ШІ, Jain і діджей, маленька австрійська симфонія, сердитий Protheus та інші новинки локальних чартів

Що слухали в Європі 3-9 березня

Щодня і щоночі у світі пишеться маса цікавої музики, яка майже ніколи не потрапляє в ефіри поза межами своїх країн. Нерідко там трапляються абсолютно хітові речі, талановито й мистецьки зроблені. Кожного тижня будемо відбирати по 10 таких оригінальних новинок у наш плейлист, мандруючи чартами Європи та її околиць.

Франція-Боснія. Французька авторка мегахіта Makeba Jain і боснійський від народження діджей Solomun об’єдналися, щоб оголосити: «Увесь світ здурів» (Tout le monde est fou). Ніби ми це досі не знали. Особливістю твору є те, що Jain постійно перескакує з англійської на французьку і навпаки, а відеоряд для кліпу згенерував штучний інтелект, хоч із  залученням двох живих художників. Не знаємо, як формулювали запит, але ШІ виставляє людство не в приязному світлі. Ірраціональність, байдужість, хаос, колапс – ось такі, на його погляд, ознаки цивілізованого світу.  

Австрія. Дуету Seiler und Speer запросив до співпраці легендарного австрійського композитора й диригента Christian Kolonovits. Тойн відомий оркестровим супроводом багатьох світових зірок, а найбільше, напевне, концертами зі Scorpions. Цього разу батута Колоновіца теж спрацювала безвідмовно. Витвір Зейлера та Шпеєра набув симфонічної респектабельності. А лаконічна й пастельна графіка кліпу дуже органічно вписалася в музику. Як і вставки італійського тексту.

 Чехія. Навіть чеським меломанам назва Protheus не завжди про що говорить. Зовсім інша річ, якщо додати, що це свіжий власний проєкт Яна Мацку, в минулому фронтмена чеської металкордової банди Dymytry. Та відома уже не тільки в Чехії, а й по всій Європі. І Ян 20 років чесно відтарабанив у ній під маскою монстра. Мелодика Protheus дещо м’якша, ніж у Dymytry. Але тексти такі ж сердиті: Я бачив ліс хрестів і шибениць замість посаджених дерев. Я бачив, як бомби сипали з неба. Що з нами не так. Ми будуємо п’єдестал на честь свого его, яке створює лише непотрібні речі.

Угорщина. Бачимо, у гурту Honeybeast змінився тон оф войс. Тепер менше лірики, більше соціалки. Видно, подорослішали. Музикантам стало незатишно у світі, де все продається і купується. І хоч свій протест вони загортають у формат пародії і тролінгу, проте відчувається, що їх це направду тригерить.  

Ісландія. Це брати Матіассон. Вони не близнюки. Хоч і схожі, як дві краплі. Лише два роки тому бро організувалися в електронний дует під назвою VÆB, а вже цьогоріч упевнено перемогли в нацвідборі на Євробачення-2025. Здавалося б, тішся і святкуй. Як раптом звідкись не взявся ізраїльський композитор Офір Коен і заявив, що VÆB украли його мелодію 7-річної давнини. Розшумівся скандал, який досі ще нічим не закінчився. Хоч на моїй пам’яті у фіналах Євробачення звучало багато і більш явних запозичень. Але можете порівняти самі (ізраїльська пісня за цим лінком). Іслвндська – ось:

Італія. Він любить Рим, як жінку. Може, навіть більше, ніж жінку. Римський репер Tony Effe виливає душу в монохромній присвяті Вічному місту. В архівних кадрах проминають Колізей, Іспанські сходи та інші римську візитівки. А голос Тоні ламається і благає: «Дай мені руку». Бо комусь потрібно вилити те, що на серці. Бо кожна ніч у Римі – це назавжди.

Португалія. Дует Calema уже якось побував у нашому плейлисті. Sara Correia – у ньому вперше. Разом вони скомпонували екзотичний мікс Respirar (Дихай), в якому заохочують вбирати світ на повні груди. Calema з екзотичних островів Сан-Томк і Принсіпі обволікає слухача безтурботним африканським вайбом. А Сара, котра є профі у фаду, традиційному жанрі португальських міст, додає мрійливості і драматизму.  

Словенія. Позбавлений зайвої скромності, словенський комік Горан Хрвачанін прибрав собі пишне псевдо Gojko "Hitmacher" Ajkula. Стосовно клепання хітів – це трохи заголосно сказано. Бо власне хітів у його портфоліо не так багато. На пальцях можна порахувати. А от щодо подуркувати і поскалозубити, то від цього Горан справді мастак. Цього разу він розважається походом на стихійний блошиний ринок, де не тільки можна причепуритися якимось Abibas’ом, а ще й підчепити файну кралю без комплексів.

Бельгія. Бельгійка конголезького походження Mentissa повертається зі своїм хітом Désolée (Вибач) в еру євроденсу, коли все було простіше, зрозуміліше, щиріше. І ми разом із нею. Ніхто не досконалий, прийми себе таким, як ти є, зі своїми дивацтвами і своїми перевагами – закликає Mentissa. Бо це не те, за що потрібно вибачатися.   

Німеччина-Іспанія. Німець за паспортом, іспанець за походженням Alvaro Soler 99% своїх пісень записує влвсне іспанською. Деякі з них, як-от El Mismo Sol чи Sofia стали світовими хітами. Чи світить це Con Calma? Напевне, ні. Але для підняття настрою це хороша опція. Заодно поспостерігаєте, як Альваро в образі бика упродовж кліпу переслідує самого себе, загубленого і неприкаяного. Майже корида, тільки навпаки.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
ПЕ
Плейлист Есперанто@esperanto

308Прочитань
0Автори
2Читачі
На Друкарні з 7 жовтня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається