проте важкі втрати техніки в битві під Авдіївкою вже сповільнили наступ Росії, а Україна досягла певних успіхів у блокуванні точок російської комунікації, таких як Керченський міст у Криму. Приклад Пруссії, безумовно, є нагадуванням у загальних рисах про те, що замість того, щоб прямо протистояти ударам російської кувалди, можна також перешкодити росіянам розмахувати нею за допомогою повної сили.

Найголовніше, Семирічна війна показує, що стратегія виснаження може приймати різні форми. Виснаження не обов'язково повинно включати вбивства і поранення більшої кількості військ противника. Це також може включати спробу уникнути бойові дії і затягувати війну до тих пір, поки не зміняться обставини. У Семирічної війні Пруссія зіткнулася з противниками, які мали значно більші збройні сили, ніж вона сама. Австрійська імператриця Марія Терезія знала про це і неодноразово закликала свого головного командувача фельдмаршала Леопольда Йозефа фон Дауна шукати бій із пруссаками. Вона навіть заздалегідь виправдала його, якщо він зазнає поразки: важливо було виснажити меншу прусську армію за допомогою більшої австрійської. В Україні російська армія навчилася застосовувати таку стратегію, використовуючи «м'ясні» атаки, які приносять у жертву велику кількість військ, але скорочують чисельно слабші українські сили.

Однак саме тут принц Генріх зробив свій вирішальний внесок. З початку війни він виступив проти стратегії Фрідріха Великого, який передбачав ризик важких втрат під час наступальних операцій. Питання про те, чи був насправді Генрі менш агресивним, ніж Фредерік, залишається спірним: до війни він писав тексти, які були такими ж фанатичними, як і все, що придумав Фредерік. Генріх, однак, зазвичай налаштовувався проти свого старшого брата, і тому, оскільки Фрідріх вважав за краще наступ, Генріх став великим апостолом оборони Пруссії.

Альтернативний підхід Генрі мав велике значення. Коли Фрідріх, наприклад, хотів атакувати сильні позиції Австрії у Циттау, Генріх переконав його, що це неможливо. За однією з версій, пізніше під час війни прусські війська хвалили принца Генріха за те, що він досяг «великого успіху» з «невеликими втратами», тоді як за Фрідріха «нас змушують ламати голови, як собак, без будь-якої мети». Так само і керівництву України необхідно чинити опір тиску Заходу з метою почати ще один передчасний наступ, який цілком може перетворитися на ще один Колін або Кунерсдорф. Однак українцям також необхідно уникати непотрібних битв. У бою під Бахмутом українська армія завдала вчетверо більше втрат, ніж зазнала, але 70 відсотків втрат росіян склали видаткові зеки, що служать у групі Вагнера, і це приклад того, що такий підхід не обов'язково може принести перемогу у війні на виснаження.

Під час Семирічної війни принц Генріх розробив найефективнішу оборонну систему. Його сили завжди чисельно поступалися супротивникам, але він розподіляв їх на великі території, при цьому сильні загони займали ретельно вибрані оборонні позиції, інші райони прикривали іррегулярні війська. Принц компенсував свою слабкість мобільністю, переміщенням загонів та переслідуванням ворогів. Це був ризикований підхід, але йому вистачило майстерності здійснити його.

Затягнувши війну, зберігши життя своїх солдатів і уповільнивши просування ворога, принц Генріх дав час іншим чинникам обернутися на користь Пруссії. Зокрема, відбулося драматичне політичне зрушення, оскільки російська імператриця Єлизавета померла в 1762 році, а її наступник — пруссофіл Петро III, який дуже захоплювався Фрідріхом Великим — фактично вступив у союз із Пруссією і послав російську армію на допомогу своїм колишнім ворогам!

Назад в сьогодення

На щастя для України, її перемога не залежить від політичних змін такого масштабу. Все, що їй потрібно, — це набагато менші зміни в політиці її існуючих союзників, щоб схилити війну на свою користь. Цілком очевидно, що Конгрес США може, нарешті, прийняти новий пакет допомоги Україні, а вибори у листопаді потенційно можуть призвести до того, що нова адміністрація Байдена за підтримки Конгресу продовжить підтримувати українців. Франція могла б нарешті почати нарощувати свій вплив в Європі, в плані направлення військової допомоги Україні, а Великобританія могла б збільшити свою допомогу до рівня, який надає Німеччина. Німеччина також могла б направити додаткову допомогу, зокрема ракети Таурус. Оборонна програма Європейського Союзу може набрати обертів, а країни Європейського Союзу матимуть змогу закуповувати більше зброї для України з інших країн світу. Усі ці політичні зміни — чи їх комбінація — цілком можливі й реалістичні, і навіть якби відбулися хоча б деякі з них, вони сильно змінили б ситуацію в Україні. Українцям просто потрібно протриматися, допоки не почнуться зворушення. Олександр Бернс зазначив, що підтримка, яку Пруссія отримала від Британії під час Семирічної війни, багато в чому залежала від британської внутрішньої політики, і це є нагадуванням про те, що прихильники України в західних країнах мають відіграти важливу роль у прийнятті рішень своїх політиків, щоб вони присилали більше допомоги.

Зміна позиції Росії в 1762 дала Пруссії можливість перейти в наступ. Вже трьома роками раніше вміле маневрування принца Генріха майже відкинуло австрійців із позицій, які вони вибороли в горах. Наприкінці 1762 року, коли його оборонна лінія поглинула серію каральних наступів австрійців та його німецьких союзників, Генріх усвідомив, що позиція противника відкрита, і перейшов до атаки. Його своєчасний і ретельно спланований наступ на Фрайберг 29 жовтня 1762 був спритним маневром. Наступаючи чотирма окремими колонами, прусаки застали зненацька і розтрощили своїх ворогів, захопивши вирішальний пост і зробивши австрійські позиції в горах практично неспроможними. Оскільки Фрідріх також відбив ключову фортецю в австрійців, Марія Терезія невдовзі погодилася на мирне врегулювання. Такий перехід від оборони, яка зберігає життя своїх солдатів, до наступу, який відкидає ворога, — це саме те, чого Україна могла б прагнути в найближчі дванадцять місяців.


Досвід Пруссії у Семирічній війні дає Україні надію, показуючи, що у війні на виснаження не обов'язково перебити інший бік, аби перемогти. Америка, як відомо, у В'єтнамі виявила, що кількість убитих є лише одним із показників виснаження, а Семирічна війна показує, що стратегія виснаження може набувати різних форм. У той час як сильнішій стороні необхідно перейти в наступ, слабша сторона може уникати бойових дій, де це можливо, зберігаючи свої обмежені ресурси і очікуючи, доки політична розстановка зміниться чи противник стане економічно виснаженим.

Важливо відзначити, що Україні не потрібні політичні зміни такого масштабу. Якби існуючі союзники просто надали їй більше підтримки, це мало б велике значення. На полі бою українці можуть надихнутись прикладом принца Генріха Прусського: полководця, який дбайливо зберігав життя своїх солдатів, допомагав затягувати війну доти, доки інші фактори не обернулися на користь Пруссії, а потім керував вправною контратакою, яка допомогла покласти край війні, залишивши Прусію на передовий у воєнному відношенні. Оскільки Україна прагне «тримати, будувати і завдавати ударів», вона може спробувати наслідувати такі досягнення.

Джерело — War on the rocks

Друзі, допоможіть нам забезпечити подальшу роботу каналу!

Ваша підтримка надзвичайно важлива для нас. Будемо вдячні за ваші ДОНАТИ, які допоможуть нам розвиватися та надавати вам ще більше цікавого контенту.

Дякуємо за вашу підтримку!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається