Що таке БТР-70

Розконсервований БТР-70 у ЗСУ 2024 р.

Бронетранспортер БТР-70 створений як модернізований варіант БТР-60ПБ з підвищеними бойовими та експлуатаційними характеристиками. Прийнято на озброєння наказом МО № 0141 від 21 серпня 1972 року. За більш ніж 50 років своєї історії було створено безліч модифікацій, від банального добронювання  до повної переробки, та машин на базі БТР-70 які використовувались у численних конфліктах по всьому світу. В нас активно застосовується з початку АТО у 2014 році, в тому числі у вигляді модернізованого БТР-70ДІ (двигуни Iveco по 150 к.с., нова коробка передач, встановлений телевізійний, комбінований денний та нічний приціл з лазерним далекоміром, та система панорамного огляду, бокові люки перероблені за зразком БТР-80, що правда можливість встановлення додаткового озброєння так і лишилось тільки на папері) який активно, за нашими мірками, виготовлявся на Миколаївському бронетанковому заводі.

БТР-70ДІ у планах
БТР-70ДІ реальність в АТО

Загальні характеристики

Озброєння: 1 кулемет КПВТ калібру 14,5 мм, 1 кулемет ПКТ калібру 7,62 мм.

Боєкомплект: 500 набоїв калібру 14,5 мм, 2000 набоїв калібру 7,62 мм.

Прилади прицілювання: перископічний приціл ПП-61АМ.

Бронювання: лоб корпусу – 8…10 мм, борт – 6 мм, башта – 6 мм.

Двигун: два бензинових ЗМЗ-4905, 8-циліндрових, карбюраторних, V-подібних, рідинного охолодження; сумарна потужність 240 (2х120) к.с. при 3400 об/хв, робочий об'єм 8500 (4250х2) см3.

Трансмісія: підвіска БТР-70 принципово така ж, як у БТР-60ПБ, але важелі підвіски підвищеної міцності, ковані, а їх кріплення посилене. В якості обмежувачів ходу підвіски застосовані гумові подушки. Торсіони коротші, по правому борту машини – усі праві, а по лівому – усі ліві. Два сухих однодискових демпферних зчеплення, дві чотиришвидкісні коробки передач з коробками відбору потужності на водометний рушій, дві двоступеневі роздаткові коробки (на правій змонтована коробка відбору потужності на лебідку), карданна передача, чотири головні передачі, чотири диференціали.

Ходова частина:  колісна формула 8х8, розмір шин 13,00-18″, тиск повітря в шинах регулюється від 0,5 до 2,8 кг/см2, підвіска важільно-торсійна незалежна, гідравлічні амортизатори, телескопічні, подвійної дії, по два у коліс 1-ї та 4-ї осей і по одному у коліс 2-ї та 3-ї осей, колеса 1-ї та 2-ї осей керовані. Зчеплення БТР-70 запозичено в автомобіля ГАЗ-66-11, але гідроприводи кожного зчеплення окремі та поєднуються педаллю вимикання зчеплень. Сумарна заправна місткість приводів – 0,7 л масла АМГ-10. Система охолодження з автомобільними радіаторами та вентиляторами, встановленими у горизонтальній плоскості, привод яких здійснюється від носка колінвала через кутові редуктори; Для бойових дій передбачені шини моделі КИ-80, вони важчі на 50 кг та допускають рух з нульовим тиском шляхом особливо товстих боковин. При нульовому тиску і русі зі швидкістю до 40 км/год їх моторесурс складає 200 км, а при більших швидкостях – 40 км. Система охолодження з автомобільними радіаторами та вентиляторами, встановленими у горизонтальній плоскості, привод яких здійснюється від носка колінвала через кутові редуктори; 

Максимальна швидкість: км/год: суходолом – 80, на плаву – 10.

Запас ходу: 400 км

Подолання перешкод: підйом - 30 °, максимально допустимий крен - 25 °, ширина рову - 2,0 м; висота стінки - 0,6 м;

Головні відмінності від БТР-60ПБ

Встановлені нові, більш сучасні та потужні двигуни - два бензинових ЗМЗ-4905; змінено розміщення десантників, що сидять обличчям до бортів, що дозволяє їм вести вогонь зі своїх місць кількість яких зменшено до 7 чоловік; обладнано нижні бічні люки для посадки десанту(все ще незручні, але принаймні знизу), люки водія відкриваються назад управо, а командира і десанту – вперед, захищаючи від вогню супротивника; бензобаки розміщені в ізольованих відсіках; введені автоматичні системи ПАЗ та ППО що при підвищенні температури до 115 ºС автоматично заповнює об'єм відділення вуглекислим газом; введено роздільний привід гальм, що забезпечує незалежне гальмування перших та третіх пар коліс від других та четвертих; змонтовано систему відключення силової передачі від двигуна з місця водія, яка дозволяє при виході з ладу одного двигуна відключити його та працювати тільки на другому - справному; на кожному двигуні встановлено генератор змінного струму; висота машини зменшено на 185 мм.

Доброньований БТР-70

Озброєння

Таке саме, як на БТР-60ПБ кулемет КПВТ калібру 14,5 мм та кулемет ПКТ калібру 7,62 мм. За досвідом війні в Афганістані на машинах останніх випусків встановлювалася баштова кулеметна установка БПУ-1 з вертикальним кутом наведення 60° та оптичним прицілом 1ПЗ-2, який забезпечував можливість зенітної стрільби, до того вертикальні куті були обмежені 30°.

Також за досвідом війни в Афганістані було виявлено що радянські колісні бронетранспортери мають високу живучість при підриві на мінах. Так, при підриві протитанкової протигусеничної міни у бронетранспортера, як правило, відривало масивне колесо з колісним редуктором, потім і витрачалася більшість енергії вибухової хвилі міни. Корпус БТР при цьому залишався цілим, і БТР міг продовжувати рух. У ремонт часто поверталися своїм ходом БТРи без одного, а то й без двох коліс(втім були і часті випадки коли від підриву на міні корпус БТР лопався по зварних швах з фатальними наслідками для машини та мехвода.

Висновок

В цілому, можна сказати що машина є логічним еволюційним розвитком БТР-60ПБ і багато в чому зберегла його характерні риси (ті ж два двигуни) і функцію легкоброньованого фронтового "таксі" для піхоти. Але “їздить-стріляє” та і вибирати нам особливо не доводиться. Втім БТР-70 має певний потенціал до модернізації, та ж ремоторизація, заміна засобів спостереження та зв'язку і встановлення нормальних люків значно підвищує комфорт та можливості машини. Хоча все одно вона залишається досить архаїчною і тільки повні переробки (дорогі та працезатратні) можуть якось покращити цю ситуацію.

Можна сказати що машина “їздить-стріляє” і має потенціал до модернізації, хоча все одно залишається досить архаїчною. 

БТР Варан, повна переробка БТР-70
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
PS Magazine українською
PS Magazine українською@PsMagazineUA

Команда перекладачів і авторів

11.1KПрочитань
2Автори
53Читачі
Підтримати
На Друкарні з 20 лютого

Більше від автора

  • Про дивізії та реформи на війні

    Останнім часом українське суспільство зайшло собі нову “срібляну кулю” яка має розв'язати всі проблеми - дивізійну структуру. В цьому матеріалі ми спробуємо розібратись що таке дивізії, корпуси та бригади.

    Теми цього довгочиту:

    Війна В Україні
  • Як армія США допомагає Україні з ремонтом на передовій

    Переклад короткої статті Defence News про те, як військові армії США допомагають СОУ в ремонті та обслуговуванні американської зброї через відеодзвінки.

    Теми цього довгочиту:

    Війна В Україні
  • Виснаження: онтологія війни

    Переклад статті INFANTRY MAGAZINE, в якій автор проводить аналіз терміну "Війни на Виснаження" та доводить чому така війна необхідна та цілком "сучасна".

    Теми цього довгочиту:

    Переклад

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається